سرویس: غیر تولیدی ۱۱:۳۴ - دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

افتتاح نمایشگاه بین‌المللی و تأثیرات آن بر صنعت شهر/ خیز اصفهان به سوی خاورمیانه

توسعه زیرساخت‌های نمایشگاهی در هر کشور و شهری از جمله اصفهان یکی از الزامات توسعه محسوب می‌شود تا بتواند زمینه‌ساز رشد صنعت شود.

به گزارش اصفهان شرق؛ به نقل از روابط عمومی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، عباس مقتدایی اظهار داشت: با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد و جایگاه اصفهان در سطوح مختلف کشور، باید بالاترین استانداردهای نمایشگاهی در این استان طراحی و پیاده‌سازی شود، چراکه برگزاری نمایشگاه‌ها می‌تواند منجر به رونق تولید و افزایش ارتباطات بازرگانی شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به اینکه اصفهان با داشتن بیش از هشت هزار واحد صنعتی، تولیدی، وجود دانشگاه‌های مادر و بزرگ در رشته‌های مختلف و بالاترین حجم تولیدات صنایع‌دستی و کشاورزی، قطب صنعت کشور است، تأکید کرد: اصفهان با داشتن این ویژگی‌ها می‌تواند میزبان مجموعه‌های مختلف در قالب نمایشگاه‌ها باشد و به طور قطع پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان که طی چند سال گذشته طراحی و در حال اجراست، نشان از توجه خاص مسئولان امر به این امر است و امیدواریم اصفهان میزبان نمایشگاه‌های بین‌المللی و عرصه‌های مختلف برای تبادلات تجاری و علمی فنی مهندسی و… باشد.

نمایشگاه بزرگ اصفهان، نمادی برای تقویت ظرفیت نمایشگاهی کشور

وی افزود: پروژه نمایشگاه بزرگ در حال احداث اصفهان یکی از طرح‌های مهم و اثرگذار کشور خواهد بود و امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان ممکن در سطوح مختلف ملی، استانی و محلی از آثار آن بهره‌مند شویم.

مقتدایی ادامه داد: با توجه به ظرفیت بالای اصفهان و همچنین پایتخت فرهنگ و تمدن ایران، با بهره‌برداری از این طرح، اصفهان می‌تواند مرکزیت نمایشگاه‌های بین‌المللی کشور را بر عهده بگیرد؛ از سوی دیگر به دلیل مطرح بودن اصفهان در سطح جهانی و با توجه به خواهرخوانده‌های متعدد این شهر، نمایشگاه بزرگ اصفهان نه تنها در غرب آسیا و خاورمیانه بلکه در جهان می‌تواند به عنوان یک برند ملی جهت تقویت ظرفیت نمایشگاهی کشور گام بردارد.

عباسعلی جوادی نیز درباره تأثیر پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان بر رونق اقتصادی این شهر اظهار داشت: به طور قطع اصفهان به نمایشگاهی با این وسعت نیاز داشت، چراکه محل نمایشگاه فعلی موقت است و در حقیقت حق مطلب را برای فعالان اقتصادی این شهر ادا نمی‌کند.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های کشور و دنیا شود و در شرایط عادی تأثیر زیادی بر رونق اقتصادی شهر خواهد گذاشت، اگرچه کرونا و تحریم‌ها از میزان اثرگذاری آن کم خواهد کرد.

نمایشگاه موجب رونق اقتصادی اصفهان می‌شود

وی بیان داشت: اگرچه کرونا موجب شده بسیاری از تجمعات و مسافرت‌ها با محدودیت انجام شود، اما امیدواریم تا زمان افتتاح پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان، با تولید واکسن و یا مهار کرونا شاهد حضور پررنگ مشارکت‌کنندگان از دیگر شهرها و کشورها باشیم.

جوادی  تصریح کرد: با اعتقاد بر اینکه تحریم‌ها موجب می‌شود کمتر بتوانیم از پتانسیل نمایشگاه‌ها استفاده بهینه کنیم، اما با بهبود شرایط سیاسی کشور، به طور قطع در آینده نمایشگاه بزرگ اصفهان موجب رونق اقتصاد کشور و شهر خواهد شد.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهانبا بیان اینکه متأسفانه صنعت اصفهان به دلیل مشکلات موجود شرایط خوبی ندارد، گفت: واقعیت این است که اصفهان نسبت به سایر استان‌ها پیشرو صنعت کشور است و به طور قطع این نمایشگاه می‌تواند به طور مستقیم و غیرمستقیم با حضور بازرگانان و مشارکت‌کنندگان خارجی موجب رونق صنایع‌دستی اصفهان و پیشرفت آن شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نمایشگاه بزرگ اصفهان نخستین نمایشگاه کشور از نظر وسعت و فضای موجود است، با غلبه بر مشکلات کشور می‌تواند به جایگاه ویژه‌ای از نظر برپایی نمایشگاه‌های تخصصی در حتی خاورمیانه دست یابد.

سید محسن پورسعید با اعتقاد بر اینکه نمایشگاه، لباس صنعت هر استان است، گفت: هر چه این لباس مزین‌تر باشد و هر چه نمایشگاه و شرایط برپایی آن پربار و برازنده باشد شخصیت و سطح صنعت استان را بهتر به نمایش می‌گذارد.

صنعت اصفهان مظلوم واقع شده است

رئیس هیأت‌مدیره انجمن تخصصی برق و الکترونیک اصفهان با تأکید بر اینکه متاسفانه طی سال‌های گذشته حق صنعت اصفهان پایمال شده و این بار منفی برای استان به همراه داشته و با وجود توان بالا صنعتگران این شهر مظلوم واقع شده‌اند، تصریح می‌کند: اگر پروژه نمایشگاه جدید اصفهان بتواند در سطح بین‌المللی و جهانی حرکت‌های جدیدی رقم بزند به طور قطع در آینده حق صنعت و اقتصاد استان اعاده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه شیوع کرونا نیز شرایط فعالیت صنعت و تولید را سخت‌تر کرده است، می‌گوید: به طور قطع کرونا ماندگار نیست، اما شرط موفقیت نمایشگاه بزرگ اصفهان، این است که تمرکز زایی نمایشگاه‌ها در تهران دور شویم و از سوی دیگر حرکت‌های بین‌المللی در محل جدید نمایشگاه اصفهان صورت گیرد و با دعوت از کشورهای مختلف و هزینه کردن برای آن‌ها، تولیدات داخلی را در معرض نمایش قرار داده و به جای تبلیغ محصولات خارجی، محلی برای تبادلات تجاری و ارتباطات اقتصادی در اصفهان ایجاد کنیم.

 پورسعید در پایان گفت: پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان در جهت توسعه نمایشگاه فعلی این شهر است و به طور قطع این توان و قابلیت را برای جذب و حضور دیگر کشورها در محل جدید خواهد داشت؛ البته مدیریت این مجموعه باید برای به دست آوردن بازاری جدید در منطقه آن هم در اصفهان تلاش و هزینه کند.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.