سرویس: سیاسی » مقام معظم رهبری ۰۶:۲۱ - چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

رهبر معظم انقلاب:

توقع دشمن در محدود شدن برنامه موشکی ایران احمقانه است

رهبر معظم انقلاب صبح امروز با حضور در ستاد فرماندهی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌مدت دو ساعت از نمایشگاه دستاوردهای این نیرو بازدید کردند.

به گزارش اصفهان شرق: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی  با حضور در ستاد فرماندهی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌مدت دو ساعت از نمایشگاه دستاوردهای این نیرو بازدید کردند.

در این نمایشگاه، دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زمینه‌های طراحی و ساخت پهپادها، سامانه‌های موشکی ضدناو و بالستیکی و ضدسپر موشکی، سامانه‌های پدافندی و انواع رادارها و مراکز کنترل فرماندهی به نمایش گذاشته شده بود.

بخش مربوط به پیشرفت‌ها و دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه در عرصه ساخت و طراحی انواع پهپادها اولین سالنی بود که فرمانده کل قوا از آن بازدید کردند.

در این قسمت، پهپادهای شاهد ۱۲۹، شاهد ۱۲۵ و شاهد ۱۲۱ و سیستم‌های هدایت و کنترل و موتور پرنده‌های هدایت‌پذیر از راه دور که به دست متخصصان و کارشناسان داخلی طراحی و ساخته شده‌اند، ارائه شده بود.

نمایش پهپاد فوق‌پیشرفته و رادارگریز RQ170 غنیمتی و ساخت مدل بومی آن از مهمترین بخش‌های این نمایشگاه بود.

متخصصان نیروی هوافضای سپاه در مدت حدود دو سال توانسته‌اند، پهپاد فوق‌پیشرفته RQ170 آمریکا را مهندسی معکوس کنند.

در بازدید رهبر انقلاب اسلامی از مراحل بازسازی این پهپاد فوق‌پیشرفته، چگونگی چیدمان اجزای مهم RQ170 از جمله چگونگی بازسازی اطلاعات ذخیره شده از اهداف، شناسایی شبکه ارتباط ماهواره‌ای مورد استفاده، شناسایی و تحلیل رادارگریزی، استخراج و بازسازی نرم‌افزار هدایت و کنترل کامپیوتر پرواز و تعمیر و راه‌اندازی موتور هواپیما تشریح شد.

سالن مربوط به موشک‌های زمین به زمین نیروی هوافضای سپاه دومین قسمتی بود که فرمانده کل قوا از آن بازدید کردند.

در این بخش، انواع موشک‌های ضدناو و بالستیکی، موشک‌های زلزال، خلیج فارس، زلزال بارشی، هرمز ۱ و ۲، کروز، فجر ۵، رعد ۳۰۱ و سجیل که مراحل مختلف تولید آنها از ایده تا تولید به دست متخصصان داخلی انجام شده است، ارائه شده بودند.

همچنین امروز با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از سامانه پدافندی سوم خرداد که به دست متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده است، رونمایی شد.

این سامانه پدافندی که طراحی و ساخت آن یک سال و نیم طول کشیده، دارای برد ۵۰ کیلومتر است و همزمان چهار هدف را رهگیری و همزمان هشت موشک را شلیک می‌کند.

سامانه پدافندی طبس، مرکز کنترل فرماندهی، انواع سامانه‌های پدافندی رعد ۱ و ۲ و انواع رادارها، از دیگر دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه بود که در نمایشگاه ارائه شده بودند.

انواع رادارها از جمله رادارهای بشیر و کاوش، مراکز کنترل فرماندهی و جنگ الکترونیک از دیگر توانمندی‌های نیروی هوافضای سپاه بود که مورد بازدید رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفت.

رهبر انقلاب اسلامی بعد از بازدید از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سخنانی در جمع فرماندهان عالی سپاه و ارتش و تعدادی از فرماندهان و متخصصان و کارشناسان نیروی هوافضای سپاه، بازدید از این نمایشگاه را بسیار شیرین و فراموش نشدنی خواندند و تأکید کردند: مهمترین درس این نمایشگاه، اثبات استعداد و توانایی ملت ایران برای ورود به میدان‌های دشوار و میدان‌هایی است که دشمن قصد ممنوع الورود کردن آنها را دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: این نمایشگاه به همه ما مسئولان پیام اقتدار و توانایی درونی را می‌دهد و اعلام می‌کند که «ما می‌توانیم».

ایشان با اظهار گلایه از توجه جدی نکردن برخی مسئولان به پیام اقتدار و توانایی درونی خاطرنشان کردند: متأسفانه در برخی از بخشها مدیران ما این پیام را درک نمی‌کنند.

رهبر انقلاب اسلامی «استعداد، توانایی و عزم» را مهمترین عامل اقتدار دانستند و گفتند: در طول سال‌های گذشته، در هر بخشی که بر آن متمرکز شدیم و عزم صاحبان عزم را متوجه آن کردیم، به نتیجه رسیدیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: من همواره طرفدار ابتکار در سیاست خارجی و مذاکره بوده و هستم و توصیه همیشگی من به مسئولان این بوده که در سیاست خارجی و مبادلات بین‌المللی هرچه تلاش و ابتکار وجود دارد به کار بندند، اما نباید نیازمندی‌های کشور و برخی مسائل همچون تحریم‌ها، به مذاکره گره زده شود.

ایشان تأکید کردند: مسئولان باید موضوع تحریم را به‌طریق دیگری حل کنند.

رهبر انقلاب اسلامی نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه را نمونه‌ای عملی از استعداد و توانایی ملت ایران و جمع کردن عزم صاحبان عزم و توانایی پیشرفت در کشور دانستند و خاطرنشان کردند: «باید بدانیم که می‌توانیم».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه عمده مشکل ملت‌ها، اطلاع نداشتن از توانایی خود است، افزودند: مشکل ملت ایران تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی این بود که نمی‌دانست، می‌تواند، همان‌طور که امروز هم هنوز برخی نمی‌دانند که می‌توانیم!

ایشان مجموعه‌ جوان و مبتکر نیروهای مسلح را الگویی برای همه بخش‌های مختلف کشور دانستند و گفتند: ما در زمینه‌های اقتصادی نیز می‌توانیم با تکیه بر توانایی‌ها و استعدادهای درونی خود بسیاری از گره‌ها را باز کنیم و در قبل هم این موضوع تجربه شده است.

رهبر انقلاب اسلامی دلیل اصلی دشمنی‌ها را استقلال ملت ایران و پایبندی به اسلام و قرآن خواندند و افزودند: اسلام و قرآن، ملت‌های مسلمان را به ایستادن بر روی پای خود و تکیه بر هویت اسلامی ــ انسانی و حسن‌ظن به خداوند متعال و تسلیم نشدن در مقابل ظلم و غارت‌گری زورگویان بین‌المللی دعوت می‌کند، بنابراین تا وقتی که ملت ایران بر اسلام و قرآن و هدف‌های والای خود پای می‌فشارد، دشمنی‌های جبهه استکبار ادامه خواهد داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: جبهه استکبار تلاش دارد تا ملت ایران را به زانو درآورد و وادار به عقب‌نشینی کند، اما قطعاً به این هدف نخواهند رسید.

ایشان با اشاره به اظهارات غیرعاقلانه و غیرهوشمندانه طرف غربی در مذاکره با ایران، به‌خصوص تأکید بر محدود شدن توان موشکی کشور، خاطرنشان کردند: آنها در حالی توقع محدود شدن برنامه موشکی ایران را دارند که دائماً در حال تهدید نظامی ایران هستند، بنابراین چنین توقعی، احمقانه و ابلهانه است.

رهبر انقلاب اسلامی با تصریح بر اینکه رفتارهای غیرعقلانی طرف مقابل نشان‌دهنده شکست قطعی آنها در برابر ملت ایران است، گفتند: نیروی هوافضای سپاه باید کارها و برنامه‌های خود را با دقت به پیش برد و به حد کنونی نیز راضی نباشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اظهار اینکه نیروی هوافضا باید تولیدات خود را به مرحله تولید انبوه برساند، خاطرنشان کردند: این موضوع یک وظیفه است و همه مسئولان نظامی باید در این جهت تلاش کنند و مسئولان دولت نیز پشتیبانی از این موضوع را باید جزو وظایف اصلی خود بدانند.

ایشان با اشاره به ادامه پیشرفت‌های دشمن همزمان با پیشرفت‌های کشور، افزودند: باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که فاصله‌ها کم شود و در مواردی هم که فاصله‌ها کم است، از طرف مقابل پیشی بگیریم.

فرمانده کل قوا در پایان سخنان خود این نکته را متذکر شدند که باید کنار تکیه بر استعدادهای درونی و بالفعل کردن ظرفیت‌ها و استعدادها، از خداوند متعال نیز کمک گرفته شود و هیچ‌گاه از درخواست برای مدد و هدایت الهی غفلت نشود.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، سردار سرتیپ حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گزارشی از دستاوردهای این نیرو در عرصه‌های موشکی، پهپادها، پدافندهای هوایی و رادارها و مراکز کنترل فرماندهی ارائه کرد و گفت: متخصصان و کارشناسان نیروی هوافضای سپاه بر تحریم‌ها و موانع فنی و تکنیکی فایق آمده‌اند به‌گونه‌ای که امروز توان موشکی ایران در رتبه اول منطقه و در رتبه هفتم جهان است.

وی تصریح کرد: نمایشگاه امروز بخش کوچکی از توانمندی‌های پاسداران اسلام و کشور است و اگر دشمن دچار هرگونه خطا و اشتباهی شود، درس‌های فراموش نشدنی به او داده خواهد شد.

سردار حاجی‌زاده افزود: نیروهای مسلح در بخش نظامی با بهره‌مندی از تدابیر فرماندهی معظم کل قوا از تحریم‌ها عبور کردند و امید است سایر مدیران و افسران عرصه‌ اقتصاد مقاومتی نیز بتوانند با الگو گرفتن از این شیوه‌های موفق بر تحریم‌ها و تهدیدهای دشمن غلبه کنند.

همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای ورود به ستاد فرماندهی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور بر مزار شهدای گمنام ضمن قرائت فاتحه برای شهدای دفاع مقدس، علوّ درجات آنان را مسئلت کردند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.