سرویس: غیر تولیدی ۱۴:۰۰ - جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

توکلی:

۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی و معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸ نفر است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی و معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸ نفر است، گفت: ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز به دلیل سیاست‌های غلط دولت از دست رفت.

به گزارش اصفهان شرق، احمد توکلی شامگاه پنجشنبه در نشست بررسی اوضاع اقتصادی کشور که به میزبانی تشکل رویش نیروهای انقلاب برگزار شد، اظهار داشت: به وجود آمدن تورم سبب افزایش نرخ ارز و متعاقب آن افزایش قیمت تمام شده محصولات می‌شود و تولید کننده مجبور به تولید محصول با قیمت بالاتر می‌شود، پس هیچ کسی جنس را گران نمی‌فروشد.

وی با بیان اینکه در شرایطی افزایش نرخ تورم باید برنامه ویژه‌ای برای مستضعفان داشته‌باشیم، تصریح کرد: بنده عقیده دارم باید کارت بانکی خاصی برای این قشر تهیه شود تا خرید آن‌ها با یک بسته حمایتی از سوی دولت انجام شود.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط فعلی دولت باید اقدام مناسبی انجام دهد، خاطرنشان کرد: ۲۰ میلیارد دلار ظرف چند روز به دلیل سیاست‌های غلط دولت از دست رفت و همچنین در شرایط تحریم‌های متعدد با پیش فروش سکه، ۶۲ تن طلا را در ظرف چند روز از بین بردند.

وی پیرامون مشکلات حاصل شده از بی تدبیری‌ها در مسئله ارز، تصریح کرد: بالا رفتن نرخ ارز سبب پایین آمدن ارزش پول ملی و به تبع آن افزایش قدرت خرید همسایگان ایران شده و باعث خرید کالاها در بازار ایران توسط این افراد می شود.

توکلی با بیان اینکه بحران ارزی حال حاضر با بحران‌های ارزی سال ۷۳ و ۷۴ و ۹۱ و ۹۲ تفاوت دارد، گفت: دلیل نیز این است که در این بحران هرج و مرج قیمتی ایجاد شده است و به عبارت کلی هر کسی هرکاری دلش می‌خواهد انجام می‌دهد.

وی با اشاره به ثمرات تورم و افزایش قیمت اجناس، گفت: وقتی جنس گران شود، قدرت خرید قشری از مردم پایین آمده و در نتیجه کارخانه‌ها مجبور به کاهش تولیدات و به تبع آن اخراج کارگران می‌شوند؛ کارگر بیکار شده با تحصیل کرده بیکار متفاوت است، چرا که کارگر بیکار تعهدات پیشین را دارد پس واکنش‌ها و عملکردهای او بسیار می‌تواند خطرناک باشد.

توکلی با بیان اینکه ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی و معوقات بانکی متعلق به ۱۰۸ نفر است، خاطرنشان کرد: با این شرایط اقتصادی جدید و بحران ارزی و تورم به وجود آمده میزان ارزش بدهی این بدهکاران بزرگ بانکی در حقیقت نصف قبل شده است و در مقابل ارزش وثیقه این بدهکاران که عمدتا ملک است نسبت به قبل چند برابر شده و در نتیجه میزان ارزش وام آنها چند برابر شده‌است.

وی با بیان اینکه برای رفع مشکلات اقتصادی موجود ما چاره‌ای جز تثبیت نرخ ارز نداریم، گفت: نباید به هیچ عنوان ارز دو نرخی شود و نرخ ارز باید شفاف و برای همه کالاها یک نرخی باشد، از سویی دیگر برای رفع مشکلات ارزی باید رانت کاهش یابد و با فساد به صورت جدی مبارزه شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اگر چند نفر از مفسدین اقتصادی اعدام شده‌بودند دیگران حساب کار دستشان آمده‌بود و دیگر شاهد چنین اختلالاتی در بازار ارزی نبودیم.

وی خاطرنشان کرد: دولت ادعا دارد برای تعین نرخ ۴۲۰۰ تومانی دلار از PPT استفاده شده است در صورتی که در این روش اصلا صحیح نبوده و باعث بروز مشکلات می‌شود چراکه تولید ملی است که ارزش پول ملی را تعیین می‌کند نه ذخایر طلا و ارز، بنابراین باید نرخ ارز براساس تولید ملی تعیین شود.

توکلی با بیان اینکه هر اقدامی که در بازار ارزی انجام می‌شود باید متناسب با تولید ملی کشور باشد، گفت: باید نرخی برای ارز تعیین شود که تولید کننده را به افزایش تولید ملی تحریک کند، چرا که اگر نرخ ارز ثابت نباشد هیچ تولید کننده‌ای حاضر به تولید نیست و بیکاری در کشور افزایش می‌یابد.

وی پیرامون تغییر مواضع خود نسبت به برجام، تصریح کرد: متن برجام به گونه‌ای بود که صفحات ابتدایی همه چیز به نفع ایران بود برای همین بنده پس از مطالعه به نفع برجام مصاحبه کردم ولی با مطالعه ارجاعیات آن از مصاحبه خود پشیمان شدم و گزارشی تحت عنوان “فرجامِ برجام” نوشتم.

نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی پیرامون وظیفه مردم در قبال مشکلات موجود در کشور، تصریح کرد: در شرایط موجود مردم هیچ راهی جز مطالبه‌گری ندارند.

انتهای پیام/تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.