سرویس: غیر تولیدی ۰۷:۰۰ - دوشنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۷

رئیس دانشگاه اصفهان:

نوسان ارز دانشگاه اصفهان را با کمبود ۳۶ میلیارد تومانی بودجه مواجه کرد/ بنا داریم جزء ۵ دانشگاه تراز بین‌المللی کشور باشیم

رئیس دانشگاه اصفهان گفت: به دلیل نوسان ارز دانشگاه اصفهان با کمبود ۳۶ میلیارد تومان بودجه مواجه است، در صورتی که این مابه‌التفاوت بین ارز دولتی و آزاد به دانشگاه پرداخت نشود به مشکل جدی بر می‌خوریم.

به گزارش اصفهان شرق، هوشنگ طالبی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: ارتقای سطح علمی کشور، افزایش دانشجویان و اعضای هیأت علمی و نیز توسعه کمی و کیفی مراکز علمی پس از انقلاب اسلامی در سطح کشور و دانشگاه اصفهان مشهود است.

وی با بیان این که در سالی که گذشت 4 هزار دانش آموخته در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا از دانشگاه اصفهان فارغ‌التحصیل شدند،‌ افزود: امسال گرامیداشت هفتادمین سالگرد تأسیس دانشگاه اصفهان را خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه اصفهان ادامه داد: مجوز تأسیس بنیاد حامیان دانشگاه اصفهان از وزارت علوم گرفته شده که با هدف ساماندهی کمک‌های مردمی و خیرین فعال می‌شود، این بنیاد پیش از این در دانشگاه تهران، صنعتی شریف و فردوسی مشهد شکل گرفته است.

رتبه های برتر کنکور هدیه و کمک هزینه می‌گیرند

وی تصریح کرد: سال گذشته مورد رجوع رتبه‌های برتر کنکور و المپیادها بوده‌ایم که علاوه بر هدایایی در بدو ورود، توانستیم کمک هزینه نقدی متناسب با رتبه و رشته به این نخبگان اهدا کنیم.

طالبی با اشاره به فعالیت‌های جانبی برای ارتقای وضعیت آموزشی دانشگاه،‌ اضافه کرد: همچنین مرکز توسعه عملکرد آموزشی که متولی دوره‌های ضمن خدمت به اعضای هیأت علمی برای بالا بردن مهارت‌های تدریس است، ایجاد شد.

وی خاطرنشان کرد: ارزیابی درونی از گروه‌های آموزشی،‌ نوشتن سرفصل‌هایی که ایجاد خلاقیت کند و کاربردی‌تر شود و جذب اعضای هیأت علمی با توجه به برنامه راهبردی پنج ساله، از دیگر اقدامات صورت گرفته در یک سال اخیر است.

رئیس دانشگاه اصفهان با بیان این که در بحث‌های پژوهشی علاوه بر افزایش کمی مقالات،‌در بحث کیفی مقالاتی را در برترین مجلات دنیا داشتیم، ‌گفت: 5 نفر از اساتید ایرانی و غیرایرانی را با عنوان «استاد وابسته» جذب کردیم.

رتبه سوم علوم انسانی در کشور

وی ابراز کرد: به لحاظ تعداد مقالات علوم انسانی در داخل کشور رتبه سوم را پس از دانشگاه‌های تهران و علامه طباطبایی کسب کرده‌ایم،‌ سال گذشته با هدف شناساند نخبگان علوم انسانی به سایر کشورها، مقالات پژوهشی‌مان را به صورت بین‌المللی منتشر کردیم.

طالبی یادآور شد: خرید تجهیزات جدید آزمایشگاهی با حمایت از معاونت علمی ریاست جمهوری سال گذشته صورت گرفت که به موقع انجام شد، اگر آن تجهیزات خریداری نشده بود در شرایط فعلی با توجه به بازگشت تحریم‌ها امکان خرید آن‌ها نبود.

وی یادآور شد: یکی از راه‌های جبران کمبود تجهیزات آزمایشگاهی، اعزام دانشجویان در دوره‌های کوتاه مدت به خارج از کشور برای استفاده از آزمایشگاه‌های خارجی است که همزمان به استفاده از دانش دانشمندان کشورهای مختلف هم می‌انجامد.

رئیس دانشگاه اصفهان این دانشگاه را در بین یک هزار دانشگاه برتر دنیا اعلام کرد و ابراز کرد: افزایش پذیرش دانشجوی خارجی در دستور کار بوده و سال گذشته شاهد افزایش دانشجوی خارجی بودیم و بنا داریم طی 5 سال آینده جزء 5 دانشگاه تراز بین‌المللی در سطح کشور باشیم.

در مرز دانش حرکت می‌کنیم

طالبی در پاسخ به سؤال خبرنگاران تاکید کرد: وظیفه داریم کشور را در مرز دانش نگه داریم تا علم روز دنیا عقب نیفتیم، این ادعا را داریم که در مرز دانش حرکت می‌کنیم اما حلقه مفقوده، تبدیل دانش به فناوری است؛‌نکته دیگر این که در مسائل مختلف متاسفانه از ایده و نظرات اساتید دانشگاه استفاده نمی‌شود.

وی با اشاره به نوسان اخیر بازار تصریح کرد: اخیراً تعدادی از اقتصاددان‌ها نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور تنظیم و ارسال کردند که نشان می‌دهد این ارتباط وجود ندارد و اساتید مجبور هستند با نامه حرف خود را منتقل کنند.

رئیس دانشگاه اصفهان با بیان این که سال 96 نسبت به سال قبل از آن 30 درصد مصرف انرژی کاهش پیدا کرد، گفت: کمیته‌ای در دانشگاه با عنوان اقتصاد مقاومتی تشکیل شده تا دانشگاه را نسبت به نوسانات بودجه‌ای و ارزی مقاوم کند.

طالبی در خصوص حضور دانشجویان در برنامه‌های سیاسی عنوان کرد: یکی از زمینه‌هایی که در دانشگاه فراهم می‌کنیم بستر برنامه‌های سیاسی است؛ فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه وجود داشته و 4 تشکل دانشجویی فعالیت دارند، ‌سال گذشته تقریباً به همه برنامه‌های مورد درخواست دانشجویان مجوز داده شد.

هیچ دانشجویی از اصفهان دستگیر نشد

وی در پاسخ به سؤالی پیرامون دستگیری دانشجویان در اغتشاشات سال گذشته و امسال گفت: هیچ مورد دستگیری یا محکومیتی در بین دانشجویان دانشگاه اصفهان وجود نداشت.

رئیس دانشگاه اصفهان با اشاره به تأثیر تغییر نرخ ارز بر وضعیت دانشگاه توضیح داد: علم را نیاز و کالای اساسی می‌دانیم،‌ تجهیزات آزمایشگاهی از مقدمات اولیه برای فعالیت‌های علمی است، طی نامه‌ای از دولت خواستیم این موارد هم کالای اساسی تلقی شده و به آن‌ها ارز 4200 تومانی تعلق بگیرد و یا مابه‌التفاوت ارز آزاد به دانشگاه پرداخت شود.

طالبی تصریح کرد: دانشگاه اصفهان به دلیل نوسان ارز با کمبود 36 میلیارد تومان بودجه مواجه است، در صورتی که این مابه‌التفاوت بین ارز دولتی و آزاد به دانشگاه پرداخت نشود به مشکل جدی بر می‌خوریم.

وی با اشاره به ارتباط دانشگاه اصفهان با صنعت اظهار کرد: سال گذشت با فولاد کار مشترکی را آغاز کرده‌ایم و دو طرف منتفع شوند، حتی از ساعت تدریس اساتید کم کرده‌ایم تا در شرکت فولاد حضور پیدا کنند.

رئیس دانشگاه اصفهان در پاسخ به سؤال خبرنگاران در مورد آخرین وضعیت پژوهشگاه شاخص‌پژوه تاکید کرد: این پژوهشگاه منحل شده و چیزی با این عنوان هویت ندارد، قابل توجه این که دانشجویان این دانشکده کمتر از 200 نفر بودند اما پس از انحلال آمار دانشجویان خود را 500 نفر اعلام کردند.

وی اضافه کرد: 131 نفر را وزارت علوم احصا کرده که از مسیرهای قانونی وارد این پژوهشگاه شده‌اند، مابقی دانشجویان از طرق غیرقانونی جذب شدند؛‌ دانشجویانی که قانونی وارد شدند دانشگاه یا فارغ‌التحصیل شده‌اند و یا از سوی وزارت علوم تعیین تکلیف شده‌اند.

انتهای پیام/فارس

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.