سرویس: غیر تولیدی » نقلی ۱۰:۱۰ - دوشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۹

چطور در روزهای کرونایی «آرامش» داشته باشیم؟

مرتب بودن ریتم خواب شبانه، فعالیت‌های فیزیکی سبک و حتی قدم زدن در منزل و پرداختن به فعالیت‌های ساده لذتبخش که نگرانیِ ما را از فکر‌های منفی دور کند، از جمله روش‌های کسب آرامش در دوران کرونا و استرس ناشی از این بیماری است.

به گزارش اصفهان شرق؛ عیسی جلالی، روان‌شناس در پاسخ به این پرسش که «چگونه در مقابل استرس ناشی از شیوع کرونا  تاب آوری خود را افزایش دهیم؟»، بیان داشت: این ویروس به خصوص در ماه‌های اولیه به علت ناشناخته  و جدید بودن و همچنین اطلاعات خیلی متناقضی که وجود داشت، ترس و واهمه  زیادی را بین افراد ایجاد کرد که مسئله کنار آمدن با استرس بیماری کووید ۱۹ و عدم ابتلای به آن، مسئله خیلی جدی بود.

وی ادامه داد: در کنار آن برخی از متخصصان سلامت عمومی و آموزش بهداشت و برخی متخصصان اعصاب و روان بر این باور بودند که همه گیری‌ها و کاهش اضطراب ممکن است مانند شمشیر دو لبه عمل کند.

این روانشناس با اشاره به تاثیر مثبت و منفی داشتن اضطراب در مواجه با کرونا،اضافه کرد:همه گیری‌ها و کاهش اضطراب ممکن است  منجر به نادیده گرفتن بیماری شود و به تبع آن نکات بهداشتی رعایت نشده، میزان مراقبت افراد کمتر شود و نبود اضطراب نیز باعث انجام ندادن نکات بهداشتی و دستورالعمل‌های بهداشتی شود.

 جلالی با اشاره به اهمیت کسب اطلاعات علمی مرتبط با کرونا از رسانه‌های معتبر، تصریح کرد:جستجوی وسواس گونه و بیش از حد خبرهای منفی باعث تشدید اضطراب شده و فرد دچار افسردگی می‌شود.

وی با اشاره به راهکارهای مهم کاهش استرس در مواجه با کرونا،خاطرنشان کرد: برای کاهش استرس بیش از حد افراد در این دوران، مردم برای پیگیری اخبار رسمی، تنها به یک یا دو منبع معتبر مراجعه کنند.

این روانشناس با اشاره به پرهیز از پیگیری اخبار منفی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های خبری، ابراز داشت: بهبود وضعیت خواب و بیداری و مرتب بودن ریتم خواب شبانه در سلامت روان در این دوران بسیار موثر است.

جلالی با بیان اینکه فعالیت‌های فیزیکی سبک و حتی قدم زدن در منزل نیز در ایجاد آرامش موثر است، متذکر شد: پرداختن به فعالیت‌های ساده لذتبخش که نگرانیِ ما را از فکر‌های منفی دور کند، از جمله روش‌های کسب آرامش در دوران کرونا و استرس ناشی از این بیماری است.

انتهای پیام/فارس

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.