سرویس: غیر تولیدی ۱۵:۲۹ - دوشنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۹

میوه‌ای تابستانی با اثرات معجزه‌آسا بر پوست

دکتر امید توپچیان اظهار داشت: هندوانه به عنوان یک میوه تابستانی علاوه بر تامین آب از دست رفته بدن در گرمای تابستان و کمک به کاهش دمای بدن دارای چند ماده مغذی است که اهمیت مصرف این میوه را دو چندان می‌کند.

به گزارش اصفهان شرق؛ دکتر امید توپچیان اظهار داشت: هندوانه به عنوان یک میوه تابستانی علاوه بر تامین آب از دست رفته بدن در گرمای تابستان و کمک به کاهش دمای بدن دارای چند ماده مغذی است که اهمیت مصرف این میوه را دو چندان می‌کند.وی با بیان این که هندوانه منبع غنی کاروتنوئید، پتاسیم و منیزیوم است، اظهارکرد: لیکوپن یکی از انواع کاروتنوئید است که قابلیت تبدیل شدن به ویتامین آ را داشته و مسئول رنگ قرمز هندوانه است، بنابراین در تقویت سیستم ایمنی تاثیر به سزایی دارد.

توپچیان اضافه کرد: لیکوپن موجود در هندوانه به عنوان یک آنتی اکسیدان از بدن در مقابل بسیاری از سرطان‌ها محافظت می‌کند و تثیر آن در سلامت پروستات ثابت شده است.

دکتر توپچیان به اثرات مفید این میوه معجزه آسا بر پوست اشاره و عنوان کرد: هندوانه به عنوان منبع غنی ویتامین سی در سنتز کلاژن نقش دارد و کلاژن در ساختار پوست و استحکام آن تاثیر به سزایی دارد.

این عضو هیات علمی یادآور شد: هندوانه به دلیل دارا بودن محتوای بالای آب (بیش از ۹۰ درصد) کالری کمتری نسبت به دیگر میوه‌ها دارد و یکی از میوه‌های مناسب برای افراد دارای اضافه وزن است.وی تاکید کرد: به دلیل آن که درصدی از مواد مغذی موجود در هندوانه در مجاورت هوا غیر فعال می‌شود، از برش دادن و نگهداری آن به مدت طولانی خودداری کنید.

وی مصرف این میوه پرخاصیت را در رفع گرفتگی ماهیچه‌ها و درد‌های عضلانی موثر دانست و خاطرنشان کرد: وجود اسید‌های آمینه موجود در هندوانه در کنترل فشارخون تاثیر به سزایی دارد و همچنین این میوه در رفع درد‌های عضلانی و خستگی پس از تمرین به دلیل وجود پتاسیم و منیزیوم و … موثر است.

بهداشت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.