اصفهان شرق

شناسایی هفتمین مورد کرونای جهش یافته در کشور/ نگران خیز بیماری در گلستان و گیلان هستیم

کدخبر: 209487
۱۳۹۹/۱۱/۰۸ در ساعت ۱۲:۴۹

به گزارش اصفهان شرق؛ سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری که با موضوع ارائه آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: در ثبت واکسن کرونا، چهار منبع مهم جهان پیگیری می شود که یک منبع اروپایی است، یک منبع معتبر در کشور چین و یک سازنده در کشور روسیه و همچنین دو شرکت تولید کننده در کشور هندوستان هستند.

او افزود: خوشبختانه پرونده ها رسیدگی شده و کار  رو به اتمام است. این اقدامات علاوه بر آنچه که در سبد کواکس سازمان بهداشت جهانی است، انجام می‌شود. امیدواریم به زودی بتوانیم اولین محموله ها برای واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر را وارد کشور کنیم.

وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه در زمینه ساخت داخل هم واکسنی که در انستیتو پاستور با انتقال دانش فنی کشور کوبا پیگیری می‌کردیم، به نهایت رسیده است. مجموعه‌ای دیگر از بخش خصوصی برای ساخت یک واکسن مشترک با یکی از کمپانی‌های آسیایی نیز داریم که پیشرفت آن را هم به زودی اعلام می‌کنیم. کار کارآزمایی بالینی در زمینه واکسن مجموعه برکت در حال پیشرفت است.

او ادامه داد: انستیتو رازی اجازه تست بالینی واکسن خود را گرفته و به زودی این اقدام هم شروع خواهد شد. مجموعه دیگری هم در کشور داریم که امیدواریم تا هفته آینده بتواند برای کارآزمایی بالینی اجازه لازم را اخذ کند.

نمکی تصریح کرد: موارد فوتی مان در استان‌های شمالی باز هم رقم‌های غیرقابل قبولی است؛ در استان گلستان و گیلان باز هم نگران خیز بیماری هستیم، اگرچه همکاران ما با همیاری منسجم تلاش بی وقفه دارند.

او ادامه داد: در ایران متاسفانه استان‌های شمالی ما به خصوص مازندران استان ملتهبی است و بیش از ۱۱۰۰ بستری در استان مازندران داریم که اگرچه با همکاری همه دستگاه‌ها و ارگان‌ها به حداقل ممکن رسیده است، اما باز هم زیاد است.

وزیر بهداشت بیان کرد: در استان های جنوبی مانند هرمزگان  هم به دلیل افزایش سفرها به جزایر جنوبی شاهد افزایش مختصر بیماری هستیم که امیدوارم این سفرهای بی رویه کام مسافران و میزبانان را تلخ نکند.

نمکی  بیان کرد: متاسفانه در شبانه روز گذشته در کشور‌های مختلف جهان حدود ۱۵ هزار و ۸۷۹ نفر به دلیل ابتلا به کرونا جانشان را از دست دادند. طبق آمار آمریکا با ۴ هزار و ۴۵ مرگ، انگلیس با یک هزار و ۶۳۱، برزیل با یک هزار و ۲۰۶،  آلمان با ۹۸۸، آفریقای جنوبی ۶۸۰، مکزیک ۶۵۹، اسپانیا ۵۹۱، روسیه ۵۶۴، ایتالیا ۵۴۱، فرانسه ۴۱۷ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.  در بین این کشورها، ایران هم  ۹۱ مورد مرگ و میر داشت که اگرچه این رقم در مقایسه با کشور‌های پیشرفته جهان رقم کمتری است اما باز هم مایه تأسف است.

شدت مرگ و میر ویروس کرونای انگلیسی بالاست

وزیر بهداشت در ادامه درباره ویروس جهش یافته کرونا در انگلستان و میزان شیوع آن گفت: هفتمین مورد از ابتلا به این ویروس در کشور شناسایی شد. روز گذشته مورد هفتم در یکی از مسافرینی که از هلند به ایران آمده بود و در یکی از استان‌های جنوبی مستقر بود، شناسایی شد. خوشبختانه تاکنون رد پایی از ویروس در نزدیکان این بیمار پیدا نکردیم و در جای دیگری هم از این واریانت اروپایی نداریم.

نمکی در ادامه قدرت سرایت ۷۰ درصدی ویروس کرونای انگلیسی را رد کرد و گفت: اثبات شده است که ویروس به مراتب مهاجم‌تر از آنچه که ادعا می‌شده، است. شدت بیماری‌زایی و مرگ و میر این ویروس خیلی بالاست. با این شدت مردم باید هوشیار باشند. ما نمی‌دانیم از کدام روزنه علی‌رغم تمام تلاش‌ها برای مهار بیماری، ویروس وارد خواهد شد. اگر رعایت نکنیم و مسافرت‌ها محدود نشود؛ حتما از این ویروس زیان سرشاری خواهیم دید.

میزان رعایت دستور العمل‌های بهداشتی در تهران نصف شد

وزیر بهداشت تصریح کرد: یکی از نگرانی‌های ما در خصوص مجموعه کلانشهرها، تهران است. بر اساس گزارش‌هایی که در جلسه با روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی، واصل شد، آمار رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در استان تهران به کمتر از نصف رسیده است.

نمکی توضیح داد: میزان رعایت شیوه نامه‌ها از ۸۱ درصد به حدود ۳۹ درصد کاهش یافته است و این زنگ خطر بزرگی است که ما در آینده نزدیک گرفتار آن خواهیم شد. نسبت مستقیمی میان عدم رعایت شیوه نامه‌ها و افزایش موارد بیماری و مرگ و میر وجود دارد و این زنگ خطری برای آینده است.

او ادامه داد:  در تهران اتوبوس‌های حمل و نقل عمومی، مترو، بازار‌ها و مراکز خرید فوق العاده پرخطر هستند که قسمتی از کنترل این خطر در دست مردم و قسمتی از عهده آنان خارج است. گرفتاری افزایش ظرفیت حمل و نقل عمومی را باید تاکنون حل می‌کردیم که متاسفانه  حل نشده است. مردم در رابطه با سفرها، دورهمی، رفتن به مراکز خرید و… دقت کافی کنند که اگر رعایت نکنند قطعا ما گرفتاری‌های بزرگی در رابطه با مدیریت ویروس کرونا خواهیم داشت.

وزیر بهداشت گفت: امیدوارم همکارانم در کشور همکاری بیشتری داشته باشند و کانون‌های آلودگی را شناسایی کنیم. از مردم هم تقاضای همکاری بیشتری دارم تا دچار موج خطرناک جدیدی نشویم.

انتهای پیام/