سرویس: تولیدی ۱۳:۱۷ - جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۹

رئیس حوزه علمیه شهید مدرس اردستان:

زنان، نیروی کار ارزان قیمت و در دسترس یا نماد عاطفه و احساس الهی/ خروجی نگاه غرب به زنان چیست؟

ویل دورانت در کتاب تاریخ فلسفه می نویسد تا سال ۱۸۸۲ میلادی یعنی تا ۱۴۰ سال قبل زن حق مالکیت نداشته و تمام درآمدش متعلق به همسرش بود یا مثلا زن تا انقلاب صنعتی اروپا حق کار کردن هم نداشت و به خاطر کمبود نیروی کار مجبور شدند از زنان استفاده کنند پس خود زن مهم نیست بلکه از آنجایی که زن نیروی کم خرج و هزینه است وارد بازار کار می شود.

حجت الاسلام منصور صابری در گفت و گو با اصفهان شرق؛ اظهار کرد: وقتی صحبت از عفاف و حجاب می شود غالبا اذهان به سمت بانوان سوق پیدا می کند و تصور می شود این موضوع مختص بانوان است در حالی که عفاف و حجاب یک مسئله اجتماعی است و جنسیت در آن مطرح نیست و هم مردان و هم زنان موظف به رعایت آن هستند، از همین رو در قرآن هر دو گروه مورد خطاب قرار گرفته اند.

وی افزود: نباید غافل شویم که در صورت عدم توجه به مقوله حجاب، آن کسی که دچار آسیب می شود، زنان هستند و در تمدن های قبل از اسلام نگاه به زن نگاه جنسیتی بود و مونث بودن زن مهم بود و شخصیتی برای او قائل نبودند و زن ابزاری برای خدمت به مرد قلمداد می شد.

رئیس حوزه علمیه شهید مدرس اردستان گفت: در جاهلیت قبل از اسلام زن حق حیات نداشت ولی با ظهور اسلام زن نجات پیدا کرد،.شکوه وعظمت پیدا کرد، اسلام به شدت نگاه تبعیض آلود و جنسیتی به زن را نکوهش کرد و با تفکر جاهلی مسئله فساد مبارزه کرد و هیچ مکتبی به اندازه اسلام به زن بها نداده وشخصیت قائل نشده است و اسلام مکتب نجات بخش زن از جاهلیت است‌.

وی ابراز کرد: بعضی فکر می کنند اسلام با آزادی زن مخالف بوده وحجاب را برای محدود کردن زن واجب کرده است در حالی که اولا حجاب مختص به اسلام نیست و ما مشاهده می کنیم که در تمدن های مختلف قبل از اسلام آنهایی که ذره ای جایگاه زن را شناخته بودند چه دستورالعمل هایی برای حفظ جایگاه زن تجویز می کردند و زنانشان با چه پوششی زندگی می کردند.

حجت الاسلام صابری بیان کرد: حجاب ابزاری برای حفظ شخصیت زن است و همان چیزی که اسلام به خاطرش مبارزه کرد و برای اینکه شخصیت زن حفظ شود اسلام حجاب را واجب کرد و ما یک سوال از طرفداران حجاب داریم و آن این است که از بی حجاب شدن زن چه چیزی عائد خودش می شود؟ خروجی این اقدام چیزی جز نگاه های هوس آلود، نگاه ابزاری و جنسیتی چیزی دستگیرش می شود؟

رئیس حوزه علمیه شهید مدرس اردستان تاکید کرد: کسانی که کمپین نه به حجاب اجباری راه می اندازند خود برده دیگران شده اند و شعار طرفداری از آزادی می دهند و نکته دیگری که نباید از آن غفلت کنیم این است که اسلام به هیچ وجه مخالف اجتماعی شدن زن نیست بلکه مخالف ابزار شدن زن و شکسته شدن حریم زن است.

وی با انتقاد از برخی رفتارها در جامعه؛ تصریح کرد: در جامعه امروزی مشاهده می شود که فروشگاه ها غالباً از نیروی کار خانم استفاده می کند و جوان بودن و زیبایی وروابط عمومی از مهم ترین مولفه های گزینش است؛ چون زن نیروی کار جذاب و ارزان است و این استفاده ابزاری از زنان است.

حجت الاسلام صابری افزود: آنهایی که آزادی زن در غرب را مطرح می کنند آیا تاکنون با یک خانم غربی گفتگو کرده اند؟ می دانند که در اکثر کشورهای اروپایی زن موظف است کار ببرون از منزل داشته باشد و بخشی از هزینه های زندگی بر عهده زن است؟ ویل دورانت در کتاب تاریخ فلسفه می نویسد تا سال ۱۸۸۲ میلادی یعنی تا ۱۴۰ سال قبل زن حق مالکیت نداشته و تمام درآمدش متعلق به همسرش بود یا مثلا زن تا انقلاب صنعتی اروپا حق کار کردن هم نداشت و به خاطر کمبود نیروی کار مجبور شدند از زنان استفاده کنند پس خود زن مهم نیست بلکه از آنجایی که زن نیروی کم خرج و هزینه است وارد بازار کار می شود.

رئیس حوزه علمیه شهید مدرس اردستان بیان کرد: اسلام برای زن به خاطر جایگاهش ارزش قائل شده و زن را مظهر عطوفت و مهربانی و ناز معرفی کرده و رفتار ائمه اطهار(ع) و نبی مکرم اسلام(ص) و تعریف و تمجیدهایشان از بانوان، گویای نگاه اسلام به این مخلوق پرعاطفه و پر از احساسات است.

وی تاکید کرد: اگر می خواهیم زن از دیدگاه اسلام را بشناسیم به سیره اهل بیت مراجعه کنیم و رفتار پیامبر اسام با همسران برای همه ما الگو است و نکته آخر که مجددا باید عرض کنم این است که عفاف و حجاب مختص بانوان نیست بلکه مردها هم باید مراعات کنند و نگاه هوس آلود تیری سهمگین و زهرآلود از سمت شیطان است بر این اساس مراقب باشیم در دام شیطان گرفتار نشویم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.