سرویس: یادداشت 19:12 - پنجشنبه 05 تیر 1399

چه نهادی یا ارگانی برآن نظارت دارد؟

سهم ولنگاری فضای مجازی در قتلهای اخیر ناموسی چقدر است؟!

یک رسانه مرز ناشناس و قابل دست یابی توسط همه مردم موجبات شکل گیری پدیده «هم آمیزی صرف علایق» را فراهم آورده است و توجیهات شریرانه و ضد هنجار توسط برخی کاربران با دریافت پاسخ های تایید کننده از جانب دیگر کاربران تقویت شده و زمینه انهدام اخلاقی و فروپاشی مرزهای اخلاق را بدنبال خواهد داشت.

اصفهان شرق_حجت الاسلام سید حسین مومنی

قتلهای اخیر ناموسی بدون هیچ تردیدی عملی ناگوار بود که هر انسانی را ناراحت و متاثر نمود اما باید بیش از آنکه به اظهار تاسف و تاثر و ابراز نظرهای عاطفی بسنده نمود به علل و عوامل زمینه ساز چنین اتفاقات ناخوشایندی پرداخت.

بدون شک در چنین رویدادهایی چند عامل مدخلیت داشته و باید به همه آنها پرداخت و سهم هریک را مشخص نمود؛ به عنوان نمونه، نقش پدر و مادر در تربیت فرزند، جایگاه تربیت دینی در خانواده، جایگاه ارزشها و فضائل اخلاقی در خانواده و اجتماع و… چیست؟

یکی از عواملی که این سالها بر تربیت فردی و اجتماعی جامعه تاثیرگذار شده و سهم عمده ای را هم به خود اختصاص داده فضای مجازی است.

استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی جایگاه برجسته ای در تربیت اخلاقی جامعه ایفا می کنند؛ یک رسانه مرز ناشناس و قابل دست یابی توسط همه مردم موجبات شکل گیری پدیده «هم آمیزی صرف علایق» را فراهم آورده است و توجیهات شریرانه و ضد هنجار توسط برخی کاربران با دریافت پاسخ های تایید کننده از جانب دیگر کاربران تقویت شده و زمینه انهدام اخلاقی و فروپاشی مرزهای اخلاق را بدنبال خواهد داشت.

این رسانه ها زمینه کاملا اغوا کننده ای برای توطئه های جنایتکارانه در اختیار پست ترین انگیزش های انسانی قرار می دهد.

ولنگاری فرهنگی در جامعه که متاثر از ولنگاری در فضای مجازی است بیشتر متاثر از عدم سیاست گذاری های کلان از سوی مدیران فضای مجازی است. چه کسی باید مسئولیت ولنگاری فضای مجازی که بر روابط درون خانواده سایه افکنده است بپذیرد؟

چه نهادی یا ارگانی برآن نظارت دارد؟

خانواده زیرساخت اصلی جامعه است و در صورتی که دچار آسیب گردد بر تمام روابط اجتماعی تاثیر خواهد داشت.

اگر عکسها و فیلمهای رومینا در فضای مجازی به نمایش در نیامده بود شاید او امروز در کنار خانواده اش به زندگی خود ادامه می داد.

قتلهای دیگری که عامل شروع یا تحریک آن توسط فضای مجازی کلید خورده است و همگان نشسته و این فرآیند منحوس و ویرانگر را تماشا می کنیم.

و اظهار تاسف می کنیم واقعا چه کسی باید پاسخگوی از بین رفتن مرزهای اخلاق، دین و خانواده های داغدار باشد. سهم ولنگاری فضای مجازی در این قتلها چقدر است؟

پیشگیری از جرم از اصول محوری در قانون اساسی است که همه دستگاهها در قبال آن مسئول اند. رئیس محترم قوه قضائیه برای اصلاح فساد در نظام بانکی و مالی اعتقاد دارند باید زمینه فساد به نحوی از بین برود و اصلاح شود که افراد نتوانند جرم انجام دهند.

حضرت آیت الله رئیسی، امروز ولنگاری و هرج و مرج در فضای مجازی سهم عمده ای در گسترش فساد در جامعه دارد مگر مقام معظم رهبری حفظه الله نفرمودند فضای مجازی قتلگاه جوانان ونوجوانان شده است.

ریاست محترم قوه قضائیه اهمیت سامان دهی و نظارت و برنامه ریزی برای فضای مجازی آنقدر اهمیت دارد که رهبر انقلاب فرمودند: اگر من امروز رهبر نبودم رئیس فضای مجازی کشور می شدم.

اکنون که  کسی نظارت و پاسخگویی مشکلات بوجود آمده در این رابطه نیست سزاوار است قوه قضائیه از جهت نظارتی و از جهت از بین بردن زمینه های فساد مسئولیت افراد را گوشزد نموده و سهم آنها را در اتفاقات ناگوار و تلخ رویداده مشخص کند تا مجبور به برنامه ریزی و پاسخگویی باشند.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.