سرویس: سیاسی ۱۶:۱۹ - جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷

قوه‌قضائیه:

انتشار احکام قطعی بالای ۱۰۰ میلیون تومان الزامی است

اداره کل حقوقی و تدوین مقررات قوه‌قضائیه در نظریه‌ای مشورتی اعلام کرده است: انتشار احکام قطعی در جرائم مذکور در تبصره ذیل ماده ۳۶ قانون مجازات در صورتی که یک میلیارد ریال یا بیشتر باشد در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار یا رسانه ملی الزامی است.

به گزارش اصفهان شرق، اداره کل حقوقی قوه‌قضائیه در پاسخ به سئوالی در خصوص شرایط مذکور در ماده 36 قانون مجازات اسلامی، گفته است: شرایط مذکور در ماده 36 قانون مجازات اسلامی مصوب1392 (موجب اخلال در نظم یا امنیت) صرفاً شامل جرائم مذکور در این ماده است (حد محاربه وافساد فی‌الارض یا تعزیر تا درجه چهار و کلاهبرداری بیش از یک میلیارد ریال) و انتشار احکام قطعی در جرائم مذکور در تبصره ذیل ماده 36 در صورتی که یک میلیارد ریال یا بیشتر باشد در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار یا رسانه ملی الزامی است.

در ماده 36 قانون مجازات آمده است: حکم محکومیت قطعی درجرائم موجب حد محاربه و افساد فی الارض یا تعزیر تا درجه چهار و نیز کلاهبرداری بیش از یک میلیارد ریال (1.000.000.000) در صورتی که موجب اخلال در نظم یا امنیت نباشد در یکی از روزنامه‌های محلی در یک نوبت منتشر می‌شود.

تبصره – انتشار حکم محکومیت قطعی در جرائم زیر که میزان مال موضوع جرم ارتکابی، یک میلیارد(1.000.000.000)ریال یا بیش از آن باشد، الزامی است و در رسانه ملی یا یکی از روزنامه های کثیرالانتشار منتشر می‌شود:

الف- رشاء و ارتشاء
ب- اختلاس
پ- اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات قانونی در صورت تحصیل مال توسط مجرم یا دیگری
ت- مداخله وزرا و نمایندگان مجلس و کارمندان دولت در معاملات دولتی و کشوری
ث- تبانی در معاملات دولتی
ج- أخذ پورسانت در معاملات خارجی
چ- تعدیات مأموران دولتی نسبت به دولت
ح- جرائم گمرکی
خ- قاچاق کالا و ارز
د- جرائم مالیاتی
ذ- پولشویی
ر- اخلال در نظام اقتصادی کشور
ز- تصرف غیرقانونی در اموال عمومی یا دولتی

انتهای پیام/

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.