سرویس: غیر تولیدی 10:55 - دوشنبه 05 آبان 1399

مهار استرس با چند تکنیک ساده

این روز‌ها استرس به یکی از بزرگ‌ترین معضلات افراد تبدیل شده که لازم است برای کنار گذاشتن آن چند راهکار را امتحان کنید.

به گزارش اصفهان شرق، یکی از عکس العمل‌های ذهنی و فیزیکی که امکان دارد افراد آن را در هر زمانی احساس کنند، استرس است. این بیماری  یکی از بزرگترین معضلات افراد شناخته شده است و احتمال دارد باعث بروز بیماری های گوناگون شود.

هورمون‌های استرس ممکن است موجب افزایش ضربان قلب، سرعت بخشیدن به تنفس و انقباض عضلات ‌شوند. از جمله عوامل استرس مزمن می‌توان به کلافگی، اضطراب، افسردگی، سردرد، بی خوابی و مشکل در سیستم ترشحی و عصب مرکزی اشاره کرد. همچنین استرس ممکن است تاثیر فراوانی بر عملکرد سیستم بدنی و فعالیت‌های آن داشته باشد.

عوارض استرس بر  سلامت قلب و عروق

هنگام داشتن استرس، نفس کشیدن فرد تند‌تر شده و موجب سخت‌تر رسیدن اکسیژن به خون می‌شود؛ بنابراین افراد مبتلا به مشکلات تنفسی باید به دور از محیط های استرس زا باشند. به دلیل افزایش فشار خون هنگام داشتن استرس خطر حمله قلبی نیز بیشتر می‌شود.

عوارض استرس بر سیستم تنفسی

کبد که عضو مهمی در بدن است هنگام استرس باعث تولید قند زیادی می‌شود؛ بنابراین استرس مداوم و زیاد برای افراد موجب دفع نکردن گلوکز اضافی بدن شده و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش خواهند داد. به علت افزایش اسید معده ممکن است افراد در هنگام استرس خطر ابتلا به مشکلاتی از قبیل رفلاکس معده را احساس کنند.

معضل استرس

عوارض استرس بر سیستم عضلانی بدن

استرس موجب کاهش مقاومت عضلات بدن در برابر آسیب های گوناگون می‌شود. در صورت وجود استرس افراد دچار کمر درد، شانه درد و ضعف عضلانی خواهند شد، همچنین وجود مداوم و طولانی مدت استرس موجب از بین رفتن مقدار مقاومت سیستم ایمنی بدن و در نتیجه بروز انواع مشکلات و بیماری ها خواهد شد.

عوارض استرس بر سلامت و عملکرد مغز

بر اساس تحقیقات، استرس طولانی مدت موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های ذهنی در افراد می‌شود. طبق نظر متخصصان استرس مداوم موجب افزایش میلن و در نتیجه از بین رفتن تعادل و عدم تبادل ارتباطات خواهد شد. در ضمن استرس زیاد می‌تواند مغز را کوچک کند. در صورت بروز هرگونه اختلالات و عدم تمرکز بر فعالیت‌هایتان و همچنین داشتن استرس هرچه سریع‌تر به پزشک معالج خود برای دریافت دارو‌ها و مشاوره مراجعه کنید.

در ادامه به چند مورد از راه‌های کاهش اضطراب و استرس اشاره می‌کنیم:

– هیپنوتیزم موجب کاهش استرس و در نتیجه جلوگیری از ایجاد بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها می‌شود.

– از خود درباره کاهش استرس سوال کنید گاهی خودتان بهتر می‌دانید که انجام چه کاری موجب کاهش استرس و آرام شدنتان می‌شود.

– در طول روز مسائلی که موجب ناراحتی و یا عصبانیت شما می‌شوند را بنویسید؛ این کار موجب تسکین استرس به وجود آمده در شما می‌شود.

– انجام ورزش‌هایی از قبیل یوگا که نوعی تمرین تنفسی، مدیتیشن و ورزش سبک نیز به شمار می‌رود در کاهش و تسکین استرس موثر خواهد بود.

– تمرینات تنفسی از راحت‌ترین راه‌هایی است که در هر جایی می‌توانید برای درمان و کاهش استرس آن را انجام دهید.

– انجام بازی‌های فکری و آرام به از بین رفتن و دفع استرس کمک می‌کند؛ گاهی علاوه بر بازی‌های فکری و آرام انجام بازی‌های پر تحرک و شلوغ نیز موجب آرام شدن ذهن و خارج شدن فرد از حالت پریشانی می‌شود.

– از روش های دیگر کاهش استری می توان به پیاده روی، موسیقی درمانی، توجه به بازخورد ها، خنده بیشتر، باغبانی کردن، مدیریت زمان، رژیم غذایی مناسب، آموختن مهارت‌های ارتباطی شجاعانه، گوش دادن به موسیقی، کاهش مصرف کافئین، انجام کار‌های ریز و درشت و مهم به موقع و به تعویق نینداختن آنها، نوشیدن چای سبز، گوش دادن به موسیقی هنگام کار کردن در خانه، تماشای ماهی‌های داخل آکواریوم، راه رفتن به همراه دوست، آواز خواندن همراه با اهنگ، آبگرم خانگی، کاهش دادن برخی از تعهدات خود، استفاده از شکلات تلخ، نقاشی کشیدن، رقصیدن، خوش بین بودن، رفتن به سفری کوتاه و لذت بخش، تمرینات تنفسی، آشپزی کردن، داشتن انرژی مثبت، دعا کردن، نه گفتن، خواب کوتاه و یا چرت زدن، ماساژ دادن خودتان و انجام برنامه روتین اشاره کرد.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.