سرویس: غیر تولیدی ۱۲:۱۷ - سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران؛

ریسک سکته قلبی در بیماران دیابتی ۲ تا ۴ برابر افراد عادی است

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، نسبت به افزایش خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی در بیماران دیابتی، هشدار داد.

به گزارش اصفهان شرق؛  محمدرضا مهاجری طهرانی، درباره ارتباط دیابت و مشکلات قلبی و عروقی، گفت: درمان دیابت در چند سال اخیر در جهان با تغییراتی همراه بوده است به طوری که قبلاً فقط به موضوع کنترل قند در بیماری دیابت توجه می‌شد، ولی امروزه کاهش ریسک فاکتورهای قلبی و عروقی نیز مدنظر است.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم، در حاشیه رویداد اینکرتین سامیت (INCRETIN SUMMIT) که با حضور نزدیک به هزار نفر از اساتید و متخصصان حوزه سلامت داخلی و خارجی به‌ صورت مجازی برگزار شد، افزود: کنترل چربی، فشار خون و موضوع مصرف آسپرین در بیماران دیابتی مورد توجه قرار گرفته و در کنار این موضوع در حال حاضر باید از داروهایی برای بیماران استفاده شود که علاوه بر کنترل قند خون، ریسک ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی را در بیماران دیابتی کاهش دهد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در حال حاضر دو داروی جدید برای درمان بیماران دیابتی در نظر گرفته شده که یکی خوراکی و دیگری به صورت تزریقی است و این داروها در کاهش احتمال مشکلات قلبی و عروقی این بیماران موثر است.

وی افزود: نوع تزریقی لیراگلوتاید ۱.۸ نام دارد و از جمله داروهایی است که نه فقط قند خون را کاهش می‌دهند بلکه کاهش چربی، کاهش فشارخون، کاهش دفع آلبومین ادراری و کاهش ریسک ابتلا به مشکلات قلبی را در بیمار مبتلا به دیابت سبب می‌شوند. داروی دوم، داروی خوراکی امپاگلیفلوزین نام دارد که دفع قند از طریق ادرار را سبب می‌شود، همچنین کاهش ریسک مشکلات قلبی و عروقی را به همراه دارد و از نارسایی کلیه در بیماران مبتلا به دیابت پیشگیری می‌کند.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم، خاطرنشان کرد: ریسک سکته ‌های قلبی و عروقی در بیماران مبتلا به دیابت، دو تا چهار برابر بیشتر از افراد عادی است بنابراین توجه به این مسئله در بیماران دیابتی نباید مورد غفلت قرار گیرد. خوشبختانه نمونه داخلی و خارجی هر دو نوع داروی جدید درمان دیابت و موثر در کنترل بیماری‌های قلبی و عروقی در کشور موجود است.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.