سرویس: غیر تولیدی ۱۰:۰۳ - یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان:

واگذاری ۷۰ کودک به امین موقت؛ شناسایی ۲۱۵ کودک خیابانی در اصفهان

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان گفت: سال گذشته طرح “مشک” که طرح مراقب مشارکتی شیرخواران بود را اجرا کردیم و تاکنون حدود ۷۰ کودک از مجموعه بهزیستی واسپاری کرده‌ایم.

به گزارش اصفهان شرق، مرضیه فرشاد در نشست خبری با اصحاب رسانه پیرامون خرید و فروش نوزادان و کودکان در استان اصفهان اظهار داشت: در این حوزه نیاز به امضای تفاهم‌نامه با علوم پزشکی داریم که اگر تولد نوزادی رخ می‌دهد و مددکاران بیمارستان به خرید و فروش کودک مشکوک شوند مورد را اطلاعرسانی کنند و با اینکه تاکنون تفاهم نامه نداشتیم اگر موردی پیش بیاید اطلاع می‌دهند.

وی تصریح کرد: در ۳ ماه نخست امسال یک هزار و ۲۷۸ مورد مداخلات بهزیستی را داشتیم که ۵۵۴ مورد آن مربوط به کودک آزاری، ۳۰۰ مورد سایر خشونت‌ها، ۱۹۵ مورد همسرآزاری، ۳۴ مورد سالمندآزاری و ۷۱ مورد اقدام به خودکشی بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان افزود: نسبت به سال‌های قبل در همسرآزاری ۱۶ درصد و سالمندآزاری ۲۴ درصد کاهش وجود داشته است.

وی پیرامون تعیین امین موقت و سرپرست دائم برای کودکان بدسرپرست یا بی‌سرپرست گفت: با توجه به شرایطی که در شیرخواگاه‌های کل کشور حاکم است، تعداد بچه‌های بدسرپرست بیش از بچه‌های بی‌سرپرست است و بالای ۹۰ درصد مقیمان شیرخوارگان دارای والدین هستند اما بدلیل بدسرپستی وارد سیستم بهزیستی شدند که این امر واگذاری بچه‌ها را مشکل می‌کند.

فرشاد ادامه داد: سال گذشته سازمان طرح «مشک» که مراقب مشارکتی شیرخواران بود را در ۱۰ استان به صورت پایلوت انجام داد و ما نیز با تفاوت زیاد از استان‌ها این طرح را انجام دادیم و تاکنون حدود ۷۰ کودک از مجموعه واسپاری کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: ممکن است والدین این کودکان به سراغشان بیایند و ما یا از والدین خبر نداریم یا موقعیت خوبی برای سرپرستی کودک ندارند برای همین این کودکان نزد امین موقت نگه‌ داری می‌شوند تا ناامنی اجتماعی را کمتر احساس کنند.

مدیرکل بهزیستی اصفهان افزود: ۲ هزار فرد پشت نوبت و متقاضی دریافت فرزند داشتیم که برای اجرای این طرح به آن‌ها فراخوان دادیم و اطلاع رسانی شد و از ابتدا با آن‌ها توافق می‌شود که اگر والدین اصلی کودک  دارای صلاحیت شدند بازپسگیری می‌کنند و اگر بچه به سن مناسب رسید از موقعیت خود مطلع شود و آن‌ها در قالب امین موقت هستند.

وی با بیان اینکه درحال حاضر موجودی شیرخوارگاه ۴۰ کودک است، بیان کرد: ما ۱۶ کودک معلول داشتیم و از روزی که طرح مشک راه اندازی شده، «خانه کوچک» نیز راه اندازی شد و بچه‌های معلول زیر ۳ سال در آنجا نگه داری می‌شوند.

فرشاد با بیان اینکه در طرح مشک ۳ خانواده کودک معلول با خودشان بردند، گفت: برای واگذاری فرزند به دختران مجرد قانون اجازه داده اما دیدگاه روانشناسی می‌گوید بهتر است کودک در خانواده دارای پدر و مادر حضور داشته باشد و ما یک مورد داشتیم که کودک معلول را به فرزندی گرفت.

وی ادامه داد: وقتی کودکی می‌تواند داشتن پدر و مادر را با هم تجربه کند منطقی نیست به دختر مجرد فرزند بدهیم و اولویت با افرادی است که خانواده هستند. قابل توجه است که یک کودک HIV مثبت در شیرخوارگاه داشتیم که رسوب شده بود و امسال در این طرح واگذاری شد.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان تصریح کرد: اگر از واگذاری کودک به امین موقت دو سال بگذرد و خانواده اصلی او مراجعه نکند از دادگاه حکم فرزندخواندگی برای خانواده موقت کودک می‌گیریم.

عدم همکاری دستگا‌ه‌های متولی ساماندهی کودکان کار با بهزیستی

وی در ارتباط با رسیدگی بهزیستی به وضعیت کودکان کار و خیابان اظهار داشت: از ۱۳ دستگاه متولی رسیدگی به وضعیت ساماندهی کودکان کار بهزیستی و شهرداری کار خود را انجام دادند هرچند ممکن است ۱۰۰ درصد نباشد چون دیگران ما را تنها گذاشتند.

فرشاد افزود: متکدیان از کودکان کار و خیابان جدا هستند هر کودکی که بخش عمده‌ای از زندگی خود را در خیابان بگذراند در مجموعه ساماندهی کودکان کار و خیابان ساماندهی می‌شود و آیین نامه ساماندهی برای آن‌ها یکسان است.

وی پیرامون دلیل بازگشت کودکان کار به خیابان‌ها تصریح کرد: بی‌سرپرستی یا بدسرپستی از علل بازگشت کودک است، کودک ظرف ۲۱ روز در مرکز سیر روانشناسی، پرستاری و حقوقی طی می‌کند و باید در این زمان تکلیف کودک مشخص شود اگر متعلق به استانی دیگر است انتقال داده شود، اگر اتباع است به اداره اتباع و اگر بی‌سرپرست در مراکز خودمان نگه داری شود.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان افزود:  درحال حاضر ۵ کودک خیابانی داریم. بسیاری از کودکان حاصل همین جمع ‌آوری‌ها هستند و مشکل جایی است که کودک خانواده دارد اما بدلیل مشکلات اقتصادی و زیاده خواهی والدین کودک را به خیابان می‌فرستند چون کسب درآمد بیشتر است.

شناسایی ۲۱۵ کودک خیابانی در اصفهان

وی ادامه داد: ما تنها می‌توانیم از والدین کودک تعهد بگیریم و اگر کودک مجدد به خیابان بازگشت کاری نمی‌توانیم انجام دهیم و این دوره تکرار می‌شود.

فرشاد با بیان اینکه اولین خیریه کودکان کار و خیابان در سال ۹۶ پروانه گرفت، اظهار داشت: این خیریه برای رفع مشکلات تمام خانواده کودک را تحت پوشش قرار می‌دهد و خدمات ارائه می‌کند.

وی افزود: اگر می‌توانستیم تعداد خیریه‌ها را زیاد کنیم، خوب بود اما منابع کافی نداریم چون عمده مبالغ توسط ما پرداخت می‌شود. اکنون ۲۱۵ کودک خیابانی داریم و در خیریه  سرمد ۱۱۴ کودک نگه داری می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان بیان کرد: مردم باید متقاعد شوند که خیریه سرمد ویژه این کار است و احتیاج به منابع دارد و اگر بیشتر تامین شود می‌تواند ۲ برابر خدمات ارائه کند. در مورد کودکانی که با ما سر و کار دارند متوجه جریانی غیر از سو استفاده خانواده‌ها نشدیم و باید توجه کرد این کودکان با آسیب‌های بسیاری حتی فیزیکی مواجه هستند که باید رفع شود.

وی پیرامون شناسایی کودکان مجهول الهویت گفت: با همکاری اداره ثبت احوال استان از بهمن ماه سال گذشته برای شیرخوارهای حاضر در مراکز بهزیستی شماره ملی تعیین شد و توانستند از پوشش بیمه استفاده کنند که اقدامی ستودنی بود.

اختلالات ژنتیکی بیشترین دلیل معلولیت‌هاست

فرشاد درباره نگه داری‌ از معلولان گفت: هزینه نگهداری یک معلول در مراکز توانبخشی بهزیستی ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، در حالیکه یارانه دولتی به این افراد تنها ۶۵۰ هزار تومان است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۸ خانه کودک و نوجوان تحت پوشش بهزیستی در اصفهان فعالیت دارد، افزود: نظارت بر این خانه‌ها وجود دارد، عمدتاً مراودات و مدل‌های ارتباطی آن‌ها بستگی به هیأت مدیره و مراقبان این مراکز دارد اما به نحوه آموزش و پرورش این کودکان نظارت کافی داشته‌ایم.

مدیرکل بهزیستی اصفهان تصریح کرد: علی رغم همه اعتبارات دولتی و خیران، پوشش حمایتی یک فرد ضایعه نخاعی تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد است و در سال‌های گذشته یارانه‌ای که به یک خانواده ۴ نفره اختصاص داشت ۱۰۰ هزار تومان بود که با افزایش یارانه در سال جاری این مبلغ به ۴۷۰ هزار تومان رسیده است.

وی بیشترین آمار معلولیت‌ها در استان اصفهان را مربوط به اختلالات ژنتیکی دانست و گفت: معلولان جسمی و حرکتی با جامعه آماری ۱۲۰ هزار نفری بیشترین نوع معلولیت و جامعه آماری شنوایی کمترین تعداد معلولان استان را شامل می‌شوند و موارد ژنتیکی بیشترین علت معلولیت در استان اصفهان است و در این زمینه حوادث جاده‌ای در رتبه دوم قرار دارد.

فرشاد درباره آمار بیماران ترنس در استان اصفهان بیان کرد: در سال گذشته ۲۳ مورد در این خصوص تحت حمایت بهزیستی قرار گرفتند و در سال جاری نیز تاکنون ۴ مورد از این افراد تحت پوشش قرار داد.

وی با بیان اینکه بیشترین تعداد ترنس‌های اصفهان مونث – مذکر بوده‌، افزود: در اصفهان تنها یک انجمن در خصوص بیماران ترنس وجود دارد که مجوز آن‌ها از بهزیستی نیست اما افراد تحت پوشش خود را برای دریافت حمایت‌های مالی به بهزیستی معرفی می‌کنند.

انتهای پیام/تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.