سرویس: غیر تولیدی ۱۵:۰۷ - سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

ستاد تنظیم بازار قیمت مرغ را 15 هزار تومان مصوب کرد اما کسی توجه نکرد+جدول قیمت‌ها

در حالی که ستاد تنظیم بازار قیمت مرغ را کیلویی 15 هزار تومان تصویب کرده اما در بازار تهران حداقل 2 هزار تومان بالاتر از این قیمت به فروش می‌رود و مرغ به قیمت مصوب در فروشگاه‌ها وجود ندارد.

به گزارش اصفهان شرق؛  قیمت مرغ در بازار تهران کیلویی حدود 17 هزار تومان است و این قیمت حداقل 2 هزار تومان در هر کیلو بیشتر از قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار است. هفته پیش ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم را 15 هزار تومان مصوب کرد و اعلام کرد هیچکسی حق فروش گران‌تر از این رقم را ندارد.

گزارش میدانی خبرنگار فارس،‌ حاکی است در بازار تهران هیچ فروشگاهی مرغ را به قیمت مصوب عرضه نمی‌کند. نکته دیگر اینکه قیمت مرغ چند روز قبل از تصویب ستاد تنظیم بازار کیلویی 11 هزار تومان بود و برای مدت کوتاهی به 19 هزار تومان هم رسید، حال سوال این است که مصوبات ستاد تنظیم بازار بر چه مبنایی صادر می‌شود و اگر قرار نیست از سوی اصناف به آن عمل شود چرا تصویب می‌شود؟

در روزهای گذشته تولیدکنندگان مرغ بارها به قیمت پایین اعتراض می‌کردند و خواستار بالا بردن قیمت بودند اما بعد از افزایش قیمت‌ها باز هم به قیمت مصوب تنظیم بازار اعتراض می‌کنند و به دنبال فروش گران‌تر هستند.

گزارش میدانی خبرنگار فارس از فروش تخم‌مرغ به قیمت شانه‌ای 25 هزار تومان حکایت دارد که در حدود 10 روز گذشته 10 هزار تومان افزایش قیمت داشته است. دلیل اصلی بالا رفتن قیمت مرغ و تخم‌مرغ گران شدن خوراک دام و طیور است که به گفته تولیدکنندگان تا 4 برابر رشد داشته است.

گزارش میدانی خبرنگار فارس نشان می‌دهد که گوشت قرمز هم در چند روز گذشته رشد کرده است. هر کیلوگرم گوشت گوسفندی از 105 هزار تومان عبور کرده و گوشت ران گوساله هم کیلویی 92 هزار تومان است. این در حالی است که تولیدکنندگان از مازاد عرضه در داخل می‌گویند و حتی خواستار صادرات هستند. پارادوکس افزایش قیمت در این افزایش عرضه با مؤلفه‌های اقتصادی همخوانی ندارد.

قیمت بازار همواره تابعی از عرضه و تقاضا است اما نخستین بار است عرضه و تقاضا در بازار گوشت نقد می‌شود. یعنی در حالی که تولید بالا رفته اما همزمان قیمت هم بالا می‌رود. قیمت ماهی تیلاپیا هم به کیلویی 69 هزار و 500 تومان رسیده است این ماهی وارداتی است و با توجه به افزایش قیمت ارز قیمت آن در مقایسه با ماهی‌های داخلی بسیار گران‌تر است.

جدیدترین قیمت‌ محصولات پروتئینی در بازار تهران به این شرح است.

محصول پروتیئنی (کیلوگرم)‌ قیمت (تومان)
گوشت گوسفندی 105000
راست و دست گوشت گوساله 79000
گوشت ران گوساله 92000
چرخ‌کرده گوساله 66500
گوشت منجمد 66000
مرغ 17000
ران مرغ 12800
کمر مرغ 17500
سینه مرغ با استخوان 11900
سینه کبابی 28500
فیله مرغ 32000
ماهی تیلاپیا 69500
ماهی قزل‌آلا 25000
قارچ 19500

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.