سرویس: غیر تولیدی ۱۱:۱۲ - دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸

برای نخستین بار در کشور؛

کتاب‌ «العربیه للیافعین» منتشر شد/داستان سندباد عربی

برای اولین بار در کشور، کتاب «العربیه للیافعین» به همراه فیلم آموزشی مرتبط برای آموزش زبان عربی به مبتدیان و نوجوانان ۱۰ تا ۱۵ سال توسط گروه علمی أحباب لغه الوحی منتشر شد.

به گزارش اصفهان شرق؛ در راستای عمل به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر آموزش زبان عربی، برای اولین بار در کشور، کتاب «العربیه للیافعین» برای آموزش زبان عربی به نوجوانان ۱۰ تا ۱۵ سال و مبتدیان در گروه علمی أحباب لغه الوحی و توسط سه استاد برجسته این حوزه  حسین حمیدی، محمدابراهیم اخوان دردشتی و محمد مهدی احمدی نژاد  تالیف و منتشر شد.

مدیر گروه علمی أحباب لغه الوحی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان در این ارتباط با اشاره به توصیه های رهبر معظم انقلاب در ارتباط با آموزش زبان عربی اظهار داشت: ایشان در این ارتباط می فرمایند «زبان عربی کلید علوم اسلامی است، لذا باید آن را فرا بگیرید… این زبان، زبانی است که می توانیم به واسطه آن با حدود یک میلیارد و نیم مسلمان در روی کره زمین مرتبط شویم».

تاکید رهبر معظم انقلاب بر آموزش زبان عربی

محمد ابراهیم اخوان دردشتی با اشاره به اینکه کتاب «العربیه للیافعین» بر اساس  تاکید رهبر معظم انقلاب درباره بر آموزش زبان عربی تالیف و چاپ شده است، بیان داشت: این کتاب شامل شانزده حلقه فیلم آموزشی است که برای هر کدام از حلقه های آن مجموعه ای از تمرینهای کاربردی تدارک دیده شده است.

وی با اشاره به اینکه این کتاب برای آموزش زبان عربی به نوجوانان ۱۰ تا ۱۵ سال و مبتدیان است، افزود: زبان آموز با مشاهده هر حلقه از فیلم ضمن اینکه قدم به قدم بر دایره مفرداتش افزوده می شود و از گستره واژگانی بیشتری برخوردار می گردد، با جملات کوتاه و پرکاربرد و تعابیر ساده عربی آشنا شده و بتواند با الهام از فیلم هر کدام از آنها را در مکالمه به زبان عربی به کار برد.

مدیر گروه علمی أحباب لغه الوحی وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان  گفت: « العربیه للیافعین» به معنای عربی برای نوجوانان است و با انتخاب این نام به نوجوانان عزیز انگیزه داده و می آموزیم که یادگیری هر زبانی خود یک مهارت فردی است.

ارتباط گسترده زبان آموز با جهان پیرامون و جوامع عرب زبان

وی با اشاره به اینکه  زبان عربی که یکی از زبان های زنده و بین المللی دنیاست این توانایی را فراهم می کند تا زبان آموز ارتباط گسترده تری با جهان پیرامون خود و جوامع عرب زبان برقرار کند، ابراز دشت: از آنجا که زبان عربی صدها سال است که با زبان فارسی پیوند عمیق پیدا کرده است و دانشمندان ایرانی بسیاری از کتاب های علمی خود را به این زبان نگاشته اند پس می توان گفت توجه به زبان عربی، در واقع اهمیت دادن به احیای فرهنگ غنی ایرانی خواهد بود.

مخاطبان اصلی « العربیه للیافعین»  ۳ گروه هستند

اخوان با اشاره به اینکه مخاطبان اصلی این کتاب سه دسته اند، تاکید کرد: دسته اول کودکان هستند که از سنین ۶ تا ۱۰ سال تعریف شده اند، دسته دوم نوجوانان۱۰ تا ۱۵ سال و دسته سوم مبتدیانی هستند که قصد دارند مکالمه عربی را آموزش ببینند.

وی  با اشاره به اینکه این گروه با سابقه بیش از ۱۰ سال تدریس  مکالمه عربی در اصفهان، کتاب‌« العربیه للیافعین« (عبر الأفلام التعلیمیه) را به رشته تحریر درآورده است، ادامه داد: این کتاب توسط سه استاد این حوزه حسین حمیدی، محمدابراهمیم اخوان دردشتی و محمد مهدی احمدی نژاد تالیف شده و به چاپ رسیده است،

مدیر گروه علمی أحباب لغه الوحی ابراز داشت: این کتاب در ۱۶ حلقه تدوین شده که شامل ابعاد مختلف زندگی روزمره نوجوانی به نام سندباد و گفتگوهای او با دیگران، آموزش رنگها، آموزش اعداد، آموزش لغات و اصطلاحات پیرامون متن فیلم، آموزش قواعد جمله سازی به همراه تمرینهای کاربردی از آیات قرآن کریم و احادیث اهل بیت (علیهم السلام) است.

آموزش جملات مهم و کاربردی در قالب مکالمه‌های ساده

وی گفت: زبان آموز در هر یک از این حلقه ها تلاش می کند تا جملات مهم و کاربردی را در قالب مکالمه‌های ساده توسط مدرس یاد بگیرد و کم کم از طریق کلمات و اصطلاحات با جمله سازی آشنا شود، سپس مکالمه ساده را یاد بگیرد.

مدیر گروه علمی أحباب لغه الوحی خاطر نشان کرد: برای آموزش این کتاب توسط اساتید، کارگاه‌های آموزشی برگزار شده و تلاش می‌نماییم در ترم تابستان در مراکز قرآنی و فرهنگی وکانونهای فرهنگی مساجد در اصفهان و شهرستان‌ها دورۀ آموزش مکالمه عربی از طریق این کتاب را برگزار نماییم.

فیلم آموزشی کتاب العربیه للیافعین

استفاده از مطالب کاربردی و مرتبط با محیط اطراف نوجوانان

اخوان دردشتی تاکید کرد: کیفیت گرافیک و طرح جلد و صفحه آرایی کتاب در میان کتاب‌های آموزشی عربی و حتی زبان‌ انگلیسی بی‌نظیر است و مطالب آموزشی کتاب نیز مطالبی کاربردی و مرتبط با محیط اطراف نوجوانان می‌باشد.

مدیر گروه علمی أحباب لغه الوحی تاکید کرد: امروزه زبان عربی یکی از مواد و واحدهای درسی مهم در مدارس، دانشگاه هاستو زبانی بسیار غنی، چند هزار ساله، تکامل یافته، جذاب و پر رمز و راز از نظر زبان شناسی است.

وی تصریح کرد: از سویی عربی، زبان مشترک حدود دو میلیارد مسلمان یعنی یک چهارم جمعیت جهان به عنوان چهارمین زبان پر کاربرد در جهان و زبان روزِ هزاران کتاب رمان، شعر، فیلم، سریال و نمایشنامه و آلبوم موسیقی، هزاران رسانه، پایگاه اینترنتی، روزنامه، مجله و شبکه های مجازی و کانال های ماهواره ای در دنیاست و از این نظر یادگیری آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

مهر

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.