سرویس: اجتماعی ۱۲:۰۳ - جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

همراه با پرونده سلامت؛

دیابت نوع ۲ در انتظار افرادی که تنقلات را جایگزین سیگار می‌کنند

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، افرادی که دخانیات را ترک و تنقلات را جایگزین آن می‌کنند، در معرض ابتلا به دیابت نوع دوم قرار دارند؛ محققان توصیه می‌کنند سیگار را ترک کنید بی‌آنکه خوراکی‌های مضر را جایگزین آن کنید.

به گزارش اصفهان شرق، نتایج یک بررسی جدید که در دیلی‌میل منتشر شده است، نشان می‌دهد افرادی که تنقلات را جایگزین تنباکو می‌کنند، در معرض ابتلا به دیابت نوع دوم قرار دارند.

براساس بررسی‌های صورت گرفته، افزایش وزن در اکثر افرادی که سیگار و مشتقات آن را ترک می‌کنند دیده می‌شود، این افزایش وزن افراد را در معرض ابتلا به دیابت نوع دوم قرار می‌دهد.

این پژوهش که توسط تیمی از دانشگاه هاروارد صورت گرفته، حکایت از آن دارد که بین ترک دخانیات و افزایش وزن ارتباط مستقیم وجود دارد.

محققان باور دارند، رژیم غذایی و ورزش می‌تواند از افزایش وزن بعد از ترک سیگار جلوگیری کند.

پژوهشگران تأکید می‌کنند، نظارت متمرکز بر سبک زندگی می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را به بیشتر از نصف کاهش دهد.

تا سال ۲۰۱۰ در سطح جهانی برآورد شده بود که ۲۸۵  میلیون نفر مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند و حدود ۹۰ درصد از کل جمعیت دیابتی‌ها را تشکیل می‌دهند.

این میزان برابر با ۶ درصد کل جمعیت جوانان جهان است؛ ضمن اینکه دیابت هم در کشورهای توسعه یافته و هم کشورهای در حال توسعه شایع است.

میزان مبتلایان به دیابت در سال ۱۹۸۵ تا ۳۰  میلیون نفر برآورد شده بود که تا سال ۱۹۹۵ به ۱۳۵  میلیون و تا سال ۲۰۰۵ به ۲۱۷  میلیون نفر افزایش یافت.

گفته می‌شود این افزایش عمدتاً به دلیل پیر شدن جمعیت جهان، کاهش فعالیت‌های ورزشی و افزایش نرخ چاقی است.

تا سال ۲۰۰۰، هند با ۳۱٫۷ میلیون نفر، چین ۲۰ میلیون نفر، آمریکا ۱۷٫۷  میلیون نفر، اندونزی ۸٫۴ میلیون نفر و ژاپن ۶٫۸  میلیون نفر دارای بیشترین میزان مبتلایان به دیابت بودند.

سازمان بهداشت جهانی این بیماری را به عنوان بیماری همه گیر جهانی به رسمیت شناخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.