سرویس: غیر تولیدی ۱۱:۴۵ - یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸

در بودجه 99 چه خبر است؛

از کاهش ۸۰ درصدی بودجه قرآنی تا افزایش 15 درصدی حقوق کارمندان

نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز پارلمان یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفرهای خارجی کارکنان دولت را به تصویب رساندند.

به گزارش اصفهان شرق؛  حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور امروز با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بعد از بیان جزئیات لایحه بودجه سال آینده، آن را تقدیم علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی کرد.

عوارض خروج از کشور ۲۶۴ هزار تومان شد
در تبصره ۱۱ لایحه بودجه ۹۹ کل کشور که هم اکنون حسن روحانی رئیس جمهور آن را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد، آمده است:

در سال ١٣٩٩ ،عوارض خروج از کشور موضوع ماده(٤٥ )قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۸۷/۲/۱۷ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن برای زائران عتبات و مرزنشینان برای یکبار در طول سال براساس قانون بودجه سال ١٣٩٦ کل کشور مصوب ۹۵/۱۲/۲۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن أخذ می شود.

افراد مرزنشین موضوع این بند به کسانی اطلاق میشود که ساکن در روستاها و شهرهای مرزی هستند؛ بررسی و تأیید این موضوع براساس سامانه بانک اطلاعات مرزنشینان وزارت کشور مبتنی بر شماره ملی و کد پستی افراد مذکور خواهد بود.

همچنین زائران اربعین که از تاریخ چهاردهم شهریور ماه سال ١٣٩٩ تا دوم آبانماه سال ١٣٩٩ از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج میشوند از پرداخت عوارض خروج معاف هستند.

در جدول تعرفه های درآمدهای موضوع جدول شماره ۵ آمده است:

تعرفه عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه ۹۹

طبق این جدول عوارض خروج از کشور برای هر نفر ۲۶۴ هزار تومان در نظر گرفته شده است.  همچنین عوارض خروج زائران حج تمتع و عمره معادل ۱۳۲ هزار تومان و عوارض خروج زائران عتبات عالیات برای خروج از مرزهای هوایی ۴۵ هزار  تومان و برای مرزهای زمینی و دریایی ۱۵ هزار تومان اعلام شده است.

بر اساس این لایحه، ارقام تعیین شده برای عوارض خروج مسافران و زائران برای سفر دوم به میزان ۵۰ درصد و سفرهای سوم و بیشتر به میزان ۱۰۰ درصد افزایش خواهد یافت. همچنین مبلغ ۸۰ هزار تومان (البته در جدول نوشته شده چهارصد هزار ریال) از عوارض خروجی برای توسعه زیرساخت ها و تاسیسات گردشگری و حمایت از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی اختصاص می یابد.

تعرفه عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه ۹۸

سال گذشته نرخ عوارض خروج از کشور ۲۲۰ هزار تومان برای سفر اول تعیین شده بود. همچنین اعلام شده بود که مبلغ ۴۰ هزار تومان نیز از محل این عوارض برای توسعه زیرساختها و تاسیسات گردشگری اختصاص می یابد.

نحوه افزایش حقوق بگیران مشخص شد
بررسی لایحه بودجه ۹۹ کل کشور نشان می‌دهد که افزایش حقوق گروههای مختلف حقوق بگیر از قبیل هیأت علمی، کارکنان کشوری و لشکری و قضات به طور جداگانه توسط دولت در این قانون انجام خواهد گرفت؛ به نحوی که تفاوت تطبیق موضوع ماده (٧٨ ) قانون مدیریت خدمات کشوری در حکم حقوق، بدون تغییر باقی بماند.
در این میان، پاداش پایان خدمت موضوع قانون پرداخت پاداش پایان خدمت و بخشی از هزینه های ضروری به کارکنان دولت مصوب ۲۶ /۲/ ۱۳۷۵ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن و پاداش های مشابه به مقامات، رؤسا، مدیران و کارکنان کلیه دستگاههای اجرائی موضوع ماده (٢٩) قانون برنامه ششم توسعه و همچنین وزارت اطلاعات، نیروهای مسلح و سازمان انرژی اتمی حداکثر معادل هفت برابر حداقل حقوق و مزایای موضوع ماده (٧٦ ) قانون مدیریت خدمات کشوری در ازای هر سال خدمت تا سقف سی سال خواهد بود که از لحاظ بازنشستگی و وظیفه ملاک محاسبه قرار می گیرد. هرگونه پرداخت خارج از ضوابط این قانون تحت این عنوان و عناوین مشابه در حکم تصرف غیرقانونی در اموال عمومی است.
دولت مکلف است اعتبار ردیف ٢٢-٥٥٠٠٠٠ جدول شماره (٩) این قانون را برای افزایش و متناسب سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح با اولویت کسانی که دریافتی ماهانه آنها کمتر از سی میلیون (۳۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال می باشد، براساس آییننامه اجرائی که توسط سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری دستگاه های ذیربط تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد، اختصاص دهد.
در عین حال، صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان ٣٣ تأمین اجتماعی نیروهای مسلح مکلف هستند افزایش احکام حقوقی سال ١٣٩٩ بازنشستگان ذینفع ناشی از اجرای این حکم را از تاریخ ۱/ ۱/ ۱۳۹۹ اعمال و به صورت جداگانه در حکم حقوقی درج کنند.
کاهش ۸۰درصدی بودجه قرآنی
لایحه بودجه سال ۹۹ در حالی منتشر شد که سهم بودجه قرآنی در آن  کاهشی ۸۰ درصدی داشته است و از بودجه مصوب سال جاری نیز تا کنون هیچ مبلغی اختصاص داده نشده است.
متن کامل لایحه بودجه ۹۸ ساعاتی پیش در حالی منتشر شد که در آن سهم صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی تنها ۲۰ میلیارد تومان اعلام شد و نسبت به اعتبارات سال جاری ۸۰ درصد کاهش داشته است.
بودجه سال ۹۸ نیز در لایحه در ابتدا ۲۷ میلیارد بود که پس از رایزنی ها به ۱۰۰ میلیارد افزایش یافت که تاکنون ریالی از این مبلغ اختصاص پیدا نکرده است و نشان می‌دهد فعالیتهای قرآنی برای دولت بی اهمیت و فاقد اولویت است.
بودجه سال ۹۷ نیز تنها کمتر از ۵۰ درصدش به فعالیت های قرآنی اختصاص پیدا کرده و بخش اعظم آن را دولت تخصیص نداده است.
بودجه سال ۹۶ نیز با توجه به اینکه در متن لایحه بودجه ۱۰۰ میلیارد تومان بود، اما ریالی اختصاص پیدا نکرد. در سال ۹۵ نیز با اختصاص چند درصد فعالیت های قرآنی ادامه پیدا کرد.
بنابر نگاهی در اعتبارات دولت در چند سال اخیر به مصوب بودجه فعالیت های قرآنی در متن لایحه بودجه، شاهد سیر کاهشی اعتباری در این خصوص بوده ایم، به نحوی که از ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه در سال ۹۳ به ۲۰ میلیارد تومان در متن لایحه بودجه سال ۹۹ تقلیل پیداکرده است که این امر بی اهمیتی فعالیت های قرآنی از سوی دولت را نشان می دهد.
درآمد حاصل از مالیات بر واردات، ۲۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شد
درآمد حاصل از مالیات بر واردات در سال آینده، ۲۰ هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.
بررسی لایحه بودجه ۹۹ کل کشور نشان می‌دهد که منابع حاصل از درآمدهای مالیاتی در بخش مالیات بر واردات ۲۰ هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان (۲۰۸,۷۰۰,۰۰۵ ریال) پیش بینی شده است.
ذیل این بخش، برای حقوق ورودی سایر کالاها (موضوع بند ب ماده ۱۵ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی) ۲ هزار و ۴۹۰ میلیارد تومان تعیین شده است.
یک درصد عوارض بر واردات، ۳۸۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.
همچنین در بخش مالیات بر کالاها و خدمات، درآمد حاصل از عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور، هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است.
یارانه خرید تضمینی گندم و نان ۲ برابر شد
یارانه خرید تضمینی گندم و نان، در لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور، معادل ۱۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تعیین شده که در مقایسه با سال قبل دو برابر افزایش یافته است.
دولت در قالب بند ۱۴ ماده واحده بودجه سال ۹۹ کل کشور، ۱۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان، یارانه نان و خرید تضمینی گندم را از محل منابع هدفمندی یارانه‌ها پیش‌بینی کرده است.
برآوردها نشان می‌دهد که این رقم، در مقایسه با سال قبل دو برابر افزایش یافته است.
مالیات ۱۴.۹ هزار میلیاردی دولت از مشاغل
دولت برای سال آینده درآمد مالیات مشاغل را ۱۴.۹ هزار میلیارد تومان، مالیات کارکنان دولتی را ۷.۳ هزار میلیارد تومان و مالیات کارکنان خصوصی را ۸.۴ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده است.
 بررسی لایحه بودجه ۹۹ کل کشور نشان می‌دهد که دولت در بخش مربوط به درآمدهای مالیاتی ذیل مالیات اشخاص حقوقی، مالیات شرکت‌های دولتی را ۶ هزار و ۹۴۲ میلیارد تومان پیش بینی کرده است.
در بخش مالیات بر درآمد، مالیات حقوق کارکنان بخش دولتی ۷ هزار و ۳۷۴ میلیارد تومان و مالیات حقوق کارکنان بخش خصوصی ۸ هزار و ۴۰۳ میلیارد تومان، پیش بینی شده است.
مالیات مشاغل نیز ۱۴ هزار و ۹۳۴ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
سقف معافیت مالیاتی حقوق بگیران ۳ میلیون تومان در ماه
سقف معافیت مالیاتی حقوق‌بگیران در بند «الف» تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور ۳۶۰ میلیون ریال تعیین شد و مشابه سال جاری، مالیات پلکانی مشمول کارانه پزشکان هم شد.
اشخاصی که از معافیتهای مالیاتی موضوع تبصره یک ماده ٨٦ قانون مالیاتهای مستقیم بهره‌مند هستند مشمول معافیت ماده ٨٤ قانون مذکور مطابق مقررات این بند نخواهند بود.
سقف وام ازدواج در سال ۹۹ معادل ۳۰ میلیون تومان تعیین شد
تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌های در سال ۱۳۹۹ سیصد میلیون ریال معادل ۳۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت پنج ساله و با یک ضامن معتبر و سفته است.
انتهای پیام/
دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.