سرویس: غیر تولیدی ۰۷:۰۵ - پنجشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹

نمکی:

مجوز تست انسانی واکسن ایرانی کرونا صادر شد/ واکسن برای ۲۱ میلیون ایرانی خریداری می‌شود

وزیر بهداشت گفت: یک واکسن کرونای ایرانی مجوز آزمایش انسانی را گرفت و از هفته آینده تست‌های انسانی شروع می‌شود.

به گزارش اصفهان شرق؛ نمکی وزیر بهداشت اظهار کرد: تامین واکسن کرونا را از سه طریق دنبال می کنیم یکی از خرید واکسن از طریق کوواکس سازمان بهداشت جهانی است که ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز از این طریق وارد می کنیم که ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر و حدود ۱۰ درصد جمعیت را پوشش می دهد.

۴۲ میلیون دوز واکسن کرونای خارجی خریداری می‌کنیم

وزیر بهداشت اظهار کرد: همچنین تامین حدود ۵.۵ میلیون دوز را در قالب قرارداد مشترک تولید با یکی از کمپانی‌های صاحب‌نام دنبال می‌کنیم. حدود ۲۰ میلیون دوز را از کمپانی دیگری خریداری می‌کنیم و در نهایت ۴۱ تا ۴۲ میلیون دوز واکسن را برای ۲۱ میلیون نفر تهیه خواهیم کرد.

نمکی گفت:‌ واکسن کرونای داخلی هم خوشبختانه به خوبی دارد پیش می‌رود و علی‌رغم ذهنیت برخی افراد که به تولید داخلی ایمان و باور ندارند که شرکت‌های دانش بنیان و جوانان خوش فکر و خوش اندیشه و دانشمند کشور می توانند موفق باشند اما از بین ۱۲ شرکت دانش بنیان ۴ مورد پیشرفته تر هستند و سازمان جهانی بهداشت مراحل پیشرفت کار را قبول کرده است.

آغاز تست انسانی واکسن کرونا از هفته آینده

وزیر بهداشت افزود:‌ یک شرکت مجوز آزمایش انسانی را گرفت و از هفته آینده تست های انسانی شروع می‌شود و امیدوارم مژده ساخت واکسن کرونا را در کشور تا چند ماه دیگر به عنوان یکی از پیشتازان واکس سازی جهان به استحضار مردم برسانیم.

نمکی در ادامه با اشاره به طرح شهید قاسم سلیمانی برای مقابله با کرونا، ضمن تبریک هفته بسیج، گفت: ما در رابطه با طرح شهید قاسم سلیمانی، حرکت گسترده‌ای را در کشور در زمینه آموزش، بیماریابی و افزایش تست، درمان زودهنگام و سرپایی و مدیریت بیماری قبل از رسیدن به بیمارستان آغاز کردیم. این طرح همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، طرحی محله محور و خانواده‌محور است که با کمک سفیران سلامت در سراسر کشور آغاز شده است.

وی افزود: امیدوارم که مردم عزیزمان همراهی کامل و کافی در این طرح با ما داشته باشند. در پایان این طرح دستاورد بزرگی را به جهان در رابطه با کاهش بیماری، کاهش بستری و در نهایت کاهش مرگ و میر ارائه می‌کنیم. اگر هنوز مردم عزیز ما آمار نگران‌کننده ‌ای از میزان مرگ و میر ناشی از کرونا دریافت می‌کنند، نشان از تلنبار موارد گذشته‌ای است که در  بیمارستان‌های ما به دلیل ورود بی رویه بیماران به مراکز درمانی اتفاق افتاده است و ما گرفتار هستیم، اما در آینده نزدیک با کاهش موارد بستری، ان شاالله کاهش موارد مرگ و میر را هم در پی خواهیم داشت.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به بالای ۹۰ درصد رسیده است

نمکی گفت:‌رعایت دستورالعمل‌ها به بالای ۹۰ درصد رسیده و نشان از همراهی گسترده مردم با خدمتگزاران خودشان در نظام سلامت است البته سه مورد باعث نگرانی بود که خدمت رییس جمهور اعلام کردم؛ یکی ترافیک صبحگاهی بود که به دلیل حضور شرکت‌های خصوصی از یک سو و ادارات دولتی ازز سوی دیگر بود و حضور کارمندان بیش از آنچه فکر می‌کردیم در ترافیک صبحگاهی در مترو و اتوبوس موثر بود که امروز آقای رئیس جمهور دستور دادند که باز هم از شنبه ادارات فعالیت را به حداقل برسانند و در حد تعطیلی باشند.

تذکر وزیر بهداشت به شرکت‌های خصوصی

وی افزود: همچنین از شرکت‌های خصوصی هم تقاضا داریم که به نحو مقتضی همراهی کنند. زیرا در مصوبه ستاد ملی هم شرکت‌های خصوصی را مشمول این طرح کرده‌ایم. در غیر این صورت همکاران من در وزارت بهداشت و در قرارگاه کرونا در وزارت کشور  مجبور به برخورد و تعطیلی شرکت‌های خصوصی خواهند بود زیرا در رفت و آمد شهری اثرات نامطلوب می‌گذارند.

صف های مرغ و تجمع‌های کرونایی

نمکی گفت: نکته سومی که مورد اعتراض ما بود، توزیع مرغ در بازارهای روز و تره‌بار و گوشت بود که انبوهی از مردم آنجا جمع شده بودند و تمام ریتم ما بهم ریخت که آقای رییس جمهور به دو وزیر جهاد کشاورزی و صمت دستور اکید دادند که این مورد را هم در اسرع وقت ساماندهی کنند تا دیگر شاهد چنین تراکمی نباشیم.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.