سرویس: غیر تولیدی ۱۱:۵۵ - پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

مدیرعامل شرکت آبفا استان اصفهان:

تنها راه عبور از بحران کم آبی، مدیریت مصرف است/ ورودی سد یک چهارم شده است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: آب چاه‌های اصفهان کم است و تنها راه برای عبور از بحران آبی مدیریت مصرف است.

به گزارش اصفهان شرق،  به نقل از آبفا اصفهان، هاشم امینی در نشست هم اندیشی هنرمندان و مسئولان درباره مصرف بهینه و صرفه جویی آب در اصفهان اظهارکرد: در سال های اخیر با کاهش بارش های موثر مواجه بودیم و باید این باور در بین مردم ایجاد شود که شرایط اقلیمی تغییر کرده است، هرچند موضوع مدیریت آب نیز جای بحث دارد.

وی با بیان اینکه آورد حوضه آبریز زاینده رود در سال گذشته یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب بود، اظهار کرد: این رقم در سال جاری ۳۸۰ میلیون متر مکعب یعنی یک چهارم سال گذشته است و ما باید جمعیت ۶ میلیون نفری استان اصفهان و یزد را پوشش دهیم.

امینی با تاکید بر اینکه چاه‌های قابل مصرف چندانی در اصفهان نداریم، گفت: آب چاه‌های اصفهان متاثر از زاینده رود است و اگر این رودخانه خشک باشد، چاه ها نیز آب چندانی ندارد.

مدیر عامل شرکت آبفا با بیان اینکه تنها راه نجات ما از مشکل کم آبی، مدیریت مصرف است، افزود: اینکه بگویند برای گذر از بحران کم آبی فقط باید حاکمیت ورود پیدا کند، بهترین بهانه است زیرا این کار بدون شک فقط با همکاری و تعامل مردم پیرامون مصرف بهینه آب که این امر هم با برقراری تعادل میان عرضه و تقاضای آب محقق می شود.

وی با تاکید بر اینکه باید رفتارمان درباره مصرف آب تغییر کند تا زندگی بهتری در آینده داشته باشیم، تصریح کرد: اقدامات ما در زمینه مصرف بهینه آب در سه بخش فنی، فرهنگی و قانونی باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل آبفا توضیح داد: در چندسال اخیر در بخش فنی شرکت آبفای اصفهان تلاش بسیاری برای کاهش پرت آب در شبکه توزیع در دستور کار قرار داده این در حالی‌ست که  طرح‌هایی نیز در برخی صنایع بزرگ اصفهان برای بازچرخانی پساب فاضلاب اجرا شده است.

امینی اضافه کرد:  شرکت آبفا استان اصفهان در بخش فرهنگی که شامل  اصلاحات ابزاری و رفتاری است با استفاده از روش های مختلف به فرهنگ سازی پرداخت که هنرمندان در این زمینه نقش بسزایی دارند واین نشست هم اندیشی با هنرمندان دقیقا به منظور استفاده از ظرفیت این قشر از جامعه است.  از هنرمندان می‌خواهیم که به بهترین شیوه و با زبان هنر مردم را ترغیب به مصرف صحیح آب کنند چرا که معتقدیم ارتباطی تنگاتنگ میان مردم و هنرمندان برقرار است، هنرمندان در بزنگاه های مختلف نشان دادند با جایگاهی که در میان مردم دارند اثرپذیری مطلوبی بر رفتار آنها دارند پس در این شرایط از هنرمندان می‌خواهیم ساکنان فلات مرکزی را به شیوه هنرمندانه متقاعد کنند که با سازگاری و نیز متناسب با اقلیم خشک آب را مصرف کنند.

وی با بیان اینکه نگاه مردم به هنرمندان در رفتار و سبک زندگی، انکارناپذیر است از این قشر خواست تا برای فرهنگ سازی برای مصرف بهینه آب بیش از پیش گام بردارند.

مدیرعامل آبفا با تاکید بر اینکه حداقل باید ۳۰ درصد مصرف آب، کاهش یابد، اظهار کرد: اگر این میزان صرفه جویی در مصرف آب صورت گیرد با مشکلات کمتری مواجه خواهیم شد.

در این نشست مباحث مختلفی از سوی هنرمندان مطرح شد که از جمله آنها می توان به عدم قاطعیت در برخورد با برداشت های غیرمتعارف ذی نفعان، عدم تغییر الگوی کشت، سوء مدیریت، استفاده از ظرفیت مستندسازان اصفهان در فرهنگ سازی برای مصرف بهینه آب، عدم استفاده بهینه از پساب های فاضلاب بویژه در شمال شهر اصفهان، به کار نگرفتن متخصصان آب و استفاده نشدن از قدرت فضای مجازی برای فرهنگ سازی اشاره شد.

زاینده رود بزرگترین رودخانه دائمی منطقه میانی ایران محسوب می شود که در سال های اخیر بدلیل کاهش نزولات جوی و برداشت های بی رویه، خشک شده است.

انتهای پیام/ایمنا

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.