سرویس: دین و اندیشه ۱۳:۱۱ - چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۷

کارشناس علوم قرآنی؛

توجه به مفاهیم قرآن کریم در شب‌های قدر لازم است/در این شب‌ها از نزدیکانمان حلالیت بطلبیم

کارشناس علوم قرآنی گفت: انسان در شب‌های قدر از رحمت و مغفرت خداوند متعال بهره مند می‌شود اما این بهره مندی تنها با خواندن دعاهای سفارش شده حاصل نشده، بلکه افراد علاوه بر خواندن دعاهای مختلف باید تلاش کنند در روح خود نیز تغییرات مثبتی را رقم بزنند.

به گزارش اصفهان شرق، محمد طا‌ها مرادی کارشناس علوم قرآنی  با اشاره به جایگاه والا و ارزشمند شب‌های قدر نسبت به دیگر شب‌های سال گفت: شب‌های قدر ارزشمندترین شب‌ها نزد پروردگار است. با توجه به اینکه این شب‌ها در ماه مبارک رمضان واقع شده باید توجه داشته باشیم که ثواب عبادت در این لحظات بسیار بیشتر از هر لحظه در عمر انسان است.

وی در همین راستا افزود: مهمترین نکته ای که باید در شب‌های قدر و بندگی پروردگار در نظر داشته باشیم این است که این شب‌ها تنها به سه شب خلاصه نشود و بندگی و عبادت در تمامی سال همراه انسان باشد. باید توجه ویژه داشته باشیم که تاثیر مثبت این شب‌ها برای ما موقت نباشد.

توجه به مفاهیم قرآن کریم در شب‌های قدر لازم است/در این شب‌ها از نزدیکانمان حلالیت بطلبیم////////////////سه شنبه

این کارشناس علوم قرآنی شب‌های قدر را زمانی برای جلای نفس دانست و ادامه داد: روزه‌دارانی که در شب های قدر به راز و نیاز با خالق خود می پردازند باید تحولی اساسی در رفتار خود ایجاد کرده و آماده سالی جدید شوند. آنها باید رفتار غلط خود را کنار گذاشته و در طول سال مسلکی نیکو را جایگزین آن نمایند.

وی در همین راستا تاکید کرد: یکی از تاثیرات شب های قدر بر انسان ایجاد و تحول در رفتار با سایر مردم است. شب زنده داران می بایست توجه داشته باشند که اخلاق نیکو  و برخورد درست با مردم به عنوان بندگان پروردگار، چنان تاثیر عجیب و شگفت انگیزی در زندگی انسان بر جای می‌گذارد که شاید نتوان نمونه آن را در هیچ مورد دیگری به وضوح مشاهده کرد.

مرادی با اشاره به ثواب والای خواندن قرآن در شب‌های قدر اظهار کرد: انسان در شب‌های قدر از رحمت و مغفرت خداوند متعال بهره مند می‌شود اما این بهره مندی تنها با خواندن دعاهای سفارش شده حاصل نشده بلکه افراد علاوه بر خواندن دعاهای مختلف باید تلاش کنند در روح خود نیز تغییرات مثبتی را رقم بزنند.

 

وی رفتار و خصلت نیکو  را از خصایص شب‌های قدر دانست و افزود: شب‌های قدر بهترین زمان ممکن برای حلالیت گرفتن از نزدیکان است. بهتر است در این شبها اگر در نزدیکی خود کسی را داریم که از رفتار ما آزرده شده از وی حلالیت بطلبیم.

مرادی توجه به مفاهیم قرآنی را تاکید و خاطرنشان کرد: در شب‌های قدر به ویژه شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان علاوه بر خواندن متن دعا‌ها و سوره‌های قرآن کریم، بهتر است به مفهوم و معنای این دعا‌ها نیز به شکلی ویژه توجه کنیم.

انتهای پیام/میزان

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.