اصفهان شرق

قاچاق دام در استان اصفهان نداریم/ قیمت گوشت و مرغ به زودی کاهش می‌یابد

کدخبر: 205468
۱۳۹۹/۰۸/۱۸ در ساعت ۱۳:۱۰

گزارش اصفهان شرق؛  به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، حسین ایراندوست با اشاره به اینکه قاچاق دام بیشتر مربوط به استان‌های مرزی است، اظهار کرد: در استان‌های مرکزی کشور شایع نیست و مهم‌تر این‌که اصفهان همواره وارد کننده دام سبک و صادرکننده دام سنگین به استان‌های دیگر است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان اظهار داشت: هرگونه جابجایی دام باید با مجوز سازمان دامپزشکی انجام شود و مبدأ و مقصد نقل و انتقال در این مجوزها ثبت می‌شود؛ مقداری از افزایش قیمت گوشت مربوط به تورم و بخشی از آن هم بر اثر جو روانی بازار است اما این قیمت‌ها در روزهای آینده به‌طور قطع افت می‌کند.

وی با تأکید بر ضرورت توجه به تولیدکننده‌ها تصریح کرد: سال گذشته گوشت قرمز گوسفندی حدود ۱۰۰ هزار تومان عرضه می‌شد اما از سال گذشته تا به امروز قیمت همه کالاها افزایش پیدا کرده و نباید انتظار داشته باشیم که قیمت گوشت افزایش اندکی پیدا نکرده باشد.

ایراندوست ادامه داد: افزایش قیمت گوشت قرمز ناشی از جو روانی بازار است و دوام ندارد و به‌ طور قطع در روزهای آینده کاهش می‌یابد، با ساماندهی بازار نهاده‌های دامی و توزیع نهاده‌های یارانه‌ای قیمت گوشت قرمز در آینده نزدیک کاهش پیدا خواهد کرد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان در مورد تخم‌مرغ اضافه کرد: اکنون تخم‌مرغ زیر قیمت مصوب تنظیم بازار ارائه می‌شود که با صادرات آن از آسیب‌های وارده به تولیدکننده جلوگیری می‌شود، قیمت مصوب تخم‌مرغ ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان است اما با قیمت ۱۲ هزار تومان از مرغداران خریداری می‌شود که هیچ مشکلی در تأمین تخم‌مرغ موردنیاز این استان وجود ندارد و تأمین بازار به میزان کافی انجام می‌شود.

وی قیمت ۲۷۰ هزار ریالی هر کیلو مرغ برای مصرف‌کننده را عادلانه ندانست و اظهار داشت: گرانی مرغ موضوعی کشوری است و فقط مربوط به اصفهان نیست، مشکلی از نظر پرورش، تولید و تأمین مرغ در استان اصفهان وجود ندارد و میزان جوجه‌ریزی در مرغداری‌های استان تابستان امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۰ درصد افزایش یافت.

ایراندوست افزایش تقاضا را یکی از علل افزایش قیمت مرغ برشمرد و گفت: مصرف محصولات پروتئینی مانند گوشت، تخم‌مرغ و مرغ همواره در فصل گرما کاهش و با سرد شدن هوا افزایش می‌یابد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌ریزی انجام شده نهاده‌های دامی به موقع بدست مرغداران خواهد رسید و قیمت‌ها کاهش پیدا خواهد کرد، تخصیص نهاده‌های دامی به‌ طور صد در صدی انجام شده اما بعضی مواقع تحویل آن با تأخیر انجام می‌شود و احتمال دارد مرغداران نهاده را خریداری کرده اما هنوز به دست آن‌ها نرسیده باشد.

وی یادآور شد: دامداران برای دریافت نهاده‌های دامی یارانه‌ای باید در سامانه بازار گاه ثبت‌نام کرده تا نهاده‌های دامی با قیمت دولتی در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

ایراندوست افزود: با توجه به افزایش روند جوجه‌ریزی و تأمین حدود صد در صدی نهاده‌ها، به‌طور قطع قیمت مرغ هم افت پیدا خواهد کرد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان در پایان بیان داشت: استان اصفهان با هزار و ۸۵۰ واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت ۳۶ و نیم میلیون قطعه در هر دوره با تولید سالانه ۲۰۵ هزار تن طیور، رتبه نخست در ظرفیت تولید و رتبه دوم تولید گوشت مرغ را به خود اختصاص داده است، استان اصفهان دارای بیش از هفت میلیون و ۸۰۰ هزار رأس انواع دام است که این خطه را به یکی از قطب‌های تولید فرآورده‌های دامی در کشور تبدیل کرده است. این استان دارای ۲ هزار و ۶۰۰ واحد مرغداری صنعتی، ۱۷ کشتارگاه طیور و ۳۳ کشتارگاه دام و بیش از ۱۰ هزار مرکز بسته‌بندی و فرآورده‌های خام دامی است.

انتهای پیام/