سرویس: غیر تولیدی ۱۱:۲۵ - دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹

ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی 3 ماه اول 1400 تامین شد

دبیر کارگروه ستاد تنظیم بازار با اشاره به اقدامات بانک مرکزی درباره تامین ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی و ضروری گفت: بانک مرکزی تمام ارز مورد نیاز امسال را تامین کرد و قول داده که ارز مورد نیاز واردات کالا در سه ماه اول سال 1400 نیز به موقع پرداخت شود.

به گزارش اصفهان شرق؛ عباس قبادی امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار،  گفت: آمار ارائه شده در جلسه امروز درباره تولید مواد پروتئینی و لبنی حکایت از  ثبات نسبی تولید و عرضه این مواد در بازار دارد.

* درخواست برای افزایش ریسک قاچاق دام زنده از مراجع مربوطه 

دبیر کارگروه ستاد تنظیم بازار با اشاره به قاچاق دام زنده از مرزهای کشور گفت: از مجموعه مرزبانی، دستگاههای نظارتی و مجموعه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌خواهیم تا به گونه ای برای مبارزه با قاچاق دام برنامه ریزی کنند، تا شرایط قاچاق و ریسک قاچاق به حداکثر برسد و این مساله منجر به بروز مشکل برای کشور نشود، البته دامپزشکی در شهرهای مرزی محدودیت هایی را ایجاد کرده که امیدواریم نتیجه بخش باشد.

* آنفلوانزای مرغی مساله حادی در کشور بوجود نیاورده است

وی با اشاره به موضوع آنفلوانزای مرغی بیان داشت: براساس گزارشی که توسط دامپزشکی در جلسه امروز ارائه شد اقدامات خوبی در این باره انجام شده و علیرغم اینکه کشورهای همسایه درگیر این موضوع هستند اما بیماری آنفلوانزای مرغی در کشور مساله خاصی را بوجود نیاورده است.

قبادی با اشاره به تامین کالاهای مورد نیاز شب عید از جمله آجیل، خشکبار، شیرینی، کیف و کفش و پوشاک، گفت: مقرر شد تا در جلسه هفته آینده ستاد تنظیم بازار رئیس اتاق اصناف به ارائه آخرین اقدامات برای تامین و توزیع کالاهای مورد نیاز شب عید بپردازد.

* تسهیل واردات کاغذ به کشور با اقدامات بانک مرکزی 

وی با بیان اینکه در جلسه امروز ستاد تنظیم بازار تسهیل واردات کاغذ مورد تاکید قرار گرفت، اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت کاغذ در هفته های اخیر خوشبختانه اقدامات موثری از سوی بانک مرکزی برای تسهیل ورود کاغذ و مواد اولیه آن انجام شده است.

* کاهش قیمت فولاد و افزایش قیمت محصولات پتروشیمی و سیمان

قبادی با بیان اینکه قیمت فولاد در بازار تقریبا کاهشی است، اظهار داشت:  نیز اظهار داشت: قیمت محصولات پتروشیمی و سیمان اگرچه افزایشی بوده اما این افزایش قیمت با توجه به اینکه این محصولات در بورس کالا عرضه می شود و قیمت ها متاثر از قیمت های بورس کالا بوده است بنابراین افزایش قیمت در چارچوب صورت گرفته است.

* ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی امسال و سه ماهه اول 1400 تامین شده است 

دبیر کارگروه تنظیم بازار با اشاره به اقدامات بانک مرکزی برای تامین ارز  گفت: بانک مرکزی تمام ارز مورد نیاز سال 99 و آنچه که در برنامه بوده را به اتمام رسانده اند و به ما برای تامین ارز سه ماه آینده قول داده اند بطوری که به ما اعلام کرده اند خرید های مورد نیاز سه ماه اول سال آینده را انجام دهیم و اعلام کرده اند که ارز مورد نیاز سه ماه اول سال را تامین کرده اند و به موقع نیز پرداخت می شود.

وی با اشاره به گزارش بنادر کشور اظهار داشت: بالغ بر 7 میلیون و 200 هزار تن در حال حاضر کالا در بنادر (گمرک و روی کشتی) کشور موجود است که 4 میلیون و 200 هزار تن از آن کالای اساسی است.

قبادی گفت: روند ورودی و خروجی کالا رضایت بخش است و در بعضی اقلام مانند کنجاله، جو، ذرت ورود کالا به کشور کاملا امیدوار کننده است.

دبیر کارگروه تنظیم همچنین به قیمت گذاری مواد سلولزی اشاره کرد و گفت: مقرر شد تا تولید کنندگان در این باره هفته آینده به کارگروه مربوطه مراجعه کنند.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.