سرویس: اخبار شهرستان ۰۱:۲۳ - دوشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۸

نماینده سازمان تبلیغات اسلامی در جرقویه سفلی در گفتگو با اصفهان شرق:

سلاح تبلیغات بُرنده تر از کاربرد سلاح در میدانهای جنگ است/ اجرای صدها برنامه فرهنگی-معرفتی در جرقویه سفلی

حجت الاسلام خلیل کوهگرد گفت: سلاح تبلیغات بُرنده تر از کاربرد سلاح در میدانهای جنگ است.

به گزارش اصفهان شرق، به مناسبت اول تیرماه سالروز صدور فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی که روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی نامگذاری شده است گفت و گویی با حجت الاسلام خلیل کوهگرد نماینده سازمان تبلیغات اسلامی در بخش جرقویه سفلی داشتیم که تقدیم شما عزیزان می شود:

۱٫نظر مبارک بنیانگذار جمهوری اسلامی به طور کلی درباره تبلیغات و بویژه تبلیغ امور دینی چه بود؟
در این خصوص بهتر است گزیده ای از بیانات ایشان را خدمتتان عرض کنم تا به اهمیت این موضوع از دیدگاه ایشان پی ببریم. حضرت امام رصوان الله تعالی علیه می فرمایند:
«مسأله تبلیغات یک امر مهمی است که می شود گفت که در دنیا در رأس همه امور قرار گرفته است و می توان گفت که دنیا بر دوش تبلیغات است و …
توجه داشته باشید که بالاترین چیزی که می تواند این انقلاب را در این جا به ثمر برساند و در خارج صادر کند، تبلیغات است، تبلیغات صحیح. آن چه که هست، هیچ مبالغه نکنید. ما متاعمان یک متاعی است که محتاج به مبالغه نیست…
باید با تبلیغات صحیح، اسلام را آن گونه که هست، به دنیا معرفی نمایید…
برای خدا تبلیغات کنید که تبلیغات امر مهمی است. به همان اندازه که تبلیغات برای مستکبرین و زورگویان مضرّ است، به همان اندازه و یا بیشتر برای مستضعفین مفید است…
سلاح تبلیغات بُرنده تر از کاربرد سلاح در میدانهای جنگ است…»

۲٫ دیدگاه مقام معظم رهبری درباه سازمان تبلیغات اسلامی را تشریح فرمایید؟
در این خصوص هم فرازی از فرمایشات معظم له می تواند ما را با منظومه فکری حضرت اقا در این خصوص اشنا کند که فرموده اند:
معتقدیم این مجموعه ای که امروز به عنوان سازمان تبلیغات اسلامی گردِ هم آمده اند، بالاترین و مهمترین و منسجم ترین مجموعه ای هستند که در طول تاریخ تبلیغاتمان داشته ایم.
چهره نورانی اسلام را برای جهانیان روشن نمایید که اگر این چهره با آن جمال جمیل که قرآن و سنت در همه ابعاد به آن دعوت کرده اند، از زیر نقاب مخالفان اسلام و کج فهمی های دوستان خودنمایی نماید، اسلام جهانگیر خواهد شد.

۳٫ درباره نحوه شکل گیری و تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی و اهداف ان شمه ای بیان بفرمایید؟

با صدور فرمان حضرت امام (قدس سره ) در اول تیر ۱۳۶۰ ابتدا شورایی به نام شورای عالی تبلیغات اسلامی ، به عنوان نهادی منسجم، مستقل و وابسته به ولایت فقیه راه اندازی شد و به منظور پرداختن به امر تبلیغات دینی و اشاعه معارف اسلامی دایر گردید و در ۱۴ فروردین سال ۱۳۶۸ با نظر حضرت امام رحمه‌الله به سازمان تبلیغات اسلامی تغییر نام یافت.
سیاست گذاری، برنامه ریزی، هدایت، سازمان دهی، پشتیبانی و نظارت بر تبلیغات دینی مردمی، تلاش در جهت احیا و اشاعه معارف و فرهنگ اسلامی، تأسیس مراکز اطلاع رسانی تخصصی، تبلیغی و دینی، سازمان دهی و اعزام مبلغ به داخل و خارج از کشور، نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم و انجام فعالیت‌های قرآنی و… از جمله وظایف سازمان تبلیغات اسلامی می‌باشد.

۴٫ وظایف مصوب و ذاتی سازمان را فهرست وار بیان فرمایید؟
به استناد مصوبات هیات امنای سازمان اهداف و وظایف سازمان تبلیغات اسلامی از این قرار است:
۱٫سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، هدایت، سازماندهی، پشتیبانی و نظارت بر تبلیغات دینی مردمی.
۲- زمینه‌سازی برای سازمان یافتن نیروهای مؤمن و پیدایش تشکل‌های لازم و برنامه‌ریزی و هماهنگی به منظور تقویت و هدایت مداوم انجمن‌های اسلامی و جمعیت‌های مشابه و نظارت بر فعالیت آنها در جهت ارتقاء کیفیت حضور نیروهای حزب‌الله در صحنه‌های فرهنگی و اجتماعی.
۳- تلاش در جهت احیا و اشاعه معارف، فرهنگ و تاریخ تشیع از همه راه‌های ممکن با تأکید بر وحدت تمام مذاهب اسلامی و حراست از آن، با همکاری مراجع و نهادهای ذیربط.
۴- تحقیق و بررسی در خصوص تبلیغات سوء و تهاجم فرهنگی دشمنان و شناسایی و تحلیل ترفندهای تبلیغی علیه اسلام و انقلاب اسلامی، با هماهنگی سایر دستگاه‌های ذیربط و ارائه سیاست‌های لازم در جهت خنثی‌سازی آنها و تنویر افکار عمومی.
۵- انجام مطالعات راهبردی و بررسی‌های کاربردی در زمینه نیازهای فرهنگی اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان و طراحی برنامه‌ها و شیوه‌های تبلیغی نوین و اصلاح و احیای روش‌های سنتی در تبلیغات اسلامی.
۶- تدوین و انتشار کتب و نشریات مناسب و ضروری به منظور معرفی فرهنگ و تمدن اسلامی و تبیین مواضع انقلاب اسلامی و انجام پژوهش‌های لازم به ویژه در زمینه نظام تربیتی، مبانی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی حکومت اسلامی وحمایت از پژوهشگران متعهد.
۷- تلاش در جهت هدایت افکار عمومی با استفاده از رسانه های همگانی و فعالیت مستقیم رسانه ای در صورت لزوم.
۸- شناسایی، معرفی آثار نمونه فرهنگی، هنری افراد و شبکه های تبلیغی- مردمی ِجامعه اسلامی، تهیه، عرضه فراورده‌ها و آثار نمونه‌ی فرهنگی – هنری در جهت ارائه الگوهای مناسب هنرمندان متعهد ، انقلابی و حمایت از آنان.
۹- برنامه‌ریزی، زمینه‌سازی و انجام اقدامات لازم برای هر چه فعال‌تر شدن افراد تأثیرگذار، مانند: روحانیون، دانشگاهیان، معلمان و هنرمندان در جهت رشد فرهنگ اسلامی و مقابله با آثار نامطلوب فرهنگ‌های بیگانه.
۱۰- برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی در برگزاری هر چه بهتر مراسم و شعائر انقلابی و دینی در داخل و خارج از کشور با مشارکت کلیه نهادهای مردمی و دولتی.
۱۱- همکاری با وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های دولتی و وابسته به دولت و نهادهای انقلابی، به منظور تعمیق و گسترش فرهنگ و معارف اسلامی در محیط سازمانهای دولتی و نهادهای انقلابی.
۱۲- تأسیس و اداره مؤسسات آموزشی و مراکز دانشگاهی در جهت تربیت مبلغان کارامد، هنرمندان متعهد و مربیان دینی.
۱۳- تأسیس مراکز اطلاع‌رسانی تخصصی، تبلیغی و دینی .
۱۴- سازماندهی و اعزام مبلغ در سراسر کشور به ویژه مناطق محروم با همکاری روحانیت و مردم.
۱۵- سازماندهی و اعزام مبلغ و مربی به خارج از کشور با همکاری مراجع ذیربط.
۱۶- هدایت و حمایت انجمن‌های اسلامی و تشکل‌های اسلامی- مردمی خارج از کشور و نظارت بر آنها.
۱۷- برنامه‌ریزی فرهنگی و تبلیغی جهت ایرانیان و علاقه‌مندان فرهنگ فارسی در خارج از کشور ضمن تأکید بر خدمات متقابل اسلام و ایران، با همکاری و هماهنگی مراجع ذیربط.
۱۸- برگزاری کنفرانس‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی مردمی در داخل و خارج از کشور به منظور تعمیق و گسترش معارف اسلامی و فراهم کردن زمینه شرکت هنرمندان و شبکه‌های تبلیغی- مردمی در کنفرانس‌ها، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی.
۱۹- انجام همکاری‌های فرهنگی – تبلیغی با مراکز اسلامی و فرهنگی داخل کشور و مراکز اسلامی و فرهنگی خارج از کشور در راستای اهداف سازمان و به منظور تأمین ارتباط افراد و مراکز اسلامی و فرهنگی- مردمی داخل کشور با سایر ملل و ایجاد زمینه‌های فرهنگی برای تألیف قلوب آنان با هماهنگی سایرمراجع ذیربط.
۲۰- نظارت بر ترجمه متون دینی و تعیین ضوابط و مقررات مربوطه به تهیه، ترجمه و انتشار این متون جهت استفاده در خارج از کشور.
۲۱- نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم و انجام فعالیت‌های قرآنی از طریق تربیت مربی، تدوین جزوات آموزشی و همکاری با وزارتخانه‌های زیربط جهت گسترش آموزش و معارف قرآن کریم.

۵٫ گزارشی از برنامه ها. فعالیت ها و اقداماتی که در سطح جرقویه سفلی داشته اید بیان کنید؟
برگزاری جشن میلاد و مراسم شهادت ائمه اطهار علیهم السلام . برپایی دیگر مراسمات در مناسبت های ملی و مذهبی ، برگزاری مراسم اجتماع عاشورائیان با حضور هیئات و اقشار مختلف مردم در یازدهم محرم ، راه اندازی هسته های فرهنگی جوان ( طرح اوقات فراغت )، اجرای مراسم معنوی اعتکاف با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از جوانان و اقشار تاثیر گذار فرهنگی در سطح شهرها و روستاها ، برگزاری نشست تبلیغی برای روحانیون مستقر در منطقه در ماه مبارک رمضان از جمله فعالیت های و برنامه های اجرا شده می باشد.
همچنین نظارت و حمایت از فعالیت های شورای هیئات مذهبی و کانون مداحان و پیگیری امور مربوط به هیئات منطقه وصدور مجوز هیئت و برگزاری نشست بصیرتی فرهنگی برای هیئت امنا هیئات ، تشکیل شورای هیئات مذهبی، کانون مداحان و روحانیون منطقه ، اعزام مبلغ بومی و غیر بومی به مناسبت های مختلف در طول سال به مساجد شهری و روستایی بویژه در ماه مبارک رمضان ، برنامه ریزی جهت برگزاری طرح های مختلفی همچون غبار روبی و عطر افشانی مساجد به مناسبت دهه نکوداشت مساجد، برگزاری گفتمان دینی با موضوعات مختلف به مناسبتهای مختلف در سطح شهرها و روستاها ، حمایت از تغذیه فکری ائمه جماعات، مبلغان ، هیئات مذهبی و مداحان و اهدای جهیزیه به تعدادی از زوجهای جوان از طریق سازمان تبلیغات که شناسایی ومعرفی شده اند هم از فعالیت های صورت گرفته در سطح بخش جرقویه سفلی بوده است.

تشریح و تبیین گام دوم انقلاب و برگزاری مسابقه با همین عنوان با همکاری حوزه های مقاومت بسیج برادران وخواهران , بخشداری ,شهرداران ودهیاران در سطح منطقه و اهدای جایزه به برندگان و همچنین بستر سازی و پیگیری جهت فرهنگ سازی و جمع آوری زکات در سطح منطقه و مساعدت مالی به کانونها و خانه های قرآنی و انجمن های تحت نظارت سازمان و برگزاری گفتمان دینی در مدارس در طول سال نیز از اهم برنامه ها و اقدامات صورت گرفته بوده است.

مصاحبه از ولی الله عرب مختاری

 

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.