سرویس: غیر تولیدی ۱۲:۰۷ - یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

مدیر عامل شرکت آبفا اصفهان:

سازگاری با کم‌آبی تنها راه دسترسی پایدار به آب شرب است

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: با توجه به کاهش منابع آبی، سازگاری با کم‌آبی تنها راه دسترسی پایدار به آب شرب می‌باشد؛ پس می‌طلبد مردم مصرف بهینه آب را در دستور کار قرار دهند.

به گزارش اصفهان شرق، به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان هاشم امینی در نشستی با مدیران ارشد شهرستان اردستان گفت: هم‌اکنون مصرف سرانه آب در اصفهان ۱۵۴ لیتر در شبانه‌روز است درحالی‌که استاندار جهانی آن ۱۱۰ لیتر در شبانه‌روز است پس می‌طلبد با تغییر سبک زندگی، آب را درست مصرف کنیم.

وی با اشاره به اقداماتی که در راستای مدیریت مصرف در دستور کار قرار گرفت، افزود: دریازده سال گذشته با اقداماتی که در زمینه مدیریت مصرف اعمال گردید سرانه مصرف از ۱۸۹ لیتر در شبانه‌روز به ۱۵۴ لیتر در سال ۹۶ کاهش یافت.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه زنگ خطر به صدا درآمده زیرا میزان تولید با میزان مصرف همخوانی ندارد، گفت: بیش از یک دهه از وقوع خشک‌سالی در کشور می‌گذرد به‌طوری‌که هم‌اکنون در مرحله تنش آبی قرار داریم که در آن منابع آبی موجود برای تأمین آب یک شهر، شهرستان یا روستا کمتر از آب مورد نیاز در اوج مصرف است.

امینی عنوان کرد: هدف ما از ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب کاهش مصرف میان تمام بهره‌برداران است به نحوی که مصارف خانگی به ۱۲۰ لیتر در شبانه‌روز کاهش یابد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان بر کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب تأکید و عنوان کرد: مدیریت هوشمند و بالانس نمودن فشار تمام نقاط شبکه و فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف آب با استفاده از ظرفیت رسانه‌های مکتوب، دیداری و شنیداری ملی و استانی و شبکه‌های مجازی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه مهدهای کودک و برپایی کارگاه ابزار و تجهیزات کاهنده مصرف در خانه فرهنگ آب، تشکیل اکیپ ۱۰۰ نفره مروجین مصرف بهینه آب برخی از فعالیت‌ها در زمینه بوده است.

وی به دیگر اقدامات فرهنگی پیرامون ترویج مصرف بهینه آب در جامعه پرداخت و تصریح کرد: برگزاری جشنواره نخستین واژه آب در سطح مدارس استان، برگزاری جشنواره طنین زنگ آب، برگزاری مسابقه نقاشی «آب= زندگی»، برگزاری طرح آموزش ضمن خدمت معلمان مقطع اول ابتدایی در سطح استان و …از جمله اقدامات فرهنگی بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با توجه به موقعیت جغرافیایی کشور خاطر نشان کرد: کشور ایران از لحاظ جغرافیایی در منطقه خشک و نیمه‌خشک و در مجاورت دو کویر پهناور لوت و مرکزی واقع شده است.

امینی ادامه داد: متوسط بارندگی در ایران یک‌سوم متوسط میزان بارندگی جهان و حدود ۲۲۰ میلی‌متر در سال است که خود مؤید این حقیقت است که کشور ما در اقلیم خشک جهان واقع شده است، به‌گونه‌ای که ۸۴ درصد از مساحت کشورمان در منطقه نیمه خشک، خشک و بیابانی قرار گرفته و تنها ۱۶ درصد از آن جزء مناطق مرطوب و نیمه مرطوب می‌باشد.

وی با بیان اینکه شرکت آبفا استان اصفهان، تاکنون با واگذاری بیش از ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار فقره انشعاب آب، جمعیتی بالغ بر ۴ میلیون نفر را در ۹۲ شهر استان تحت پوشش خدمات آب‌رسانی قرار داده است، اظهار داشت: با توجه به کاهش منابع آبی، سازگاری با کم‌آبی تنها راه دسترسی پایدار به آب شرب می‌باشد؛ پس می‌طلبد مردم مصرف بهینه آب را در دستور کار قرار دهند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با توجه به ثبت درخواست مشترکین از طریق سامانه ۱۵۲۲ به‌منظور دریافت لوازم کاهنده مصرف بیان داشت: شرکت آبفا استان اصفهان در ماه‌های اخیر به منظور دسترسی مردم به لوازم کاهنده مصرف اقدام ثبت درخواست و ارائه لوازم کاهنده به‌صورت تقسیط به مشترکین نمود چراکه استفاده از این تجهیزات، کاهش ۳۰ الی ۴۰ درصدی مصرف را به دنبال دارد.

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.