اصفهان شرق

اکران فیلم ضد ایرانی «گلاب»

کدخبر: 19274
۱۳۹۳/۰۲/۲۶ در ساعت ۱۹:۵۲

به گزارش اصفهان شرق به نقل از فارس ، کمپانی بازاریابی «اُپن رُد»، Open Road، صبح روز دوشنبه اعلام کرد که فیلم «گلاب» به کارگردانی «جان استوارت» قرار است طی فصل پاییز به نمایش در آید و سرنوشت خریداران این فیلم نیز در جشنواره کن تعیین خواهد شد.

این خبر در حالی منتشر شده است که قریب به یک سال از اتمام ساخت این فیلم ضد ایرانی می‌ گذرد ولی طی این مدت هیچ خبری درباره این فیلم در رسانه‌ ها منتشر نشده بود.

فیلم «گلاب» اولین تجربه کارگردانی «جان استوارت»، مجری مراسم اسکار و همچنین مجری شوی مشهور تلویزیونی «دیلی شو» است که تاکنون قریب به ۱۸ سال است که بدون وقفه هر دوشنبه از تلویزیون آمریکا پخش می‌ شود.

 جان استوارت - گلاب

جان استوارت، کارگردان آمریکایی در حال ساخت فیلمی درباره یکی از فعالان فتنه ۸۸در پشت صحنه فیلم ضد ایرانی گلاب

فیلم سینمایی «گلاب» طی ۱۲ هفته در اردن و چند کشور دیگر از خاورمیانه فیلمبرداری شده است.

«استوارت»، این فیلم را بر اساس فیلمنامه‌ ای اقتباس شده از کتاب «سپس آنها به دنبال من آمدند: یک داستان خانوادگی از عشق، اسارت و بقا» نوشته «مازیار بهاری» ساخته است.

روزنامه نیویورک تایمز پیش از این در گزارشی نوشت: تخمین زده شده که پروژه سینمایی «گلاب» از ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار هزینه ساخت داشته باشد که علاوه بر «استوارت»، کمپانی «اود لوت اینترتیمنت» متعلق به خانواده «پریتزکر»، یکی از پولدارترین خانواده‌ های آمریکا و «اسکات رودین»، یکی از تهیه‌ کنندگان یهودی هالیوود این هزینه‌ را تأمین خواهند کرد.

«استوارت» در مراحل اولیه ساخت فیلم «گلاب» در مصاحبه با این روزنامه عنوان کرده بود که حدود ۶۰ تا ۸۰ نفر در ساخت این فیلم همکاری خواهند داشت.

«گلاب» روایتگر بخشی از زندگی «مازیار بهاری» است که سال ۸۸ به عنوان یک روزنامه‌ نگار و مستند ساز ایرانی کانادایی به ایران سفر می‌ کند ولی در جریان شلوغی‌های آن سال به زندان اوین می‌ افتد و ۱۱۸ روز را در آنجا سپری می‌ کند و او طی این مدت زندانبانش را بدون آنکه ببیند از روی بوی گلابی که می‌ داده، می‌ شناخته و به همین خاطر به او لقب «گلاب» می‌ دهد. نام پروژه در دست ساخت نیز بر گرفته از لقب زندان‌ بان اوست.

«مازیار بهاری» خبرنگار هفته‌ نامه نیوزویک آمریکا بود که در جریان اغتشاشات پس از انتخابات در ایران، به دلیل همکاری با سرویس‌ های جاسوسی غربی دستگیر شد و پس از آزادی موقت به صورت غیر قانونی از ایران خارج شد و هم‌ اکنون به فعالیت علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و همکاری با رسانه‌ های فارسی‌ زبان نظیر بی‌ بی‌ سی‌ فارسی می‌ پردازد.

در این فیلم «گائل گارسیا برنال»، بازیگر هالیوودی نقش «مازیار بهاری را بازی کرده و در کنار آن اسامی بازیگران دیگری چون «گلشیفته فراهانی» و «شهره آغداشلو» نیز به چشم می‌خورد.