اصفهان شرق

جزئیات جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با فعالان بورس

کدخبر: 202958
۱۳۹۹/۰۶/۱۸ در ساعت ۱۱:۱۴

به گزارش اصفهان شرق؛ مهدی طغیانی با اشاره به اینکه امروز دو کمیته از کمیسیون‌ اقتصادی جلسه داشتند، اظهار داشت: یکی از این کمیته‌هایی که امروز در کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه بررسی داشت، کمیته مالیات بود که مواردی از طرح مالیات بر عایدی سرمایه را بررسی کرد، البته به دلیل ابعاد این طرح در جلسه اول کار تا حد مختصری پیش رفت و به جلسات بعد کشیده شد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در جلسه بعدی که نزدیک به سه ساعت هم به طول انجامید، تعدادی از فعالان بورس در کمیته بورس کمیسیون حضور پیدا کردند، در این جلسه به بحث بررسی وضعیت بازار پرداخته و قسمتی از زمان به پیشنهاد‌های فعالان بورس اختصاص داشت.

وی بیان داشت: جمع‌بندی جلسه این بود که بورس باید به دور از نگاه‌های سیاسی و غیرعلمی راه خود را ادامه دهد و کمیسیون اقتصادی تلاش می‌کند که با یک نگاه غیرسیاسی و علمی به آن رسیدگی کند.

برخی از اظهارنظرها در مورد بورس آسیب‌‌زاست

طغیانی ادامه داد: برخی از اظهارنظرهایی که در مجلس، دولت و … در مورد بورس انجام می‌شود، نگاه‌های دقیق و علمی نیست و آسیب‌هایی برای بورس به دنبال دارد که نمونه‌های آن را در هفته‌های گذشته نیز شاهد بودیم.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تهدید و فرصت در بورس توأمان است، یعنی فضای بازار سرمایه برای اقتصاد کشور فرصتی است که می‌توان بسیاری از دارایی‌هایی که در دست دولت است‌ و یا توسط مردم، شرکت‌های مختلف و … را به بورس وارد کرد و با منابع آزاد شده سرمایه‌گذاری رخ دهد، این فضا از طرفی نیز می‌تواند تهدیدی باشد که ناشی از ناآشنایی واردان بازار به فضای بازار سرمایه است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: فضای بازار سرمایه ریسکی است و نوسان ذات بازار است؛ بعضاً مواردی در بازار مشاهده‌ می‌شود که طبیعی نیست و تذکرات پی در پی نیز در هفته‌های اخیر توسط مجلس به مدیران در بازار سرمایه داده شده است و این روند ادامه خواهد داشت.

وی اظهار داشت: این جلسات را با فعالان بورس، تشکل‌های حقوقی، افرادی که در بازار سرمایه فعالیت جدی دارند و … ادامه خواهیم داد، در جمع‌بندی این جلسه نیز قرار شد به‌روزرسانی بازار سرمایه مصوبه سال ۱۳۸۴ و اصلاح شده سال ۱۳۸۸ مجدداً مورد بررسی قرار گیرد.

نگاه کمیسیون اقتصادی حمایت از بازار سرمایه است

طغیانی با بیان اینکه نگاه کمیسیون حمایت از بازار سرمایه است، عنوان کرد: هم از طریق پیگیری مباحث تقنینی و هم از جهت ابزارهای نظارتی که در اختیار کمیسیون قرار دارد می‌توان حمایت لازم را اجرایی کرد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیش از این نیز از این ابزارها استفاده کردیم و در حال اجرا است، گزارش نظارتی ما در مورد بورس و آن تهدیدها و فرصت‌ها در حال جمع‌بندی است و برای فعالان و صاحب‌نظران بازار سرمایه ارسال شده است، نقطه نظرات آن‌ها جمع‌بندی می‌شود و به عنوان گزارش نظارتی به صحن علنی ارسال و قرائت خواهد شد؛ در این گزارش‌های نظارتی می‌توان پیشنهادهای تقنینی نیز ارائه داد.

وی در خصوص‌ دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه اظهار داشت: در حال حاضر مجموعه‌ای از داده‌های فراوان در بازار را داریم که با تحلیل آن‌ها می‌شود نوع عملکرد بازار و آنچه در بازار رخ می‌دهد را رصد کرد، در مورد این رصدها به جمع‌بندی رسید و اقدامات لازم را اجرایی کرد.

طغیانی تصریح کرد: توقع خود را به افراد در بازار سرمایه منتقل خواهیم کرد که از این داده‌های موجود برای عملکرد اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده کنند تا اگر این عملکرد به تضییع حقوق سهامداران خرد منجر شده باشد آن را گزارش دهند تا با ابزارهای مجلس برای احقاق حقوق سهامداران اقدام شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بحث حمایت از سهامداران خرد نیز در این جلسه مطرح شد، ما وظیفه داریم از سهامداران خرد حمایت کنیم، بازار سرمایه باید تمام امکانات خود را برای حمایت از افرادی که علی‌رغم همه توصیه‌ها، همه زندگی خود را به بورس آوردند، به کار گیرد.

کانون سهامداران حقیقی تشکیل می‌شود

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: نظارتی که با رصد داده‌ها بر عملکرد حقوقی‌ها و حتی اشخاص حقیقی در بازار باید رخ دهد تا بازار اصلاح شود را پیگیری خواهیم کرد.

وی گفت: بحث تأسیس کانون سهامداران حقیقی یکی از موارد مطرح شده بود که دنبال خواهیم کرد، اشخاص حقیقی نیز می‌توانند مطالبه‌ای داشته باشند و ما نیز به عنوان نماینده مردم این مطالبات را پیگیری خواهیم کرد تا کانونی تأسیس شود که از حقوقشان دفاع کند و در جلساتی که لازم است دغدغه‌ها منتقل شود، حاضر شوند.

کمیسیون اقتصادی فعلا برنامه‌ای برای دعوت از رئیس سازمان بورس ندارد

طغیانی در خصوص‌ نهادهای منجر به تثبیت بازار بیان داشت: این نهادها تقویت خواهند شد و در این مورد نیز به جمع‌بندی رسیدیم.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: تمامی آنچه در کمیته‌های زیرمجموعه کمیسیون مطرح می‌شود، لازم است که به کمیسیون ارجاع و در صحن کمیسیون بررسی و تصمیم‌گیری شود.

وی در پایان ضمن اظهار بی‌اطلاعی از موضوع دعوت از رئیس سازمان بورس برای حضور در کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: در برنامه‌ریزی که از قبل برای فعالیت‌های هفته جاری کمیسیون اقتصادی انجام شده چنین برنامه‌ای وجود ندارد و از طرفی هم تاکنون درخواستی برای دعوت از رئیس سازمان بورس به هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه نشده است.

انتهای پیام/فارس