سرویس: غیر تولیدی ۱۴:۰۱ - یکشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۹

بازخوانی مطالبات ویژه رهبر انقلاب از مسئولان فضای مجازی

مدیریت فضای مجازی همواره یکی از موارد مورد تاکید رهبر انقلاب بوده است و نیاز به بازخوانی فرمایشات ایشان در شرایط کنونی جامعه بیش از پیش حس می‌شود.

به گزارش اصفهان شرق؛  بارها و بارها صحبت از اهمیت فضای مجازی نُقل محافل اجتماعی و بالاخص سیاسی کشور بوده و هست، تا جایی که در دیدار رهبر معظم انقلاب با مسئولان و وزارء دولت دوزادهم، حضرت آیت الله خامنه‌ای به صورت خاص بر لزوم مهارت و به کارگیری فضای مجازی تاکید کردند.

ایشان حتی در جایی خطاب به مسئولان فرهنگی و مدیران فضای مجازی گفتند، که اگر زمان و کارشان اجازه می‌داد خود به شخصِ وارد عرصه فضای مجازی می‌شدند و مدیریت و محتوای کار را در دست می‌گرفتند.

اما سوال اینجاست که چرا هنوز پس از این حجم از تاکیدات مقام معظم رهبری به فضای مجازی و تولید محتوا، همچنان فضای مجازی مانند کلاف سردرگم در کشورمان است؟! البته که وزارتخانه، سازمان و نهادهای پرطمطراقی سرپرستی مدیریت و نظارت به دنیای مجازی را برعهده گرفتند، اما گاهی سرپرستی مسئولان مانند بدسرپرستی خانواده‌هایی است که فرزندانشان را رها کرده‌اند، و مسئولیت مدیریت این فضای سنگین را برعهده نمی‌گیرند.

مقام معظم رهبری چندین سال است که دغدغه فرهنگی و عدم غفلت از آسیب‌های فضای مجازی را دارند و بارها آن را از مسئولان مطالبه کرده‌اند و رهنمودهای بسیاری را در سخنرانی‌های متعددشان مطرح کرده‌اند. ایشان در خرداد ماه سال ۱۳۹۶ موضوع آسیب‌های فضای مجازی را به جِد مطرح کردند و گفتند: «امروز بهمنی از گزاره‌های درست و نادرست دارد روی سر مراجعین اینترنت ما فرود می‌آید؛ اطّلاعات غلط، اطّلاعات نادرست، اطّلاعات مضر، شبه اطّلاعات که بعضی چیزها اطّلاعات واقعی نیست، اطّلاع‌نمایی است.» و بار دیگر در مرداد سال ۱۳۹۸ در دیدار با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت بیان کردند:«از فروع و از حواشی، به جد پرهیز کنید؛ من می‌بینم متأسفانه، مال امروز و دیروز هم نیست، در غالب دوران‌ها ما زیاد دچار حواشی و فروع بوده‌ایم … امّا حالا با پدید آمدن فضای مجازی و این حواشی‌ای که در فضای مجازی و مانند اینها هست، بیشتر هم این فروع و این حواشی و امثال اینها زیاد می‌شود؛ از آنها هرچه ممکن است پرهیز کنید.»

با ورود پدیده‌ای به نام فضای مجازی و گسترش آن در بین اقشار مختلف کشور، تا حدودی سبک زندگیمان تغییر کرد، اما متاسفانه سبک مدیریت و برخورد با پدیده نوظهور اپلیکیشن‌های ارتباط جمعی تغییر نکرده است و با همان نگاه سنتی اداره می‌شود. همچنین نباید از این نکته غافل شد که مدیریت اصلی این حوزه چند سالی است برعهده وزیری جوان است.

فعالیت‌های سوری دستگاه‌های متولی فضای مجازی؟!

کارنامه مدیریت و نظارت در سه ماهه اول سال ۹۹ و حواشی اخیر آن نشان می‌دهد، اسب زین شده فرهنگ فرنگی، چهار نعل بر سبک زندگی  ایرانی_اسلامی می‌تازد و همین تاخت و تازهاست که صدای قریب به اتفاق اقشار جامعه را درآورده است و این شاید نشان از تعطیلی چندین ماهه شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی داشته باشد.

پیش از این حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی که خودش یکی از نهادهای زیربط در حوزه تولید محتوا برای فضای مجازی است، از تعطیلی ۴ ماهه شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی خبر داد، همچنین این مسئول عرصه فرهنگی و اجتماعی کشور بیان کرد که بعد از برگزاری بیش از ۴۰ جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، همچنان پرونده تولید غنی محتوا در کشوی کاری آقایان خاک می‌خورد و قریب به ۵ – ۶ سال است که کار روی زمین مانده است.

همین سردرگمی برخی از خانواده‌ها و محتوای بی‌هویت و گاها مستهجن شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام، باعث شد نه تنها مردم بلکه بهارستانی‌ها هم به آن اعتراض کنند، که یکی از مصادیق آن اعتراض سید محسن دهنوی نماینده مردم تهران بود.

توئیت سید محسن دهنوی درباره فضای مجازی

اما سوء برداشت برخی از رسانه‌ها از این بحث باعث شد تا تصورات به سمت فیلترینگ اینستاگرام سوق پیدا کند و این شائبه در بین مردم ایجاد شده که وزیر ارتباطات بار دیگر برعهد خود مبنی بر فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی وفا نکرده و حالا دکمه فیلتر را برای اینستاگرام روشن خواهد کرد، اما نگاه اصلی مجلس شورای اسلامی و همچنین محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات بر تولید محتوای غنی و سالم برای کشور است و بحث فیلترینگ جنجالی رسانه‌ای است.

فضای مجازی فرزند بدسرپرست ایران

 

چراغ خاموش شورای عالی فضای مجازی و سردرگمی فیلترینگ اینستاگرام

پرونده‌های خاک خورده شورای عالی فضای مجازی و همچنین شورای عالی انقلاب فرهنگی دقیقا همان بخش‌هایی است که باید به حوزه تولید محتوای فضای مجازی ورود کنند و موضوع فیلترینگ که از ریشه به آن‌ها مربوط می‌شود را با دیدی شفاف‌تر برای مردم و مسئولان تبیین کنند.

براساس این گزارش حق مطالبه‌گری رهبر انقلاب اسلامی، فقط به دستگاه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی انقلاب فرهنگی معطوف نمی‌شود و  باید دیگر نهادهای فرهنگی چون سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و … نیز پای کار بیایند تا این فضای وحشی را به سود کشور رام کنند و با ارائه محتوای فرهنگی از آن برای آموزش و ارتقاء سطح سواد کشور در حوزه‌های مختلف استفاده کنند.

گزارش از محدثه نعمتی

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.