سرویس: اخبار شهرستان ۱۸:۲۴ - شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

فرود ۱۵۰ فلامینگو در تالاب گاوخونی

نخستین گروه از فلامینگوهای مهاجر پس از حدود دو سال در تالاب بین‌المللی گاوخونی در شرق اصفهان فرود آمدند.

به گزارش اصفهان شرق؛ حسین اکبری با اشاره به حضور حدود ۱۵۰ قطعه فلامینگو در تالاب بین‌المللی گاوخونی، اظهار کرد: پس از دو سال ۱۰۰ الی ۱۵۰ قطعه فلامینگو در تالاب بین‌المللی گاوخونی فرود آمد.

سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: بارش‌ها و سیلاب‌های فروردین امسال منجر به آبگیری بخشی از این تالاب بین‌المللی و تجدید حیات برخی از پوشش‌های گیاهی منطقه شد که باعث حضور برخی از گونه‌های جانوری مانند فلامینگو، اردک‌ها، مرغابی‌ها، غازها، پرستوهای دریایی، پلیکان، باتلان و کِشیم به تالاب می‌شود.

وی افزود: فلامینگوها در مهاجرت‌های بهاره از عرض‌های جغرافیایی شمالی به سمت میانی و جنوبی پرواز می‌کند.

اکبری با بیان اینکه دبی آب ورودی به تالاب بین‌المللی گاوخونی در حال حاضر حدود ۲۵۰ لیتر است، تصریح کرد: ابتدای امسال در یک بازه زمانی از حدود هشتم تا ۱۶ فروردین به دلیل بارش‌های سیلابی باران، دبی ورودی تالاب به حدود ۱۰ تا ۱۵ مترمکعب بر ثانیه هم رسید که با این میزان ورودی، حدود ۱۰ درصد تالاب آبگیری شد، امّا پس گرم شدن هوا، بخشی از آب تالاب تبخیر و خشک شد.

وی خاطرنشان کرد: تالاب گاوخونی به دلیل اینکه حقابه زیست محیطی چندانی ندارد و از طرفی وسعت آن بسیار بزرگ است و در اقلیمی گرم و خشک با شرایط تبخیر بالا قرار دارد، در مقایسه با سایر تالاب‌ها وضعیت خوبی ندارد.

سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان با توضیح اینکه در زمان حاضر نمی‌توان گفت که چه میزان آب وارد تالاب شده است، اضافه کرد: امسال با توجه به بارش‌ها و ذخیره آبی خوبی که وجود دارد، حقابه زیست محیطی تالاب بین‌المللی گاوخونی تخصیص یابد.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.