سرویس: غیر تولیدی ۱۶:۲۷ - پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

احداث خط نورد گرم شماره ۲ فولاد مبارکه به اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی کمک می‌کند

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: با احداث خط نورد گرم شماره ۲، ظرفیت تولید انواع ورق، به ویژه ورق‌های فولادی خاص، به ۸ میلیون تن افزایش می‌یابد و در کنار این پروژه، ۵۲ پروژه جنبی دیگر نیز با هدف اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی آغاز می‌شود.

به گزارش اصفهان شرق؛ به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه، حمیدرضا عظیمیان  در جلسه تشریح سیاست‌های فولاد مبارکه در احداث خط نورد گرم شماره 2 این شرکت، که با حضور بخشی از پیمانکاران این حوزه برگزار شد، از دو شاخص «کیفیت» و «سرعت» به عنوان مهمترین مؤلفه‌های اجرای این خط نورد منحصربه‌فرد یاد کرد.

وی گفت: برای کشور ما که در حال حاضر بخش قابل توجهی از ورق‌های خاص و باکیفیت موردنیاز خطوط تولید صنایع مختلف خود را از محل واردات تأمین می‌کند، به بهره‌برداری رسیدن هرچه سریع‌تر خط نورد گرم شماره 2 فولاد مبارکه از اهمیت خاصی برخوردار است.

مدیرعامل فولاد مبارکه با تأکید بر مزیت‌های اجرای این پروژه تصریح کرد: با اجرای این خط جدید، ظرفیت تولید انواع ورق، به ویژه ورق‌های فولادی خاص، به 8 میلیون تن افزایش خواهد یافت و در کنار این پروژه، 52 پروژه جنبی دیگر نیز آغاز خواهد شد که حجم عظیمی از فعالیت‌های مرتبط، اشتغال و رونق اقتصادی برای کشور ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: رویکرد ما در تقسیم فعالیت‌های این اَبَرپروژه به‌گونه‌ای است که از تمامی ظرفیت‌های داخلی به نحو مطلوب بهره‌مند شویم.

عظیمیان با تأکید بر اینکه منابع مالی موردنیاز احداث این خط در نظر گرفته شده است، گفت: بودجه مناسبی برای سال اول این پروژه اختصاص یافته است و به تناوب و برمبنای اولویت، منابع بعدی اختصاص خواهد یافت.

وی نبود هیچگونه انحصار در ساخت این خط را از مهمترین ویژگی‌های مراحل ساخت آن دانست و گفت: شرکت‌های برنده مناقصه در بخش‌های مختلف می‌توانند از ظرفیت‌های سایر شرکت‌ها به خوبی استفاده کنند. در واقع آنها می‌توانند کارها را در قالب کنسرسیوم‌های مجزا با کیفیت و سرعت مطلوب انجام دهند. درهرحال همانگونه که پیش از این هم تأکید شد، رویکرد فولاد مبارکه استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود کشور است.

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به اینکه 55 درصد تجهیزات مکانیکی و برقی این پروژه با استفاده از ظرفیت‌های داخلی ساخته و نصب خواهد شد، خاطرنشان کرد: مصمم هستیم با حمایت دولت محترم و همکاری و همدلی شرکت‌های سازنده داخلی و پیمانکاران مربوطه، این اَبَرپروژه را در مدت 30 ماه به سرانجام برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: بودجه ارزی و ریالی این طرح از منابع داخلی و به صورت کامل توسط فولاد مبارکه تأمین خواهد شد. در این خصوص جای نگرانی نیست و این موضوع را به بانک مرکزی نیز اعلام کرده‌ایم. فولاد مبارکه برای این پروژه یک سازمان متناسب با هدف اجرای  30ماهه آن درون خود ایجاد کرده است که از فعالیت‌های تولید و فرایندهای معمول مجزا خواهد بود. مجری طرح نیز خود مدیرعامل شرکت است و این تصمیم به جهت اهمیت زیاد و ویژه بودن این پروژه بوده است.

عظیمیان با تأکید بر اینکه این پروژه موردحمایت ویژه مسئولان نظام است، تصریح کرد: رئیس جمهور در دستور کتبی از معاون خود آقای نهاوندیان و مسئولان ذیربط در وزارت صمت خواسته‌ است که کمک‌ها و مساعدت‌هایی را که دولت می‌تواند در این طرح ارائه دهد مشخص کنند و وزرای مرتبط ازجمله وزیر نفت نیز حمایت ویژه خود را برای اجرایی شدن پروژه نورد گرم 2 اعلام کرده است.

وی اظهار داشت: معتقدم که اگر نگاه برد-برد در فرایند اجرایی شدن این پروژه وجود نداشته باشد، با مشکلات مختلفی ازجمله تأخیر در زمان راه اندازی مواجه خواهیم بود.

مدیرعامل فولاد مبارکه ادامه داد: تدابیری اتخاذ کرده‌ایم تا بخشی از مصالح که مشمول هیجانات قیمت خواهند بود توسط فولاد مبارکه تأمین گردد تا از این طریق حاشیه امن شرکت‌ها بیشتر شود. در همین خصوص حضور کمیته راهبری نیز به‌منظور مدیریت بهتر و یکپارچه کار، در چارت پیش‌بینی شده است. انجمن مدیریت پروژه ایران را نیز به عنوان مشاور این پروژه در نظر گرفته‌ایم تا به این ترتیب عملیات اجرایی را در انحصار مدیریتی و تصمیم‌گیری قرار ندهیم و از مشورت‌های لازم بهره‌مند شویم.

وی تصریح کرد: قطعا انتظار داریم در این پروژه نیز مثل هر پروژه بزرگ دیگری با چالش‌هایی ازجمله تحریم‌های ثانویه آمریکا مواجه شویم؛ ازاین‌رو از مسئولان سیاسی کشور خواسته‌ایم تا در این صورت نیز اداره پروژه بر اساس قوانین ثانویه و مسئولیت پذیری ثانویه صورت گیرد. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که چند ماه پیش بنده به اتفاق تعدادی از مدیران شرکت‌های خصوصی به دیدار مقام معظم رهبری مشرف شدیم و ایشان خطاب به حاضران فرمودند تحریم‌ها در آینده نزدیک از بین نخواهند رفت و چاره‌ای جز پیشبرد کارها با اتخاذ تدابیر لازم وجود ندارد.

وی در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب بارها تأکید فرموده‌اند «نفس دشمن، دشمنی است»، حال با توجه به اینکه فولاد مبارکه مورد تحریم دشمن واقع شده، اگر زانوی غم بغل بگیریم و منفعل شویم، در مسیر موردنظر دشمن حرکت کرده‌ایم؛ بنابراین باید با احداث خطوط تولیدی از این دست، در مسیر ناامیدی دشمن، اشتغال‌زایی برای جوانان و رونق اقتصادی کشور گام برداریم.

عظیمیان اظهار امیدواری کرد به کوری چشم آمریکای جهان‌خوار در پایان تابستان، جشنی به مناسبت نهایی شدن قراردادها برگزار گردد تا به این ترتیب گام بلندی در راستای اجرایی شدن پروژه نورد گرم 2 برداشته شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.