سرویس: غیر تولیدی ۱۷:۱۵ - پنج شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان اصفهان:

قانون‌شکنی دولت‌ها دلیل بحرانی بی‌آبی است/ نشست شهر یکی از تأثیرات بحران آب

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان اصفهان گفت: دلیل بحران کم‌آبی و بی آبی نه‌ تنها در حوزه زاینده‌رود بلکه در تمامی رودخانه‌ها و دریاچه‌ها ناشی از قانون‌شکنی دولت‌ها بوده است.

به گزارش اصفهان شرق، اسفندیار امینی ظهر امروز در جمع خبرنگاران پیرامون مسائل مربوط به ساماندهی، حفاظت و بهره‌برداری از حوزه رودخانه زاینده‌رود در استان اصفهان اظهار کرد: مشکلات مربوط به رودخانه زاینده‌رود فقط مختص به کشاورزان نیست بلکه عوامل متعددی از قبیل شرایط جوی و عوامل تأثیرگذار دیگری در زیر زمین وجود دارد که نبود زاینده‌رود سبب ایجاد اخلال در جو و همچنین منابع زیرزمینی شده است.

وی افزود: بعضاً این مسأله مطرح می‌شود که در شرایط بحران کمبود آب می‌توان با جایگزین کردن آب از مناطق دیگر این مشکل را رفع کرد اما آیا با هر جایگزینی می‌توان پیکره طبیعی را به ساختار اولیه و درست برگرداند؟

نتیجه بی‌جان فرض کردن اکوسیستم طبیعت چه شد؟

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان اصفهان ادامه داد: زمانی این اتفاقات و شرایط بحرانی رخ داد که دستگاه‌های تخصصی اکوسیستم طبیعت را بی‌جان فرض کرده و اکوسیستم طبیعت را به نفع خود تغییر دادند اما باید گفت هر تغییری در طبیعت که سیر عادی را بر هم بزند به ضرر طبیعت و بشر ختم خواهد شد کما این‌که که این اتفاق هم افتاده است.

وی با تأکید بر این‌که دلیل بحران کم‌آبی و بی‌آبی نه‌ تنها در حوزه زاینده‌رود بلکه در تمامی رودخانه‌ها و دریاچه‌ها ناشی از قانون‌شکنی دولت‌ها بوده است، اذعان داشت: به‌ جز امسال که در حوزه زاینده‌رود به معنای واقعی خشک‌سالی بوده است طبق آمارهای موجود در سال‌های قبل خشک‌سالی وجود نداشته است، به‌ طوری‌که در سال ۹۶-۹۵ هزار و ۳۸۵ میلی‌متر بارش باران در حوزه زاینده‌رود و ارتفاعات وجود داشته است و در سال قبل‌تر یعنی ۹۵-۹۴ میزان بارندگی هزار و ۲۳۵ میلی‌متر بوده و همچنین این میزان در سال ۹۴-۹۳ هزار و ۶۳۰ میلی‌متر بوده است به‌ طوری‌ که این میزان باران در ۵ دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.

امینی ادامه داد: با این ‌حال در همان سال‌های قبل رودخانه زاینده‌رود ۸ ماه بی‌آب بوده است که این موضوع بیانگر این است که حوزه‌های مختلف از جمله زاینده‌رود دچار کم‌آبی نیستند و منشأ این بحران در قانون‌شکنی دولت‌ها است به‌ طوری‌ که بسیاری از قوانین با آیین‌نامه‌های دولت و بخشنامه‌های وزارت کشور تغییر می‌کند البته باید متذکر شد که بخشی از این قانون‌شکنی‌ها هم بین مردم مشاهده می‌شود.

نشست شهر یکی از تأثیرات بحران آب

وی با اشاره به نشست شهر در شرایط کنونی تصریح کرد: یکی از تأثیرات بحران آب در شرایط کنونی نشست شهر است چراکه عملکرد منابع آبی زیرزمینی همچون کمک ماشین است که از لرزش ماشین جلوگیری می‌کند، به همین سبب نبود آب زیرزمینی ضمن این‌که باعث فرونشست می‌شود باعث ایجاد زمین‌لرزه‌های متعدد هم است.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان اصفهان در ادامه بیان کرد: ارتباط‌های علمی ثابت‌شده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد بارش باران علاوه بر وجود ابرهای باران‌زا نیازمند عوامل دیگری همچون دما، شرایط جوی، ارتفاع، فضای سبز سطح زمین، رطوبت منطقه و غیره است که سبب بارش‌های متفاوت در مناطق مختلف است.

وی اجرای صحیح قانون را تنها راهکار مقابله با وضعیت بحرانی امروز دانست و متذکر شد: مجموع دلایلی وجود دارد که سبب قانون‌شکنی شده است به‌ طوری‌که بسیاری از دولت‌مردان و همچنین بعضی از مردم با قانون‌شکنی باعث تضییع حقوق مردم و حقوق عمومی شده‌اند، بنابراین تنها راه‌ حل اصلاح وضعیت موجود اجرای درست قوانین است که طبیعتاً هزینه‌هایی در بر خواهد داشت و اگر هزینه‌ها درست صرف شوند این معضلات حل خواهد شد.

ساماندهی رودخانه زاینده‌رود از مصوبات شورای عالی آب اصفهان

امینی در ادامه گفت: بر اساس مصوبات شورای عالی آب استان اصفهان کلیه آورد طبیعی آب زاینده‌رود و تونل اول کوهرنگ متعلق به‌ حق‌آبه‌دار، سهم‌آبه‌دار، محیط‌زیست و تالاب گاوخونی است، یعنی از مجموع هزار و ۳۲۰ میلیون مترمکعب آب‌آوری، ۱۷۶ میلیون مترمکعب آن متعلق به تالاب گاوخونی و محیط‌زیست خواهد بود؛ همچنین در مصوبه دیگری ذکر شده است که بهره‌بردار در راستای ماده ۲۶ قانون افزایش بهره‌برداری بخش کشاورزی و ماده ۱۱ تشکیل وزارت جهاد کشاورزی موظف است در مدیریت کشاورزی دخیل باشد همچنین قرار بر این شد تا رودخانه زاینده‌رود ساماندهی شود.

وی خاطرنشان کرد: تا قبل از آن‌که تونل چشمه لنگان و خدنگستان احداث شود به ازای هر میلی‌متر بارندگی در ارتفاعات یک‌ میلیون تا یک‌ میلیون و ۱۰۰ هزار مترمکعب آب وارد سطح زاینده‌رود می‌شد، بنابراین هر چه میزان حجم بارش‌ها بیشتر باشد میزان آب‌آوری هم بیشتر خواهد بود.

کاهش ۳۰ درصدی آب‌آوری نسبت به بارش

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان اصفهان در ادامه تصریح کرد: در ۲ سال گذشته با هزار و ۶۳۰ میلی‌متر بارندگی که باید حداقل هزار و ۸۵۰ میلیون مترمکعب آب وارد سد می‌شد هزار و ۴۲۰ میلیون مترمکعب آب وارد سد شده است، امسال نیز تاکنون با حدود ۷۶۰ میلی‌متر بارندگی و با توجه به این‌که چشمه لنگان و خدنگستان هم وجود دارد فقط ۵۰۶ میلیون مترمکعب آب وارد سد شده است یعنی تقریباً ۳۰ درصد از میزان آب‌آوری به نسبت بارش کم شده است.

وی اضافه کرد: از سد زاینده‌رود تا سد چم‌آسمان به‌ طور میانگین سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب ورودی بین حوزه‌ای وجود داشته است اما الآن چیزی حدود ۱۰۰ مترمکعب آب گم می‌شود به این معنا که در کنار رودخانه چاه‌هایی احداث‌ شده است که بخشی از آن‌ها آب فروش شده است.

سرانجام تشکیل کمیته مشترک بین اصفهان و چهار محال و بختیاری چه شد؟

امینی یادآور شد: در استان اصفهان قراردادی بین آب منطقه‌ای و اتحادیه تعاونی تولید روستایی مبنی بر سامان‌دهی رودخانه زاینده‌رود بسته شد، البته قرار بر این بود که کمیته مشترکی بین استان اصفهان، چهار محال و بختیاری، صنف کشاورزی و آب منطقه‌ای تشکیل شود که به علت عدم‌ حمایت آب منطقه‌ای و استانداری‌های دو استان این اتفاق نیافتد.

وی همچنین افزود: طبق مصوبه جدید قرار شده است تسهیلاتی در جهت آبیاری نوین داده شود، گرچه آبیاری نوین دارای اشکالاتی هم هست چراکه بر اساس تحقیقات صورت‌گرفته راندمان آبیاری در حوزه زاینده‌رود سال ۱۳۴۴ حدود ۷۳ درصد بوده است، آبیاری غرق‌آبی همیشه مردود و اشتباه نیست مثلاً در مناطقی که سفره‌های زیرزمینی شنی وجود دارد سبب می‌شود تا این آب به سفره مصرفی برگردد.

مخالفت نظام صنفی کشاورزی با بهره‌برداری از تونل گلاب

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان اصفهان با اشاره به مخالفت نظام صنفی کشاورزی با بهره‌برداری از تونل گلاب گفت: نظام صنفی کشاورزی با بهره‌برداری از تونل گلاب مخالف است چراکه این تونل قرار است آب مورد نیاز خود را از رودخانه زاینده‌رود برداشت کند که این امر همان برگشت به عقب است.

وی در پایان با اشاره به توقف پروژه بهشت‌آباد توسط دولت یازدهم تصریح کرد: در سال ۱۳۹۲ قرار شد سالی ۲۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای راه‌اندازی و بهره‌برداری از پروژه بهشت‌آباد فروخته شود که این اتفاق افتاد و کارگاه‌های مربوط تجهیز شدند و  پیمانکاری طرح بهشت‌آباد را قرارگاه خاتم بر عهده گرفت، ولی در دولت یازدهم به دستور وزیر مربوطه این طرح متوقف شد و در سال ۱۳۹۴ نامه‌ای مشترک از سوی سه استاندار اصفهان، یزد، چهار محال و بختیاری مبنی بر اجرای طرح نوشته شد که هنوز این اتفاق صورت نگرفته است.

انتهای پیام/فارس

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.