سرویس: فرهنگ و هنر ۰۹:۴۵ - شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۹

بازیگر سریال «صفر بیست و یک»: ما را با کارهای مهران مدیری مقایسه نکنید!

بازیگر سریال «صفر بیست و یک» گفت: نویسنده‌های سریال می‌گفتند شخصیت «ارسلان» را از روی تو نوشتیم.

به گزارش اصفهان شرق؛  این شب ها سریال «صفر بیست و یک» به کارگردانی جواد رضویان و سیامک انصاری از شبکه سه پخش می شود. سریالی که قصه اصلی آن پیرامون زندگی کاری و شخصی دو باجناق است اما در کنار آن به مسائل دیگری از جمله ازدواج جوان ها، شغل، معضلات اجتماعی و … نیز می پردازد.

یکی از شخصیت های این سریال جوانی به نام «ارسلان» است که تنها پسر «مازیار راسخ» با بازی سیامک انصاری است. ارسلان از شخصیت هایی است که بیشتر دوست دارد با کارهای عجیب و غریبش جلب توجه کند و به عبارتی خود را نشان دهد. «افشین آقایی» در این سریال نقش ارسلان را بازی می کند. آقایی که از کودکی در سریال های مختلفی بازی کرده است و دستیار کارگردان نیز بوده است، درباره ویژگی های ارسلان و شباهت هایی که با این نقش دارد با ما گفت و گو کرد.

** آقای آقایی چطور شد که بعد از سالها بازیگری در سریال «صفر بیست و یک» بازی کردید؟ این پیشنهاد از سمت چه کسی مطرح شد؟

-آقای انصاری و رضویان دوست داشتند که من در این سریال بازی کنم. در داستان اولیه که توسط خانم وثوقی و ایزدی نویسنده های سریال نوشته شده بود گفته بودند که ما شخصیت ارسلان را از روی شخصیت خودت نوشتیم.

** از چه نظر؟

-اینکه این پسر واقعا مهربان است و با قلبش همه کار می کند.

** چقدر از ویژگی های رفتاری او شبیه به شما است؟

-اینکه به خانم و آقای مسن و بزرگترها کمک و محبت می کند. حالا ممکن است در این میان خرابکاری هایی بوجود آید. در حقیقت آقای انصاری گفت تو در این سریال قرار است نقش پسر من را بازی کنی.

** شما هم همان لحظه نقش را قبول کردید؟

-بله. همان لحظه قبول کردم. همان نکته هایی که همیشه خودم به جوان های بازیگر می گفتم این بود که همه نقش ها را تجربه کنید و نگویید باید متن را بخوانم. یادم هست همان لحظه پیش خودم گفتم من صفر صفرم و کسی نیستم که بگویم باید متن را بخوانم.

** با توجه به اینکه نقش ارسلان ویژگی های خاصی دارد و آدمی عجیب و غریب است که رفتارهای غیر معمولی انجام می دهد، طوری است که گاهی مخاطب از دست او عصبانی می شود و گاهی نیز با کارهایش می خندد. کدام یک از ویژگی های رفتاری او برای شما جذابیت داشت؟

-این نقش هر چه که باشد لااقلش این است که برای خود من بوده است یعنی با خودم مقایسه می شود و با دیگران قیاس نمی شود. ارسلان هم شخصیتی دارد که دوست دارد به همه کمک کند اما خب آدمی است که اهل شوخی و خنده و مسخره بازی نیست. او جوانی به اصطلاح با وجود است که در قسمت های بعدی شاهد حضور پررنگ ترش خواهید دید.

** چقدر از خود واقعی تان را برای پرورش دادن این نقش خرج کردید؟

-آنجایی که به دنبال خانواده اش است و به هر قیمتی می خواهد کمکشان کند شبیه به خودم بود.

** این شیرین بازی هایش چطور؟ رفتارهای به دور از منطقی که انجام می دهد؟

-بخش زیادی از این رفتارهایش اصلا در شخصیت من وجود ندارد.

** این رفتارهای ارسلان که خیلی این روزها مورد بحث قرار گرفته است در متن وجود داشت؟

-یک بخش هایی از این ها در متن بود و بخش هایی را هم خودم پیشنهاد دادم.

** چقدر از نویسنده و کارگردان برای بازی کردن در این نقش کمک گرفتید؟

-به هر حال راهنمایی و مشورت هایی کردند اما با همه وجودم سعی کردم خودم هم بخش هایی را به نقش اضافه کنم که برای مخاطب هم جذابیت بیشتری داشته باشد.

** همچنان این خراب کاری هایش تا پایان سریال ادامه دارد؟

-شاید بهتر باشد بگویم قصه ارسلان در ادامه بُعد دیگری پیدا می کند.

** قصه این سریال داستان دو با جناقی که از کودکی با هم دوست و همراه بودند و الان نیز همکار هستند و در زندگی هایشان نیز اشتراک هایی دیده می شود. این داستان چقدر برای شما جذابیت داشت؟

-با شرایطی که تلویزیون دارد خیلی سخت می شود کار کرد و به عبارتی باید دست به عصاتر راه بروی. البته این موضوع در همه کشورها و جوامع وجود دارد و خط قرمزها و حساسیت ها در همه جای جهان دیده می شود. اما صفر بیست و یک به نسبت سریال های دیگر برای خودش سر و شکلی دارد و متفاوت است.

** یعنی می گویید قصه جدیدی دارد؟

-نه شاید قصه خیلی جدید نباشد اما فضایی که دارد نه شبیه به پایتخت است نه زن بابا و … بخشی هم به خاطر جای دوربین است و در این سریال خیلی کم دوربین روی دست بوده است و بیشتر روی پایه است.

** سریال «صفر بیست و یک» قرار است در همین ۲۵ قسمت تمام شود یا اینکه قرار است در فصل های بعدی هم ادامه داشته باشد؟

-آقای فرجی در گفت و گوهایشان گفته اند که قرار است ادامه داشته باشد حالا دقیق ترش را نمی دانم.

** تصویربرداری این سریال دقیقا همزمان با شیوع کرونا بود. چطور با این جریان کنار آمدید؟

-شرایط سختی بود اما خب بچه های گروه همگی پروتکل ها را رعایت می کردند که خدای نکرده فردی به این بیماری مبتلا نشود.

** بازخوردها تا الان چطور بوده؟

-من که صفحه شخصی در فضای مجازی ندارم اما از دور و اطراف شنیدم برخی ها دوست دارند و بعضی ها هم نه. اما من معتقدم یک آدمی آمده و یک سریالی ساخته است،‌ چرا با آقای مدیری قیاسشان می کنید؟ این دو آدم های مستقلی هستند و این مقایسه کردن اصلا درست نیست. من دستیار همه این افراد بودم و هم با مدیری و هم با رضویان کار کردم ولی چرا باید این اتفاق بیفتد که مدام از قسمت اول سریال صفر بیست و یک مدام با کارهای مدیری قیاسمان می کنند؟ شنیدن این نقدها و قضاوت های زود بهنگام آدم را ناراحت می کند و خستگی را به تنش می گذارد. یا نقدهایی که به بازی سروش جمشیدی وارد کردند با اینکه او در این سریال نقش متفاوتی را به تصویر کشیده است و با نقش هایی که تا به حال بازی کرده فرق دارد.

من می گویم خب اینها بازیگر و کارگردان هستند و اگر کار نکنند که این سریال ها ساخته نمی شود! پس بیاییم به جای نقدهای زود هنگام از این عزیزان حمایت کنیم. یا حتی در مورد خودم حرف هایی شنیدم که شاخ درآوردم و گفتند پول داده تا این نقش را بازی کرده است! به چه زبانی بگویم که من سالها است کار بازی و دستیاری کردم و آسیب جسمی هم دیدم اما خب مردم با این نقش مرا دیده اند و این دلیل خوبی نیست برای اینکه اینطور قضاوت کنند و دلمان را بشکنند.

** بعد از حضور در این سریال باز هم به دستیاری برمی گردید یا اینکه بازیگری برایتان جدی تر می شود؟

-در این سالها به اندازه خودم تلاش کردم و نه بیشتر و بعد از این هم با همین توان جلو می روم و فرقی ندارد بازی باشد یا دستیاری. مدتی است که مشغول نگارش فیلم سینمایی هستم و تجربه همکاری که با نزدیک به ۲۰ کارگردان داشتم امیدوارم بتوانم این فیلم را بسازم. حتی یادم است آقای حسن پور که در ۱۱ سالگی برایشان بازی کردم همیشه به من می گوید که فیلم خودت را بساز و من نیز همیشه از استادهایم درس می گیرم.

** آنطور که در کارنامه کاری شما آمده است گویا در این سالها دستیار کارگردان بودید.

– کودک که بودم بازیگری می کردم و در ۱۱ سالگی سریال «دوستان خوب» آقای فریدون حسن پور را بازی کردم و بعد از آن در سریال پسران عاقل. اما از آنجایی که خیلی خجالتی بوده و هستم در ادامه راهم دیگر کمتر به سمت بازیگری رفتم.

** چطور خجالتی بودید که بازی می کردید؟

-خب جلوی دوربین می توانستم. شاید باور نکنید اما صفحه شخصی هم ندارم. شرمی که داشتم باعث شد این را بروز ندهم که تا به حال 5 سریال و فیلم  بازی کردم. از همان سالها یکی از هم دوره ای هایم امیر نوری بود و با هم در چند کار بازی کردیم و از گروهی که داشتیم هر کدام یک شغل را برای خودشان انتخاب کردند و من هم نوشتن را دوست داشتم و کمی بعدتر در سریال مزرعه آفتابگردان بازی کردم.

 اما متاسفانه طوری شده که همه فکر می کنند من فقط دستیار کارگردان بودم و هیچ تجربه بازیگری نداشتم اما اینطور نیست. بزرگتر که شدم در دانشگاه رشته ادبیات نمایشی خواندم و به خاطر علاقه ام به کارگردانی، از سال ۸۰ دستیاری را ادامه دادم.

** در گذشته تجربه همکاری با جواد رضویان و انصاری را داشتید؟

-در سال ۸۴ در سریال ارث بابام و فیلم زهرمار دستیار آقای رضویان بودم.

** در «ساعت پنج عصر» هم دستیار بودید؟

-بله، در این فیلم و سریال هیولا هم دستیار آقای مدیری بودم.

** چطور شد که کم کم با گروه های حرفه ای تر و بزرگتری در بخش دستیاری کار کردید؟

-آشنایی ام با آقای مدیری هیچ ارتباطی به کارهای قبلیم نداشت. قبلتر در فیلم های بزرگ و مهمی دستیاری کردم مثل آثار آقای ده نمکی، معراجی ها،‌اخراجی ها ۳، رسوایی. من قبل از آشنایی با آقای مدیری دستیار علیرضا شمس شریفی بودم که به من کمک های زیادی کردند و آقای شمس من را به آقای مدیری معرفی کرد و در ساعت ۵ عصر کار کردم. بعد از آن دورهمی را با هم کار کردیم و بعدش هیولا.

علاوه بر خجالتی که داشتم به خاطر علاقه به کارگردانی و دستیاری کارگردان این فرصت پیش نمی آمد که بخواهم به بازیگری فکر کنم. شغل من طوری بود که جوان های علاقه مند به بازیگری را به این حیطه معرفی می کردم و وقتی مقابل دوربین می رفتند لذت می بردم اما از طرفی خودم هم دوست داشتم بازی کنم. در سریال هیولا نزدیک به ۲۰۰ بازیگر فرعی وجود داشت و اغلب آنها را معرفی کرده بودم به پروژه و حتی شکیب شجره و آزیتا ترکاشوند که در آن کار خیلی دیده شدند را من معرفی کردم و فکر می کنم موقعیتی که الان بدست آوردم به خاطر این ها بوده است.

** در سریال «صفر بیست و یک» چطور؟

-چند نفری بودند مثل پادینا کیانی و مهبد بیور.

** برای انتخاب و معرفی بازیگران چه می کنید؟

-من بیشتر در محله های تهران عبور می کنم و در تاکسی، مترو بازار و … و با افراد و فرهنگ های مختلف آنها آشنا می شوم. حتی برای فیلم ساعت ۵ عصر دنبال یک خانم مسن می گشتیم و جست و جوهایمان زیاد هم بود و لحظه ای که آقای مدیری رضایت خود را از انتخاب این بازیگر اعلام کرد واقعا خیالم راحت شد.

** با توجه به شرایطی که می گویید شرایط سختی داشتید. با اینکه بازیگری را دوست داشتید اما تعدادی افراد به گروه های مختلف برای بازیگری معرفی می کردید. بدون اینکه خودتان تقاضایی برای بازی کردن داشته باشید.

-بله بهترین تحلیل را کردید. حقیقت این است که چون از کودکی بازی کرده بودم دیگر دوست نداشتم همه جا بگویم من بازیگری کردم. یک طوری بود که دنبالش بودم اما برای رسیدن به بازیگری بی تابی نمی کردم!

** و کارگردان ها هم به شما نمی گفتند که در کار ما بازی کن؟

-چرا برخی ها می گفتند برای مثال در سریال ارث بابام آقای رضویان نقش پسری که نمی توانست حرف بزند را بازی می کردم که خیلی کوتاه بود و البته بسیاری از این نقش آفرینی خوششان آمده بود. یا در زهرمار بازیگری که دعوت کرده بودیم نیامد و من نقشش را بازی کردم و آقای انصاری و رضویان بازیم را دوست داشتند.

** با توجه به اینکه در مجموعه «دورهمی» بازیگران بسیاری بازی می کردند، شما در این کار بازی نکردید؟

-نه در آن برنامه مسئول اهدای جایزه ها بودم و هر از گاهی روی سن می آمدم و جایزه های تماشاچی ها را به آنها می دادم.

** شما در چند فصل از «دورهمی» حضور داشتید؟

-فقط در فصل آخر نبودم.

** در فصل های آینده چطور؟

-فعلا که آقای مدیری مشغول بازی در فیلم سینمایی آقای کیمیایی هستند و نمی دانم که در فصل های بعدی باشم یا نه.

** به طور معمول اغلب بازیگران دوست دارند در کارهای مهران مدیری بازی کنند. شما به عنوان فردی که در چند کار دستیار مدیری بودید، هیچوقت هم وسوسه نمی شدید که در کارهایش بازی کنید؟

-برای من همین که در کنارشان بودم و دستیاری می کردم کافی بود.

** البته ناگفته نماند که دستیاری کارگردان یا حتی کارگردانی خیلی بالاتر از بازیگری است.

-بله دقیقا درست است.

به گزارش فارس، سریال «صفر بیست و یک» به کارگردانی جواد رضویان و سیامک انصاری و نویسندگی هدی ایزدی و شبنم وثوقی و تهیه کنندگی مهدی فرجی هر شب از شبکه سه سیما پخش می شود. در این سریال سیامک انصاری، جواد رضویان، سیاوش طهمورث، امیرحسین رستمی، رویا میرعلمی، نگار عابدی، سروش جمشیدی، افشین آقایی، پادینا کیانی، مهبد بیور و … به ایفای نقش می پردازند.

انتهای پیام/فارس

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.