سرویس: غیر تولیدی ۲۰:۳۱ - یکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷

رئیس دانشگاه فرهنگیان خبر داد

قول ۱۰۰ هکتار زمین برای ساخت دانشگاه جامع فرهنگیان در اصفهان/ تحویل ۹ هزار معلم در مهرماه

رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت: در جلسه هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان استاندار اصفهان قول این را داد که ۶۰ تا ۱۰۰ هکتار زمین برای ساخت دانشگاه جامع تربیت معلم دختران و پسران در استان اصفهان به عنوان قطب تربیت معلم با کمک منابع طبیعی داده شد.

به گزارش اصفهان شرق، حسین خنیفر عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: امسال صدمین سال تأسیس تربیت معلم است، در سال ۱۲۹۷ دارالمعلمین، بعد دارالفنون، همچنین دارالمعلمات و دارالمعلمین،سپس دانش‌سراهای شبانه‌روزی، مراکز تربیت معلم دختران و پسران و در دهه ۶۰ مراکز تربیت معلم بعد از انقلاب ایجاد شد که در زمان شهید رجایی ۴۰۰ مرکز بودند.

وی با اشاره به ایجاد دانشگاه فرهنگیان در سال ۱۳۹۱، افزود: این دانشگاه با تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیسیون آموزش مجلس، رهبر معظم انقلاب و دولت وقت تأسیس می‌شود، ۶۴ پردیس و ۳۴ مرکز در ۳۱ استان کشور داریم.

رئیس دانشگاه فرهنگیان با اشاره به این‌که این دانشگاه در حال حاضر ۳۹ هزار دانشجو دارد، بیان کرد: امسال ۳ هزار و ۹۵۰ فارغ التحصیل در ۱۶ رشته تحویل آموزش و پرورش می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در طی ۶ سال اخیر از سال ۹۱ تا ۹۶ شاهد شیب تند کاهش پذیرش دانشجو بودیم؛ سال ۹۱ تعداد ۲۱ هزار، سال ۹۲ تعداد ۱۶ هزار، سال ۹۳ تعداد ۱۱ هزار، سال ۹۴ تعداد ۹ هزار، سال ۹۵ تعداد ۷ هزار و سال ۹۶ تعداد دانشجویان به ۳ هزار نفر هم رسید؛ این شیب تند باعث شد در سال ۹۷ با کمبود معلم مواجه شویم که حدود ۱۲۰ هزار نفر معلم در مهرماه کم داریم.

خنیفر خاطرنشان کرد: راهکارهای ترمیمی، تعدیلی و جایگزینی توسط وزارت آموزش و پرورش انجام شده است، با ۹ هزار و ۳۵۰ معلمی که تحویل می‌دهیم در مهرماه مشکلی نخواهیم داشت و این تعداد یک‌دوازدهم نیاز آموزش و پرورش است، هر چند که کلاً در کشور ۱۲۰ هزار معلم کم داریم.

وی ادامه داد: در طول ۷ ماهه حضور در دانشگاه فرهنگیان سعی کردیم خیلی از مطالبات معلمان را پرداخت کنیم، در همین راستا ۶ ماه مطالبات حق‌التدریسی‌ها پرداخت شد، ۹۸ درصد از بودجه معطل ۴ یا ۵ سال گذشته دانشگاه را تحویل گرفته و به ذینفعان و افرادی که طلب داشتند، دادیم؛ کار دیگری که انجام شد پایش ۳۱ استانی مطالعه آسیب‌شناسی کردیم و متوجه شدیم ۲۵ هزار تخت خالی در دانشگاه‌های تربیت معلم کشور داریم یعنی ۲۵ هزار صندلی در دانشگاه فرهنگیان بدون دانشجو است و تعداد صندلی‌های خالی در دانشگاه‌های مختلف تفاوت داشت.

رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان این‌که با آمدن رهبر معظم انقلاب به این دانشگاه مسؤولان متوجه اهمیت این موضوع شدند و دولت و کمیسیون آموزش مجلس خیلی کمک کردند، خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که برای این ۲۵ هزار نفر آمار داشته و راستی‌آزمایی کرده بودیم، ۲۵ هزار ردیف برای دانشجویان پشت کنکور گرفتیم در این وانفسایی که فرصت شغلی نیست، ۱۷ هزار ردیف نیز طبق ماده ۲۸ گرفتیم که در این ماده آمده زمانی که دانشگاه فرهنگیان بر اساس محدودیت‌هایی نتواند دانشجومعلم تربیت کند می‌تواند از بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و فارغ‌التحصیلان حوزوی دانشجو بر اساس آزمون پذیرش و سپس به مدت یک سال دروسی مانند فنون تدریس، تکنولوژی آموزشی، مشاوره و راهنمای تعلیماتی، ارزشیابی و… را به آن‌ها آموزش داده و آن‌ها را به کارگیری کند.

وی با اشاره به گرفتن هزار و ۳۲۰ ردیف دیگر، مطرح کرد: در مجموع ۴۳ هزار ردیف یا فرصت شغلی در این ۷ ماه ایجاد کردیم و این افراد جذب مدارس دولتی می‌شوند.

خنیفر با اشاره مجدد به این‌که در مهر ماه ۹ هزار و ۳۵۰ نفر به آموزش و پرورش تحویل می‌دهیم، اذعان کرد: بقیه نیاز از طریق حق‌التدریس ۳۰ درصد نیاز برطرف می‌شود، سربازمعلم، دانشیاران نهضت سوادآموزی در مقطع ابتدایی، خرید خدمات افراد علاقه‌مند و طرح ۶-۶ که تدریس معاون و مدیر مدرسه است، تأمین می‌شود اما دنبال منحل کردن این راهکارهای فرعی برای حل کامل مشکل هستیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر این ۴۳ هزار نیروی مورد نیاز در طول چند سال با گرفتن ۲۰ تا ۳۰ هزار نیرو مشکل آموزش و پرورش در عرض ۵ سال به کف می‌رسد، همچنین در صدد توسعه مراکز تربیت هستیم، یک میلیون متر مربع فضای آموزشی و کارگاهی داریم که ۶۰ درصد آن فرسوده بود و نیاز به ترمیم دارد، تا مهرماه ۲۵ درصد را جبران می‌کنیم، آینده این دانشگاه از نظر ما روشن است چون اعتقاد داریم هیچ معلمی بهتر از معلم تربیت شده در دانشگاه فرهنگیان نیست و هیچ استادی هم بهتر از فردی که قبلاً معلم بوده و بعد دکتری گرفته نیست.

رئیس دانشگاه فرهنگیان در مورد استان اصفهان نیز گفت: در این استان ۳ مرکز، ۲ پردیس و یک مدیریت و در مجموع ۶ ساختمان داریم، همچنین در این دانشگاه ۳ هزار و ۳۲۶ دانشجو که در مهرماه ۹۷ تعداد ۹۰۰ فارغ التحصیل در اصفهان در ۱۶ رشته خواهیم داشت، این دانشگاه همچنین ۵۹ عضو هیأت علمی و ۲۲۰ حق‌التدریس یا غیرموظف دارد؛ در مهرماه ۱۳۹۷ تعداد هزار و ۳۶۷ نفر دانشجوی پیوسته و ۸۰۰ نفر جذب ناپیوسته، ۶۰ نفر در فوق لیسانس به اضافه ۱۵۰ دانشجوی ناپیوسته خواهیم گرفت.

وی با بیان این‌که اصفهان از سال ۱۳۴۲ دانش‌سرای عالی داشته است، مطرح کرد: در جلسه هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان به ریاست استاندار مصوبات خوبی داشتیم و استاندار قول همه نوع همکاری به ما دادند و قرار بر این شد که ۶۰ تا ۱۰۰ هکتار زمین برای ساخت دانشگاه جامع تربیت معلم دختران و پسران در استان اصفهان به عنوان قطب تربیت معلم با کمک منابع طبیعی داده شد.

انتهای پیام/فارس

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.