سرویس: اجتماعی ۱۱:۵۵ - چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اصفهان؛

لزوم تغییر سبک زندگی برای سازگاری با کم آبی

با توجه به سبک زندگی رایج و غلط غربی، تغییر سبک زندگی برای سازگاری با کم آبی ضروری است.

به گزارش اصفهان شرق، «امروز جامعه با تاثیر از سبک زندگی غربی دچار مصرف زدگی و فردگرایی شده است، بر اساس آموزه‌های ایرانی و اسلامی، انسان در طول زندگی خود باید همواره به تامین منافع جمعی توجه داشته باشد، به‌طوری‌که تغییر سبک زندگی برای سازگاری با کم آبی دراصفهان ضروریست.»

این صحبتی بود از کوروش محمدی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اصفهان که در دومین جلسه آموزشی اعضای سازمان مردم نهاد کشتی نجات، مطرح کرد.

او در ادامه با اشاره به مشکلات ناشی از کم آبی و عدم مصرف صحیح آب افزود: برای تغییر رفتار افراد، باید نگرش آن‌ها را نسبت به مسئله حیاتی آب عوض کرد و این کار جز با آموزش و ارتقاء سطح دانش میسر نیست.

وی البته بر استفاده از مربیان آموزش دیده و مورد اعتماد، انتخاب صحیح گروه‌های هدف، سرعت در ارائه پیام و ارائه روش‌های نوین و قابل اجرا برای آموزش شهروندان جهت استفاده درست از آب تاکید کرد.

سید اکبر بنی طبا مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نیز در این جلسه یکی از دلایل بد مصرفی را بی توجهی به موضوع اقتصاد آب عنوان کرد و گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده هر متر مکعب آب شرب در حدود ی‌کهزار تومان است، در حالی که نزدیک به ۲۷۰ تومان از کاربری‌های خانگی و ۴۵۰ تومان به طور متوسط  از همه کاربری‌ها دریافت می‌شود.

وی بر لزوم تغییر نگرش مردم با استفاده از توانمندی سمن‌ها تاکید کرد و گفت: سازمان مردم نهاد کشتی نجات نخستین تشکل مردمی است که برای آموزش شهروندان در خصوص مصرف بهینه آب پیشگام شده است و امیدواریم بتوان نتایج این تجربه را به عنوان یک الگو در سطح کشور مطرح کرد.

 این مقام مسئول به اقدامات صورت گرفته برای باز چرخانی آب و استفاده از پساب فاضلاب نیز اشاره کرد و افزود: یکی از کارهای مهمی که در این زمینه صورت گرفته،  انعقاد قرارداد بیع متقابل با شرکت فولاد مبارکه بود که بر اساس آن این شرکت هزینه ۲۴۰ میلیارد تومانی اجرای شبکه‌های جمع آوری و انتقال فاضلاب در ۹ شهر شهرستان‌های لنجان و مبارکه در قبال استفاده از پساب فاضلاب این شهرها به مدت ۳۰ سال را تامین می‌کند.

گفتنی است سمن کشتی نجات از جمله سازمان های غیر دولتی و مردم نهاد است که اعضای آن را جمعی از پزشکان، روان‌شناسان و کارشناسان بهداشت فعال در عرصه‌های اجتماعی تشکیل می‌دهند و قرار است پس از گذراندن دوره های آموزشی، در قالب مروجان مصرف بهینه آب با حضور در مجامع مختلف نسبت به آموزش شهروندان و تغییر الگوی مصرفی آنان اقدام کنند.

انتهای پیام/ایمنا

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.