سرویس: غیر تولیدی ۱۱:۱۰ - چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹

قالیباف در صحن مجلس:

مجلس نباید به تعیین معیارهای مدیر و مدبر بودن کاندیداها ورود کند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ورود مجلس به تعیین معیارهای مدیر و مدبر بودن کاندیداهای انتخابات می تواند برای شورای نگهبان محدودیت ایجاد کند.

به گزارش اصفهان شرق؛  احمد امیرآبادی فراهانی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری طی اخطار قانون اساسی،گفت: بر اساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی، سیاست های کلی نظام و سیاست های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری تعیین و ابلاغ می شود.

وی بیان کرد: مقام معظم رهبری تعریف معیارهای تشخیص رجال سیاسی و مذهبی و همچنین مدیر و مدبر بودن داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده شورای نگهبان گذاشته اند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر مجلس به این موضوع ورود کند و به دنبال تعیین معیارهای مدیر و مدبر بودن داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری باشد، عملاً دست شورای نگهبان بسته می شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شورای نگهبان خود معیارهای مدیر و مدبر بودن کاندیدای انتخابات را تعیین کرده است گفت: اگر مجلس شورای اسلامی این موضوع را تصویب کند، قطعاً شورای نگهبان به آن ایراد می گیرد.

در ادامه جلسه، محمدباقر قالیباف در پاسخ به این اخطار قانون اساسی گفت: بنده در جلسه گذشته که این ماده مورد بحث و بررسی قرار گرفت تاکید کردم که تعریف معیارهای رجال سیاسی و مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای انتخابات و تطبیق آن با سیاست های کلان انتخابات بر عهده شورای نگهبان است و مجلس با تعیین این معیارها می تواند برای شورای نگهبان محدودیت ایجاد کند.

وی بیان کرد: در جلسه گذشته این ماده به کمیسیون شوراها ارجاع شد و الان این معیارها تا حدی تعدیل شده اما باز می تواند منجر به محدودیت شود و لذا اگر نمایندگان به این اخطار رای دهند این معیارها حذف می شود.

در ادامه جلسه این اخطار قانون اساسی به رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی گذاشته شد اما وکلای ملت با آن مخالفت کردند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.