سرویس: فرهنگ و هنر ۱۰:۰۱ - شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۷

هنری_ورزشی ها بخوانند؛

جناب خان در فصل جدید «خندوانه» چه تفاوت‌هایی دارد؟/ استقبال فوتبالی‌ها از کلیپ «اومدیم روسیه»

صداپیشه جناب خان گفت: بعد از پخش کلیپ «اومدیم روسیه»، شنیدم که اعضای تیم ملی فوتبال آن را دیده و خوششان آمده است.

به گزارش اصفهان شرق، چهار سال پیش درست روزهای نزدیک به برگزاری مسابقه‌های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، کلیپی ۶ دقیقه‌ای از چند شبکه تلویزیونی پخش شد که خواننده آن دو جوان خوش ذوق تئاتری بودند. محمد بحرانی و امیرسلطان احمدی که پیشترها درخشش خوبی در مجموعه تلویزیونی «کلاه قرمزی» داشتند، برای اولین بار و به خاطر علاقه بسیارشان به فوتبال، این کلیپ را ساخته بودند. رفته رفته این گروه دو نفره با اضافه شدن تعدادی دیگر و عروسکی به نام جناب خان در برنامه «خندوانه» نبض مخاطب را در دست گرفتند و آمار مخاطبان این برنامه را بالا بردند. تا جایی که رفتن ناگهانی جناب خان از این برنامه به ضرر برنامه تمام شد و سازندگان تمام تلاششان را برای بازگشت این عروسک موفق کردند. حالا مدتی است که همزمان با شروع فصل پنجم خندوانه، جناب خان به این برنامه برگشته و دوباره روزهای اوجش را از سر گرفته است. دقیقا این زمان مقارن شده با شروع مسابقه‌های جام جهانی  ۲۰۱۸ روسیه و از آنجایی که این گروه سه نفره که تعدادشان خیلی بیشتر از این است، کماکان دغدغه فوتبال دارند، برای جام جهانی پیش رو نیز کلیپی با نام «اومدیم روسیه» تدارک دیدند که با استقبال خوبی هم مواجه شد. درباره جزئیات و شکل گیری اثر جدید این گروه با محمد بحرانی صداپیشه جناب خان که این روزها در سریال «گلشیفته» نیز بازی می‌کند، به گفت‌وگو نشستیم.

** گویا حدود یک ماه مشغول تدارک و تولید کلیپ جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بودید؟

– چهار سال پیش به همراه امیر سلطان احمدی کلیپ «اومدیم روسیه» را برای جام جهانی کار کردیم که اتفاقا شباهت‌هایی هم از جهت موسیقایی به کلیپ امسالمان داشت. از زمانیکه حضور تیم ملی در جام جهانی قطعی شد، ما هم تصمیم گرفتیم تا کاری انجام دهیم. امیر با ایده اولیه‌ای که در دست داشت، کار ترانه را شروع کرد و طی مشورت‌هایی که با هم داشتیم قرار شد ترانه طوری باشد که بتواند حتی با دهه ۷۰ و ۸۰ ای‌ها هم ارتباط برقرار کند.

** چطور شد که جناب خان هم به این گروه ملحق شد؟

– دقیقا زمانیکه استارت این کلیپ را زدیم، مصادف شد با حل شدن مشکل جناب خان در خندوانه و طی ایده‌ای که داشتیم قرار شد تا این عروسک هم به جمع دو نفره ما اضافه شود و با تائید تهیه کننده خندوانه حضور جناب خان هم در این کلیپ قطعی شد.

** کلیپی که  در برنامه خندوانه پخش شد، شامل دو بخش بود. بخش اول شما به همراه سلطان احمدی ترانه‌ای را می‌خواندید و در بخش بعدی جناب خان محور اصلی را داشت. چرا از همان ابتدای کلیپ هر سه با هم اجرا نکردید؟

– فرم موسیقایی اینطور ایجاب می‌کرد تا از تهران و فضای عمومی شروع کنیم و در ادامه به بوشهر برسیم و با جشن و پایکوبی آن را به پایان برسانیم. معتقدم برای جشنی که در نظر داشتیم، انتخاب سازهای جنوبی نی انبان و ضرب و تمپو شاید بهترین انتخاب بود.

** شما در این کلیپ از حضور بانوان فوتبالیست هم به نوعی استفاده کردید.

–  من و امیر دوست داشتیم که حتما بخش‌هایی را از فوتبال بانوان‌مان در این کلیپ داشته باشیم چراکه معتقدیم ورزش جنسیتی نیست و هم برای زنان است و هم مردان. به همین خاطر چند صحنه از گل زدن و قهرمانی این عزیزان را در کلیپ آوردیم. حتی بچه‌های تیم ملی فوتسال لطف کردند و روزی که داشتیم کلیپ را ضبط می‌کردیم پیش ما آمده و ما را همراهی کردند.

** در نسخه نهایی که پخش شد، با حذف و سانسوری مواجه شدید؟

– نه، اصلا. ما دیگر خط قرمزهای تلویزیون را می‌دانیم و با آنها آشنا هستیم. اما خب یک جاهایی برای خودمان مبهم است، اما آنچه که ضبط و تدوین کردیم را برای پخش در شبکه نسیم فرستادیم و همان هم پخش شد و هیچ جرح و تعدیلی هم نداشتیم و به خاطر اینکه جنبه حماسی بودن به کار دهیم از گروه کُر استفاده کردیم.

** تا به اینجا بازخوردهایی از پخش کلیپ دریافت کردید؟

– تا الان  بازخوردهای بسیار خوبی را گرفتیم علاوه بر این همان شب اول در فضای مجازی بارها دست به دست و دیده شد. حتی از کمپ تیم ملی هم به ما خبر دادند که بچه‌های تیم کلیپ ما را دیده‌ و دوست داشتند.

** چند ماه پیش خبرهایی شنیدیم مبنی بر سفر جناب خان به روسیه. هنوز هم احتمال دارد که با جناب خان به روسیه بروید؟

– هیچ وقت رفتن و یا نرفتن جناب خان قطعی نشد و کماکان هم در حال بررسی هستیم و ممکن است که اواسط برگزاری مسابقه‌ها برویم و این احتمال هم وجود دارد که اصلا نرویم. اما به هر حال کار عروسکی مختصات فنی دارد و کار ساده‌ای نیست و اگر امکانات فنی ما جور شد می‌رویم و اگر هم نشد که نمی‌رویم.

** وقتی با عروسک جناب خان بین مردم بوشهر قرار گرفتید، عکس العمل آنها از دیدن این عروسک جنوبی چه بود و چه بازخوردهایی داشتید؟

– در گذشته سفرهایی به بوشهر، خوزستان و بندرعباس داشتیم. جناب خان برای آنها مثل فامیلشان است و میزان ارتباط و استقبال آنها از جناب خان باور نکردنی است و او را مثل یکی از همشهری‌هایشان قبول و دوستش دارند. مردم بوشهر واقعا بی نظیرند و ما هیچ مشکلی برای کار در بوشهر نداشتیم. البته کارگردانمان احسان عبدی پور بود که وزنه‌ای در بوشهر است و به خوبی همه لوکیشن‌های آنجا را می‌شناسد. اما مردمی هم که حین ضبط کلیپ از کنار ما عبور می‌کردند، انگار که آماده بودند ما را همراهی کنند.

** خاطره‌ای از حضور در بوشهر دارید؟

– ما در یک قهوه خانه مشغول ضبط کلیپ بودیم و افرادی که در خیابان و از کنار این قهوه خانه عبور می‌کردند به داخل قهوه خانه می‌آمدند و بدون اینکه از ما سوالی برسند که شما دارید چه کار می‌کنید، شروع به دست زدن و همراهی ما می‌کردند و همین همدلی آنها انگیزه و انرژی ما را بیشتر می‌کرد.

** جناب خان بعد از یک فصل غیبت دوباره به خندوانه برگشته. برای حضور مجدد این عروسک برنامه خاصی دارید و اینکه چه تغییراتی قرار است در نوع رفتار این عروسک اعمال شود؟

– مدت زیادی از برنامه و جناب خان دور بودیم و همین موضوع باعث ایجاد نگرانی در ما شد و بر همین اساس عروسک‌گردان‌ها و گروه ایده پردازی باید خود را آپدیت می‌کردیم. در همان بازه‌ای که حضور مجدد جناب خان در خندوانه قطعی شد من مشغول بازی در سریال گلشیفته بودم که پروسه بسیار سنگینی هم داشت و فرصت زیادی نداشتیم که بتوانیم پیش تولید طولانی را برای جناب خان برویم. اما با این حال از قسمت‌هایی که تا به حال پخش شده بازخوردهای منفی نگرفتم.

** این احتمال وجود دارد که جناب خان در برنامه‌های دیگری غیر از خندوانه حضور پیدا کند؟

– خانه اصلی جناب خان خندوانه است و رامبد جوان نیز بهترین پارتنر برای او است. هنوز برنامه مشخصی برای حضور او در برنامه دیگری در تلویزیون و فضای مجازی نداریم. من این را پذیرفتم که جناب خان فردی مجزا است و به او احترام می‌گذارم. امیدوارم حالش خوب باشد و حال مردم را هم خوب کند.

** در پایان اگر صحبتی مانده بفرمائید.

-همه جا این کلیپ به نام جناب خان و من پخش شده است در صورتیکه ایده اولیه آن برای امیر سلطان احمدی بود و تمامی گروه از جمله عروسک گردان‌ها، هم‌خوان‌ها، آهنگساز، کارگردان‌ها اگر بیشتر از من سهم نداشته باشند اصلا کمتر ندارند. همچنین از سعید کریمی و احسان عبدی پور تشکر ویژه دارم که کارگردانی بخش تهران و بوشهر را به عهده داشتند و در کمترین زمان ممکن این کلیپ را کارگردانی و تدوین کردند.

سایر عوامل این کلیپ عبارتند از: آهنگساز و تنظیم: کیوان کیارس، با هنرمندی محسن شریفیان، حمید اکبری، مهران نائل، ترانه: امیرسلطان احمدی، تدوین: محمدرضا رستمی، آرش اعلامی، تصویر: محمد ناصری،جواد رمضان، عروسک‌گردان‌ها: حامد ذبیحی و مهدی برقعی، تهیه کننده: رامبد جوان و سید علی احمدی، کارگردان: احسان عبدی پور و سعید کریمی، هم‌خوان‌ها: الکا هدایت، مهناز خطیبی، بهادر مالکی، مهدی شاه پیری، کیمیا کیارس، طراح صحنه و لباس: امیر زاغری، گریم: مسعود علمداری، جلال امیری وند.

انتهای پیام/

 

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.