سرویس: غیر تولیدی ۱۴:۱۰ - دوشنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۹

پیش‌بینی رشد ۱۵ درصدی درآمد فولاد مبارکه در سال ۹۹

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه گفت: در سال جاری، در بازار داخلی 15 درصد رشد درآمد پیش‌بینی کرده‌ایم، در سال گذشته فروش فولاد مبارکه به بیش از 7 میلیون تن افزایش یافت و میزان صادرات این شرکت به یک میلیون و 100 هزار تن رسید.

به گزارش اصفهان شرق؛ به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، حمیدرضا عظیمیان در نشست کارگروه کنترل مدیریت ایمیدرو ضمن تشریح دستاوردهای این شرکت در سال ۹۸ از افزایش ۸ درصدی تولید گندله، افزایش ۲۵ درصدی آهن اسفنجی، افزایش ۳ درصدی تولید فولاد خام و همچنین از برنامه افزایش ۳۶ درصدی صادرات این شرکت در سال جهش تولید خبر داد.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه با تأکید بر این‌که در سال جاری، در بازار داخلی ۱۵ درصد رشد درآمد پیش‌بینی کرده‌ایم، بیان داشت: در سال گذشته فروش فولاد مبارکه به بیش از ۷ میلیون تن افزایش یافت و میزان صادرات این شرکت به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید.

وی در تشریح پروژه‌های توسعه‌ای که در این گروه در دست اجراست، گفت: پروژه الکترود گرافیتی شرکت نوین الکترود اردکان دارای بودجه‌ای در حدود ۳۳۰ میلیون یورو است و فاز نخست آن امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

عظیمیان در همین خصوص افزود: مشارکت در طرح تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس از طریق شرکت فولاد هرمزگان و نیز مشارکت در طرح تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه آزاد چابهار در دستور کار شرکت است.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه گفت: پروژه نورد گرم ۲ با اشتغال‌زایی هزار نفر و همچنین احداث واحد تولید کنسانتره فولاد سنگان با ظرفیت ۵ میلیون تن، از دیگر طرح‌های مهم فولاد مبارکه است.

بومی‌سازی ۱۲۰۰ متریال کد استراتژیک پیچیده و تحریمی

وی با اشاره به برنامه‌های پژوهشی بزرگ‌ترین گروه فولادسازی کشور تصریح کرد: تأسیس مرکز نوآوری تحول دیجیتال با همکاری دانشگاه تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بومی‌سازی ۱۲۰۰ متریال کد استراتژیک پیچیده و تحریمی برای نخستین بار و همچنین بومی‌سازی فرایند اسکین پاس مجتمع فولاد سبا بخشی از عملکرد گروه مبارکه در حوزه آموزش، پژوهش و فناوری است.

خداداد غریب‌پور نیز در این نشست با بیان این‌که فولاد مبارکه می‌تواند راهبر و پیشرو فناوری و بومی‌سازی در حوزۀ فولاد باشد، اظهار داشت: این شرکت در کنار توسعه، می‌تواند در ساخت داخل نیز جهت‌گیری داشته باشد.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو افزود: مشارکت در احداث مرکز نوآوری تحول دیجیتال صنعت فولاد کشور و بومی‌سازی هزاران قطعه، ازجمله اقدامات بزرگ این فولادساز است که می‌تواند این مجموعه را برترین بنگاه در زمینۀ فناوری معرفی کند.

۳.۵ میلیارد دلار صادرات در سال ۹۹

وی با بیان این‌که امسال در زیرمجموعه‌های تحت پوشش ایمیدرو تا ۳.۵ میلیارد دلار برنامه صادرات داریم، تصریح کرد: رویکرد دولت، رویکردی صادراتی است و سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین ایمیدرو بر حداکثر صادرات در سال «جهش تولید» تأکید دارند.

غریب‌پور اظهار داشت: فولاد مبارکه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار صادرات دارد و امیدواریم امسال بتواند این رقم را ۱.۵ میلیون تن برساند. پیش‌بینی ما این است که در بین فولادسازان، علاوه‌بر فولاد مبارکه با ۱.۵ میلیون تن، فولاد خوزستان نیز ۲.۵ میلیون تن صادرات داشته باشد.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو همچنین از برگزاری جلسات هماهنگی با وزارت صنعت معدن و تجارت خبر داد که هدف آن مسدود شدن روند صدور مجوز فولادسازی در «خارج از طرح جامع فولاد» است.

وی گفت: به دنبال آن هستیم که با دستور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، هیچ‌گونه مجوز فولادسازی، گندله‌سازی و کنسانتره‌سازی خارج از طرح جامع فولاد صادر نشود.

سود فولاد مبارکه برای تأمین مالی طرح‌های توسعه شرکت

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره عملکرد فولاد مبارکه ادامه داد: این شرکت دارای برنامه‌های توسعه‌ای است و به پاس این عملکرد، برنامه داریم که سهم سود فولاد مبارکه را به تأمین مالی طرح‌های توسعه این شرکت اختصاص دهیم.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به استراتژی ایمیدرو در حفظ سود شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری آن در طرح‌های توسعه بیان داشت: زمانی که مدیران شرکت‌ها به توسعه گرایش دارند، سرمایه‌گذاران به اختصاص سود در تأمین مالی طرح‌های توسعه‌ای علاقه‌مندند که این رویکرد توسعه‌ای در فولاد مبارکه حاکم است.

وی با بیان این‌که ۱۰ هزار میلیارد تومان از سود این شرکت در افزایش سرمایه فولاد مبارکه طی سال ۹۹ لحاظ خواهد شد، گفت: اخیراً طرح‌های مهمی همچون نورد گرم ۲ فولاد مبارکه کلنگ‌زنی و همچنین تعدادی از طرح‌های این شرکت راه‌اندازی شده که از ارزشی در حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان برخوردار است.

افتتاح فاز دوم کنسانتره فولاد سنگان؛ به‌زودی

غریب‌پور افزود: همچنین در سال جدید فاز نخست (۲.۵ میلیون تن) پروژه ۵ میلیون تنی کنسانتره در فولاد سنگان با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون یورو و ۸۰۰ میلیارد تومان افتتاح شد و افتتاح فاز دوم آن با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن نیز طی هفته‌های آتی انجام می‌شود.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو عنوان کرد: این اقدامات حاکی از آن است که فولاد مبارکه مسیر را به‌درستی طی می‌کند و نقش‌آفرینی در دیگر طرح‌های کلیدی همچون فولاد هرمزگان، فولاد سفیددشت و پروژه ۱۰ میلیون تنی گواه این مدعاست.

ساختار شرکت فولاد مبارکه به لحاظ مدیریتی حفظ خواهد شد

وی با بیان این‌که ساختار شرکت فولاد مبارکه به‌ لحاظ مدیریتی حفظ خواهد شد، گفت: ایمیدرو خود را مسئول ثبات و آرامش در مجموعه‌های تحت پوشش می‌داند و همواره به‌ عنوان کانون آرامش، مرکز کنترل و هدایتگر، تلاش کرده این مهم تحقق یابد.

غریب‌پور ادامه داد: شاخص‌های فولاد مبارکه در سوددهی، تولید، اخذ استانداردهای ملی و بین‌المللی، صادرات، ساخت داخل (برنامۀ بومی‌سازی ۴ هزار قطعه) و ساخت مرکز نوآوری دیجیتال فولاد، مثبت است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این شرکت پس از انتقال پروژه الکترود گرافیتی اردکان (یزد) از ایمیدرو، اقدامات قابل‌توجهی داشته و طرح فوق در سال جاری افتتاح می‌شود.

وی در پایان از خدمات مدیرعامل، اعضای هیأت‌مدیره، مدیران شرکت‌های تابعه، کارکنان و سهام‌داران فولاد مبارکه به‌ پاس عملکرد سال ۹۸ و همچنین برنامه‌ریزی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای سال ۹۹ قدردانی کرد.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.