سرویس: گفتگو ۱۳:۰۰ - پنج شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۳

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان در گفتگو با اصفهان شرق:

توجه به مشاغل کوچک و خانگی از اولویت های دولت است/ بیمه زنان قالی باف را دنبال می کنیم

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان گفت: آنچه که در بضاعت و توان و مسئولیت و به عبارتی رسالت آموزش فنی و حرفه ای کشور و استان می باشد این است که ما روی مقوله توانمند سازی، آموزش را از منظر آموزش، تولید، بازار یابی و فروش نگاه داشته باشیم.

مهندس جلالی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار اصفهان شرق از ورزنه پیرامون مطالبه اساسی در بحث اشتغال، ضرورت ها و مزیت هایی که در شهر واقع شده است، با اشاره به اهداف اساسی در این زیمنه اظهار داشت: مطالبه اساسی در بحث اشتغال می تواند در کاهش بیکاری موثر باشد. هدف این است که ما بتوانیم با نگاه آمایشی، مزیت های منطقه و فرصت های غالبی که می تواند در بحث اشتغال تاثیر گذار وتعدیل کننده نرخ بیکاری در استان و شهرستان باشد را مورد بررسی قرار دهیم.

images

مشاغل جایگزین را وارد بخش کنیم

وی پرداختن به مشاغل جایگزین را فرصتی در بحث خشکسالی ورزنه خواند و افزود: الحمد لله منطقه، دارای ظرفیت های بالایی در حوزه های گردشگری می باشد و اگر چه کم آبی به عنوان تهدید به شمار می رود اما در حوزه کشاورزی برخی از مشاغل جایگزینی در حوزه دام و طیور می تواند فرصت های مناسب شغلی را باعث بشود. ضمن اینکه بحث صنایع دستی از فرصت های عالی در بحث اشتغال استان اصفهان است که بنظر من در این منطقه هم می توان برای خانمها و آقایان که علاقه مند به فعالیت در مشاغل کوچک هستند، بپردازیم.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان رکود و تورم را از شرایط رنج آور مناطق و اقتصادهای کوچک خواند و خاطرنشان کرد: در شرایطی هستیم که اقتصاد، از دو پدیده ناخوشایند رکود و تورم رنج می برد و توجه به مشاغل کوچک و خانگی از اولویت های دولت است. در بخش توانمند سازی بنده با نگاه به آنچه که بتوانیم مهارت را در دستان جوان بیاوریم و منابع را در اختیارش قرار بدهیم و با مراقبت ویژه در مشاغل در ایجاد شغل مستمر و پایدار از برنامه های اصلی ما در حضور این شهر بوده است.

شرق اصفهان سرشار از منابع بکر

وی منطقه ی شرق را دارای منابع بکر و ثروت زا خواند و با اشاره به قطع پیشه های شغلی کشاورزی در این مناطق افزود: تاکید استاندار و مسئولین، دغدغه نمایندگان و تکلیف بر مدیران است که همکاری لازم را داشته باشند، آنچه که در بضاعت و توان و مسئولیت و به عبارتی رسالت آموزش فنی و حرفه ای کشور و استان می باشد این است که ما روی مقوله توانمند سازی، آموزش را از منظر آموزش، تولید، بازار یابی و فروش نگاه داشته باشیم.
جلالی تحقق اشتغال در بین جوانان را از جنبه های توانمندسازی و نگاه کارآفرینی عنوان کرد و بیان داشت: بخشی نگری به مقوله ی توانمند سازی عدم کارآفرینی در زمینه های اشتغال جوانان را سبب می شود. به اعتقاد بنده اگر ما بتوانیم نگاه کار آفرینی و مراقبت های پس از توانمند سازی برای جوان را دنبال کنیم، اشتغال قطعا تحقق پیدا خواهد کرد.

بستر مهارت آموزی را برای جوانان اماده کنیم

وی به فراهم کردن بستر مهارت آموزی بدون فوت وقت در کم ترین زمان اشاره و افزود: ظرفیتی که بنا هست عن قریب توسعه پیدا کند در مرکز آموزش فنی حرفه ای، الزاما نه برای آقایان بلکه می تواند اختصاص به خانمها داشته باشد. از این بابت ما مشکل خواصی را نداریم. ضمن اینکه ظرفیت مهارت آموزی هم بحثی نیست که صرفا در اختیار دولت باشد، بخش غیر دولتی و خود مردم چنانچه علاقه مند باشند ورود پیدا کنند بسترش را ما آماده کنیم و بدون فوت وقت و در کمترین زمان مجوز های لازم را برای مشارکت بخش غیر دولتی در بحث آموزش برایشان فراهم می کنیم.

این مقام مسئول فنی و حرفه ای استان با توجه به بازدید خود از مراکز تولیدی ورزنه و کارگاههای تولید قارچ گفت: عمده دغدغه پس از بازار تولید، نگرانی از بازار فروش بوده است. متعصفانه محصول قارچ از محصول هایی است که خیلی زمان ماندگاری برایش تعریف شده نیست، لذا باید به سرعت در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد و گاها توسط واسط بین تحویل و فروش از این فرصت سوء استفاده می شود. لذا اتفاقا یکی از دلایل حضور من در این بخش به جهت شناسایی و در عین حال آماده سازی تعدادی از افرادی که بتوانند نقش پشتیبان را ایفا کنند و در بحث تولید و فروش جهت سودآوری بیشتر گام بردارند می باشد.

بی

 حمایت از قالیبافان

جلالی در پایان با توجه به صنایع دستی و کار جدی در جهت حفظ هنر ارزشمند صنایع دستی، سعی خود را بر شناسایی قالیبافان منطقه دانست و خاطرنشان کرد: دو بحث جدی در شناسایی قالیبافان منطقه و بحث ارتقاء مهارت بانوان در این زمینه برابر استاندارد و همچنین پیگیری حل موضوع بیمه آنان را در پیش رو داریم و در جهت فروش محصولشان پیگیری لازم را انجام می دهیم، ضمن اینکه شرکت پشتیبان در این بخش جهت خرید محصولاتشان را دیده ایم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.