سرویس: غیر تولیدی ۱۴:۰۵ - جمعه ۱۹ دی ۱۳۹۹

هشدار چین درباره سفر نماینده آمریکا به تایوان؛ بازی با آتش است

نمایندگی چین در سازمان ملل با هشدار درباره سفر نماینده آمریکا به تایوان، گفت این اقدام واشنگتن بازی با آتش است.

به گزارش اصفهان شرق؛  «کلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل قصد دارد هفته آینده به تایوان سفر کرده و با مقامات ارشد این کشور دیدار کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، دفتر نمایندگی آمریکا در سازمان ملل بامداد امروز (جمعه به وقت تهران) با اعلام برنامه سفر کرافت به تایوان، گفت او قرار است حمایت قوی و مداوم دولت آمریکا از جایگاه بین‌المللی تایوان را تقویت کند.

طبق این بیانیه، سفر نماینده آمریکا در سازمان ملل به تایوان از روز چهارشنبه ۱۳ ژانویه تا جمعه (بیست‌وچهارم تا بیست‌وششم دی) خواهد بود.

دولت چین اما ضمن مخالفت شدید با سفر کرافت به تایوان، گفت این اقدام بازی کردن با آتش است.

به نوشته رویترز، نمایندگی چین در سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای در واکنش به این سفر اظهار داشت: «ما به ایالات متحده یادآوری می‌کنیم که هر کسی با آتش بازی کند، خودش را می‌سوزاند. ایالات متحده بهای سنگینی را بابت اقدامات نادرستش پرداخت خواهد کرد».

در این بیانیه آمده است: «چین قویاََ از ایالات متحده می‌خواهد فتنه‌انگیزی‌های دیوانه‌وار خود را پایان داده، ایجاد دشواری‌های جدید برای روابط آمریکا-چین و همکاری‌های دو کشور در سازمان ملل را متوقف کرده و بیش از این مسیر اشتباه خود را ادامه ندهد».

وزارت خارجه تایوان نیز امروز اعلام کرد کرافت قرار است در سفر به تایپه، با «تسای اینگ‌وِن» رئیس‌جمهور این کشور دیدار کند.

روز گذشته نیز «ژو فنگلین» سخنگوی «دفتر امور تایوان» در دولت چین از ایالات متحده خواست ارسال پیام‌های نادرست و گمراه کننده به یکی از احزاب تایوان در زمینه استقلال این  جزیره را متوقف کند. (جزئیات بیشتر)

چین مخالف افزایش حمایت‌های آمریکا از تایوان از جمله فروش تسلیحات جدید و ملاقات مقام‌های ارشد آمریکایی از این جزیره است.  پکن، تایوان را بخشی از سرزمین متعلق به چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.