اصفهان شرق

آیا از سن واقعی‌تان خبر دارید؟ + تست روانشناسی

کدخبر: 178560
1397/10/08 در ساعت 19:30

به گزارش اصفهان شرق، بسیاری از افراد به دنبال شناخت شخصیت درونی و آگاهی از درون خود هستند؛ جالب است بدانید با روش‌هایی مختلف می‌توان به این موضوع پی برد که یکی از آن‌ها تست روانشناسی است.

افراد ۲ سن متفاوت دارند؛ سن‌شناسنامه‌ای و سن عقلی. به عبارت دیگر عملکرد مغزی و ذهنی شما ممکن است به شکل باورنکردنی بالاتر یا پایین‌تر از سن شناسنامه‌ای‌ شما باشد، در این بین سن عاطفی نیز در دسته سن‌های شما قرار می‌گیرد، پس بهتر است در ابتدا با انواع سن‌ درونی خود آشنا شده و سپس به کمک تست‌ها خودتان را بسنجید.

سن عقلی چیست؟

سن عقلی نشان‌دهنده رشد عقلانی فرد است، سن شناسنامه‌ای بر‌ای همه به یک سرعت می‌گذرد و فرد درگذر آن دخالتی ندارد، اما با توجه به فاکتورهایی مانند ژن، محیط، تغذیه، خانواده و تعلیم و تربیت اجتماعی، سن عقلی می‌تواند بیشتر یا کمتر از سن شناسنامه‌ای ما باشد.

سن عقلی یا IQ قابل اندازه‌گیری است،  حتما شنیده‌اید که می‌گویند: «طرف بیشتر از سنش می‌فهمه». در برخی از جوامع پیشرفته، سیستم سن عقلی عمومی در سطحی استاندارد نگه داشته می‌شود و برای مقاصد خاص افراد IQ بالا را از کشور‌های عمدتا جهان سوم وارد می‌کنند، حال آنکه در کشور ما از قدیم‌الایام هدف بر بالا بردن رشد سن عقلانی عمومی پایه‌ریزی شده است.

موردی دیگر وجود دارد که به آن سن عاطفی می‌گویند، اما در مورد همه صدق نمی‌کند، به این معنی که ممکن است سن عاطفی فرد هماهنگ با سن عقلی یا شناسنامه‌ای او باشد و دسته‌بندی جدید را تشکیل ندهد.

آیا از سن واقعی‌تان خبر دارید؟+ تست روانشناسی

تعریف سن عاطفی

سن احساسی، نشان‌دهنده حالات احساسی درونی و برداشت فرد از سن خودش است؛ دقت کنید سن احساسی، سن روحیات ماست و متاسفانه مشکل بزرگ مردم در اینجاست که بر این باور غلط هستیم که سن احساسی باید هم‌سرعت با سن شناسنامه‌ای بالا رود.

به‌طور مثال حتما دیده‌اید با شروع بارندگی آدم‌ها احساساتی جالب را تجربه می‌کنند، همه افراد این سیگنال‌های درونی را دریافت می‌کنند اما واکنش‌ها نسبت به آن کاملا متفاوت است. این موضوع حتی در یک گروه‌های همسن هم دیده می‌شود؛ عده‌ای بی‌درنگ از خانه بیرون رفته و زیر باران با خوشحالی قدم می‌زنند. عده زیادی چند قدم به پنجره نزدیک‌تر شده اما زیر باران رفتن را برای سن خود زشت می‌دانند. تعدادی هم اصلا علاقه خاصی نشان نمی‌دهند، چون فکر می‌کنند، سن‌شان از این حرف‌ها گذشته است.

کشور‌ها در تلاش هستند تا سن احساسی افراد را در حد معقول پایین بیاورند،زیرا برای شاد زیستن به آن احتیاج داریم؛ حال آنکه باور عمومی ما بر این است که هر کاری سنی دارد.

محققان به این نتیجه بزرگ رسیده‌اند که برای داشتن عمر طولانی و سلامت در جامعه باید سن احساسی را حدود ۲۵-۱۸ سالگی حفظ کرد، آدمی هنگامی می‌میرد که سن احساسی به او بگوید که «تو دیگر پیر و از کار افتاده‌ای». سن عقلی و شناسنامه‌ای فرمانبردار است و سن احساسی فرمانده مطلق.

تعریف سن شناسنامه‌ای؛ همان‌طور که از اسمش پیداست با یک تاریخ تولد شروع می‌شود و در واقع گذر عمر را بر جسم انسان نشان می‌دهد، سن شناسنامه‌ای فقط ملاک قانونی سن افراد است و فاصله زمانی از تولد را بیان می‌کند.

آیا از سن واقعی‌تان خبر دارید؟+ تست روانشناسی

با ایـن تـست هـوش، IQ خـود را مشخـص کنیـد؛ برای دانستن سن عقلی‌تان در مرحله اول ضریب هوشی خود را بسنجید؛  برای به‌دست آوردن ضریب هوش خود به طور نسبی می‌توانید از این تست استفاده کنید، تستی که در اینجا مشاهده می‌کنید شاید ساده‌ترین و در عین حال تعیین‌کننده‌ترین تست برای سنجش IQ باشد، برای انجام این تست پس از خواندن هر سؤال در عرض فقط ۵ ثانیه باید به آن پاسخ دهید این جواب را روی کاغذ یادداشت کنید.

۱. بعضی از ماه‌ها ۳۰ روز دارند و بعضی ۳۱ روز. چند ماه ۲۹ روز دارد؟

۲. اگر دکتر به شما ۳ قرص بدهد و بگوید هر نیم‌ساعت یک قرص بخور چقدر طول می‌کشد تا تمام قرص‌ها خورده شود؟

۳. من ساعت ۸ شب به تختخواب رفتم و ساعتم را کوک کردم که ۹ صبح زنگ بزند وقتی با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار شدم، چند ساعت خوابیده بودم؟

۴. عدد ۳۰ را به نیم تقسیم کنید و عدد ۱۰ را به حاصل آن اضافه کنید چه عددی به دست می‌آید؟

۵. مزرعه‌داری ۱۷ گوسفند زنده داشت. تمام گوسفندهایش به جز ۹ تا مردند چند گوسفند زنده برایش باقی مانده است؟

۶. اگر تنها یک کبریت داشته باشید و وارد یک اتاق سرد و تاریک شوید که در آن یک بخاری نفتی، یک چراغ نفتی و یک شمع باشد اول کدام‌یک را روشن می‌کنید؟

۷. فردی خانه‌ای ساخته که هر چهار دیوار آن به سمت جنوب پنجره دارد خرسی بزرگ به این خانه نزدیک می‌شود، این خرس چه رنگی است؟

آیا از سن واقعی‌تان خبر دارید؟+ تست روانشناسی

۸. اگر ۲ سیب از ۳ سیب بردارید چند سیب دارید؟

۹. حضرت موسی از هر حیوان چند تا با خود به کشتی برد؟

۱۰. اگر اتوبوسی را با ۴۳ مسافر از مشهد به سمت تهران برانید و در نیشابور ۵ مسافر را پیاده کنید و ۷ مسافر جدید را سوار کنید و در دامغان ۸ مسافر پیاده و ۴ نفر را سوار کنید و سرانجام بعد از ۱۴ ساعت به تهران برسید حالا نام راننده اتوبوس چیست؟

 پاسخ تست ها:

۱. تمام ماه‌ها حداقل ۲۹ روز را دارند.

۲. یک ساعت (شما یک قرص را در ساعت یک و دیگری را در ساعت یک‌و‌نیم و بعدی را در ساعت دو می‌خورید).

۳. فقط یک ساعت. ساعت کوکی نمی‌تواند شب و روز را تشخیص دهد پس به اولین ساعت ۹ که برسد زنگ می‌زند که ساعت همان ۹ شب است.

۴. حاصل ۷۰ است (تقسیم بر نیم معادل ضربدر ۲ است).

آیا از سن واقعی‌تان خبر دارید؟+ تست روانشناسی

۵. او ۹ گوسفند خواهد داشت.

۶. اول باید کبریت را روشن کرد.

۷. سفید، چون خانه‌ای که هر چهار دیوارش رو به سمت جنوب پنجره داشته باشد باید در نوک قطب جنوب باشد.

۸. همان ۲ سیب.

۹. هیچ (حضرت نوح بود نه حضرت موسی)

۱۰. خوب خودتونید دیگه (نام خودتان)

ارزیابی تست و سطح هوش بر اساس تعداد جواب‌های نادرست:

۷ جواب نادرست و بیشتر: IQ درحد دانش‌آموز دبستان بین ۸۵ تا ۹۵.

۶ جواب نادرست: IQ درحد دانش‌آموز دبیرستان بین ۹۵ تا ۱۱۰.

۵ جواب نادرست: IQ درحد دانشجو بین ۱۱۰ تا ۱۲۰.

۲ تا ۴ جواب نادرست: IQ درحد استاد دانشگاه بین ۱۲۰ تا ۱۳۰.

یک جواب نادرست: IQ فوق‌العاده ۱۳۰ به بالا.

در مرحله دوم برای به‌دست آوردن سن عقلی خود کافی است سن تقویمی خود را ضربدر ضریب هوشی‌تان کرده و سپس آن را بر ۱۰۰ تقسیم کنید.
سن عقلی: سن تقویمی × ضریب هوش تقسیم بر ۱۰۰.

انتهای پیام/