سرویس: غیر تولیدی » نقلی ۱۲:۴۷ - دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

مراسم تشییع پیکر سید‌ضیاء الدین دری|

مریلا زارعی: به احترام کسی که تاریخ را همانطور که بود روایت کرد کلاه از سر برمی‌داریم

پیکر کارگردان “کیف انگلیسی” و “کلاه پهلوی” در خانه سینما دو برای آخرین بار با دوستان و همکاران جامعه‌ هنری‌اش وداع می‌کند.

به گزارش اصفهان شرق، صبح امروز هنرمندان، فرهیختگان و مسئولان در خانه سینما دو که به کانون کارگردان معروف است، جمع شدند تا آخرین بار با پیکر کارگردان با شخصیت سینما و تلویزیون سیدضیاءالدین دری وداع کنند.

پیش از این پیکر کارگردان “کیف انگلیسی” و “کلاه پهلوی” در حرم شاهچراغ با حضور پرشور مردم شیراز طواف داده شد. چرا که سیدضیاءالدین آرزو داشت که در شاهچراغ این چنین زیارتی داشته باشد و به تعبیر فرزندش بسیار تسلی دل ما بود این همه عشق و ارادتی که مردم شیراز به “آقای کارگردان” داشتند.

و امروز او در میان بازیگران “کلاه پهلوی” و “کیف انگلیسی” و دوستان و فرهیختگان جامعه هنری است و لحظاتی دیگر برای همیشه روانه خانه ابدی و کنار دوستان قدیمی‌اش در قطعه هنرمندان خواهد شد. او روز جمعه بیست و ششم مردادماه به دلیل فرآیند درمانی پیوند کبد و تحمل نقاهتی سخت، برای همیشه چشم از جهان فروبست.

در ابتدای این مراسم امیرعلی دانایی بازیگر سینما و تلویزیون، گفت: سیدضیاءالدین عامل ورود من به دنیای هنر و سینما بود و امروز ما یکی از مفاخر کارگردانی را از دست دادیم فکر نمی‌کنم مانند سیدضیاءالدین دری دوباره متولد شود همانطور که همچون علی حاتمی متولد نشد. این میزان عشق زیبایی‌شناسی و دقت در کارگردانی بلامنازع بود.

وی افزود: برای من فقط کارگردان نبود او ارتباط تنگانگی مانند پدر و فرزندی در دنیای هنر سینما بود متاسفم بیشتر از این فرصت پیدا نکرد کار جدیدی را تولید و همه را شگفت‌زده کند.

این بازیگر ادامه داد: او به متد سینمایی روز آنقدر مسلط بود که هر بار پشت دوربین کارگردانی قرار می‌گرفت باید منتظر یک کار فاخر از او می‌بودیم. متاسفم که سیدضیاءالدین دری نتوانست حرفهایش را به طور تمام وکمال بزند. سیدضیاالدین دُری در بعد تاریخی برخلاف بسیاری فقط سیاه‌نمایی نمی‌کرد او پیداهای تاریخی‌ را به بهترین شکل ممکن به تصویر می‌کشید.

دانایی توضیح داد: قرار بود سنگرخان و پهلوان خشمگین را در مدیوم تلویزیون و نمایش خانگی تولید کند که اجل مهلت نداد امیدوارم گروه‌بندی‌ها و دسته‌بندی‌ها آنقدر کار هنری را فرا نگیرد که نتوانیم ارزش آدمها را در جایگاه خودشان حفظ کنیم.

رضا کیانیان هم در ادامه گفت: من واقعا چطور می‌توانم از ضیاءالدین دری تعریف کنم که به خانه‌اش نرفتم از او دور بودم امروز به مراسم تشییع او آمدم. هر روز یک بحران است یک اتفاقی حال ما را بد می‌کند چرا باید فکر کنیم یک روز خوب می‌آید. چرا باید سیدضیاءالدین در ۶۵ سالگی بمیرد بهتر از او چه کسی می‌توانست کیف انگلیسی را روایت کند. بیشتر از این نمی‌توانم صحبت کنم چون بغض گلویم را فرا گرفته است.

اسدالله نیک‌نژاد کارگردان به جامعه‌شناسی و روان‌شناسی سیدضیاءالدین پرداخت و تریبون در اختیار قطب‌الدین صادقی قرار داد.

قطب‌الدین صادقی به خاطرات روزهای تاریخ و بازدید از سریال کیف انگلیسی اشاره کرد و گفت:  امیدوارم که ضیاءالدین دری را بتوانیم به خوبی به نسل‌‌های بعد بشناسانیم.

مریلا زارعی هم به ارائه نظر پرداخت و گفت: آقای دری امیدوارم اشک امانم بدهد تا صحبت کنم. من سیدم اذیتم نکن،  شما حرم شاه چراغی جمعه  پیش جمعه غریبی بود هنوز در غم از دست دادن استاد انتظامی بودم که غم سیدضیاءالدین غم ما را دو چندان کرد. بی‌تاب بودم تا مراسم سیدضیاءالدین را در حرم شاه چراغ دیدم دلم آرام گرفت چون آرزویش این بود که در حرم شاه چراغ طواف داده شود.

وی افزود: سیدضیاءالدین مرد متولد تیرماه بود هنرمند بود اما هنر کسب و کارش نبود به همین خاطر عشق در قلمش جاری می‌شد. زبان بیگانه را مثل زبان مادری صحبت می‌کرد اما عاشق زبان فارسی بود. عاشق کشور و وطنش بود عاشق تاریخ بود و حقیقت همان واژه‌ای است که این روزها گم شده امروز جمع شدیم درباره یک حقیقت واضح و مرگ صحبت کنیم. آقای دری همه در صف هستیم به نوبت ای کاش بیشتر می‌ماندی و بیشتر استفاده می‌کردیم و دیگر همه ما می‌توانیم شما را داشته باشیم. به احترام کسی که تاریخ را همانطور که بود روایت کرد کلاه از سر برمی‌داریم و ای کاش مریلا و یاران کلاه‌پهلوی تو یک بار دیگر صدای کات تو را می‌شنیدند.

عبدالله اسفندیاری در ادامه مروری بر آثار سیدضیاءالدین دری کرد و گفت: بسیاری از هنرمندان کارهای زیادی می‌کنند کارهای برجسته‌ای می‌کنند اما به چشم نمی‌آید اما وقت‌هایی برای هنرمندن وجود دارد که اتفاقات خوبی را برای آنها رقم می‌زند. کیف انگلیسی سیدضیاءالدین دری  را دیدند و خوب مورد توجه قرار گرفت و بسیاری از نویسندگان و منتقدین بارها درباره آن نوشتند ولی فکر می‌کند کلاه پهلوی یک ماندگاری بیشتری داشته باشد. چرا که یک ویژگی داشت هیچگاه بدش نمی‌آمد خلاف جریان آب حرکت کند. شجاعت داشت بتواند برخلاف جریان حرکت کند. آخرین بار در بیمارستان آتیه همدیگر را دیدیم وقتی که می‌خواستم برگردم نوید پسرش از من خواست یک عکس ایستاده بگیریم آنجا هم برایم جالب بود که باز کارگردانی می‌کرد. به او گفتم که سیدضیاءالدین دوباره برمی‌گردی و همان حرکتها و کات‌های دوست داشتنی‌‌ات را هنرمندان می‌بینند اما نشد و او برای همیشه در تاریخ معاصر باقی ماند.

محمد عرب رئیس شورای مرکزی کانون کارگردانان سینما نیز توضیح داد:  چرا تا هستیم کاری انجام نمی‌شود چرا یک مقداری به هم نزدیک نمی‌شویم، چرا یک کارگردانی آنقدر باید پشت شورا بماند تا فیلمنامه‌ای را به تصویب برساند و امروز که برای سیدضیاءالدین دری  جمع شده‌ایم باید از فیلمنامه‌های ساخته نشده‌اش یاد کنیم، چرا بی‌توجهی باید باعث شود فاصله کار یک کارگردان چندین سال فاصله بیفتد و این غفلت در کشور با چه کسی جوابگوست چه در عرصه فرهنگ و چه در عرصه‌های دیگر است. چرا نباید بعد تیپ انگلیسی کلاه پهلوی را زودتر داشته باشیم همه ما می‌رویم در بودن‌ها به هم توجه کنیم طرفدار ایدئولوژیک با هم نداشته باشیم و همیشه کنار هم باشیم تا به سینما و سینماگران احساس ناراحتی نشویم.

علی دارابی از رابطه دوستی‌اش با دری گفت و بیان کرد: علاوه بر رابطه کاری با سیدضیاءالدین دری سالها با او دوستی دیرینه داشتم. باید دید ضیاءالدین دری چه ویژگی داشت که جامعه هنری و مسئولان کشور را متاثر کرده است؟ وی انسانی موحد، خداجو، حق‌طلب و عاشق اهل‌بیت بود بسیار علاقه‌مند بود که سریال یا فیلم سینمایی برای زندگانی حضرت زینب(س) بشود که دست اجل مهلت نداد. اما تشییع و بدرقه باشکوه در حرم شاهچراغ واقعا بخشی از لطف و عنایتی است که اهل‌بیت و خاندان مطهرش به سیدضیاء داشتند.

وی افزود: برای نخستین بار بود برای یک هنرمند بزرگ اینگونه مراسم باشکوهی در حرم شاهچراغ برگزار شد. سیدضیاءالدین  شیفته کارش بود زمانی که کلاه پهلوی ساخته می‌شد بنده معاون سیمای صدا و سیما بودم دوستان اطلاع دادند حال ایشان خوب نیست اما سیدضیاءالدین دری شبانه‌روز کار می‌کرد تا دغدغه‌هایش هر چه زودتر به پخش برسد. چقدر خوب است این تعهد و سخت‌کوشی در کار را هنرمندان جوان بیاموزند و آگاهی و دانش وسیع او که آنقدر بلامنازع بود که می‌تواند در دانشکده‌های هنر و سینمای ما یک درس باشد. دری وفادار بی‌چون وچرا به استقلال و تمامیت ارضی این سرزمین بود. قهرمانان واقعی را دوست داشت و برای آنها می‌ساخت. سنگرخان ۲۶ قسمت آن نوشته شده و وقتی در بیمارستان به عیادت ایشان رفتم به ما روحیه می‌داد که از بیمارستان برمی‌گردم و این کار را در شهریور آغاز می‌کنم. چرا که همیشه دوست قهرمانان این مرز و بوم را به نسل جوان بشناسد و ویژگی دیگر او بشدت بیگانه ستیز نه به معنای نفی دیگران و کسانی که خواهان استقلال و آبادی این ملت با تمدن هستند «کیف انگلیسی» و «کلاه پهلوی» دو روایت صادق از این وفاداری ضیاءالدین دری به آرمانها و منظومه‌های فکریست.

علی دری فرزند بزرگ سیدضیاءالدین دری از مردم حاضر در تشییع پدرش خواست تا برای یدالله صمدی کارگردان سینما و تلویزیون که در بیمارستان ابن‌سینای شیراز بستری است و از عارضه کبدی رنج می‌برد آرزوی سلامتی کنند.

انتهای پیام/تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.