سرویس: غیر تولیدی ۱۲:۱۲ - چهارشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۷

مرمت برج و باروی سلجوقی در کاشان

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان از مرمت بخشی از دیواره های برج و باروی سلجوقیان در شهر کاشان خبر داد.

به گزارش اصفهان شرق، محسن جاوری، رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان، در گفتگو با خبرنگاران گفت: این عملیات مرمت با اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی و در حال انجام است.

وی افزود: اجرای داربست فلزی، تراشیدن اندودهای فرسوده بدنه، اجرای گچ و خاک، کف مال بدنه، اجرای اندود کاهگل بدنه و اجرای عملیات موریانه زدایی به روش ایجاد سد شمیایی از اهم اقدامات این پروژه مرمتی است.

به گفته وی، برج و باروی سلجوقی از بناهای سلطان جلال الدین ملکشاه سلجوقی ( ۴۵۵- ۴۸۵ ) است که در سمت غرب کاشان متصل به باروی شهر ساخته شده ، دارای حصار و باروی ضخیم و معتبر با هشت برج مدور مرتفع بوده که آثار و بقایای بجا مانده از آن در نقاط مختلف شهر کاشان مشهود است.

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان افزود: برج و باروی این قلعه نقش مؤثری در وضع نبرد و سرنوشت مهاجم و مدافع آن داشته است از آن جمله در قرن حاضر همزمان با هرج و مرجهای اوایل مشروطه که کاشان قریب به پانزده سال گرفتار تاخت و تاز یاغیان شد قلعه جلالی نیز شاهد آخرین صحنه های نبرد این ماجرای خونین بود.

جاوری، تصریح کرد: مجموعه قلعه جلالی و یخچال های مجاور آن در تاریخ ۰۳/۱۲/۱۳۳۵ به شماره ۱۳۵۰ و همچنین قسمت های باقیمانده از برج و باروی در نقاط مختلف شهر در تاریخ ۱۱/۱۱/۱۳۵۵ به شماره ۱۳۵۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

انتهای پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.