سرویس: غیر تولیدی ۱۰:۴۵ - چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

رئیس کل دادگستری استان اصفهان خبر داد

پلمب ۱۰۲۸ چاه غیرمجاز در استان اصفهان/ شناسایی هویت ۵۹ جان‌باخته سانحه هوایی دناکوه

رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت: هزار و ۲۸ حلقه چاه غیر مجاز در استان اصفهان با همکاری دستگاه قضایی پلمب شده است.

به گزارش اصفهان شرق، احمد خسروی‌وفادر تشریح اقدامات دادگستری استان اصفهان در سال ۹۶ اظهار کرد: یک میلیون و ۱۷۱ هزار و ۶۱۲ پرونده وارد قسمت‌های متقاضی از دستگاه قضایی استان شده است که یک میلیون و ۱۵۳ هزار ۶۷۸ پرونده مختومه شده است.

وی با بیان این‌که برای افرادی که برای نخستین بار شکایت کردند شماره ۱۶ رقمی به افراد مراجعه‌کننده داده می‌شود، افزود: ۴۷۲ هزار و ۴۶۵ پرونده افرادی بودند که شماره ۱۶ رقمی دریافت کردند یعنی برای نخستین بار شکایت کردند.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان در ادامه به بیان ۱۰ اتهام نخست استان پرداخت و گفت: توهین به اشخاص عادی، سرقت مستوجب تعزیر، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی اعم از رانندگی و غیر رانندگی که بیشتر رانندگی بوده، ضرب و جرح، تهدید، تخریب، کلاهبرداری، خیانت در امانت، افترا و تحصیل مال از طریق نامشروع یا سوء استفاده یا تقلب ۱۰ اتهام اول استان بوده است.

* آمار سرقت‌های اصفهان نسبت به کشور پایین است

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۴ و ۹۵ ضرب و جرح رتبه نخست جرایم استان اصفهان را داشت و رسیدن آن به رتبه چهارم اتفاق خوبی است، سرقت‌ها هم افزایش یافته که رتبه سوم بوده و در حال حاضر به رتبه دوم رسیده است؛ البته آمار سرقت‌های اصفهان نسبت به کشور پایین است.

خسروی‌وفا در ادامه گفت: مطالبه خسارت دادرسی، اعسار از پرداخت هزینه دادرسی، مطالبه وجه چک، مطالب خسارت تأخیر، مطالبه وجه غیر از چک اسناد عادی و غیر عادی، اعسار از محکومه به، مطالبه مهریه، طلاق توافقی، درخواست صدور اجرائیه و مطالبه خسارت غیر از مواردی که گفته شد ۱۰ پرونده حقوقی اول استان اصفهان است.

* ۳۰ درصد از پرونده‌های قضایی منتهی به سازش شد

وی اضافه کرد: موضوع طلاق توافقی رتبه هشتم را دارد که با پیگیری‌هایی که معاونت اجتماعی و پیگیری از وقوع جرم با همکاری بهزیستی داشتند ۲۱ مورد از طلاق‌های توافقی در استان منتهی به سازش شده است.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان در تشریح عملکرد شورای حل اختلاف استان بیان کرد: در کل تعداد ۲۸۳ شعبه حل اختلاف در استان فعال است که ۱۹۸ شعبه حقوقی، ۳۳ شعبه ویژه صلح و سازش و ۵۲ شعبه هم شعب روستایی ما هستند؛ در سال ۹۶ پرونده‌هایی که در شورای حل اختلاف مختومه شده ۲۱۷ هزار و ۶۷۸ پرونده بوده است، کل پرونده‌های وارد شده هم ۲۲ هزار و ۶۵۸ مورد بوده است؛ ۳۰ درصد از پرونده‌ها نیز منتهی به سازش شده که نسبت به گذشته رشد داشته اما نیازمند تلاش بیشتر است؛ در سال گذشته با همت مدیریت شورای حل اختلاف در استان ۳۲۷ نفر زندانی آزاد شدند.

* دستگیری ۴۶۲ سارق در سال گذشته

وی اضافه کرد: در سال گذشته ۱۷۳ باند سرقت در استان شناسایی و دستگیر شدند که شامل ۴۶۲ نفر بودند و عمده پرونده‌ها منتهی به صدور رأی شده است.

خسروی‌وفا در ادامه ابراز داشت: در سال ۹۶ از ۹۸۲ هکتار اراضی ملی که مربوط به اداره کل نابع طبیعی است و مورد تصرف قرار گرفته بود خلع یدیت شد که ارزش آن ۹۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال اعلام شده است.

وی همچنین گفت: در سال گذشته ۲۹۵ مورد قلع و قمع مستحدثات را در اراضی کشاورزی داشتیم که حکم اجرا شده است؛ ۶۳ پرونده هم مربوط به اداره راه و مسکن و شهرسازی بود که از تصرف اراضیشان شاکی بودند که دستور رفع تصرف صادر شد که ۳۵۶ هزار و ۹۳۸ متر مربع خلعیت شده است و ارزش ۲۱۵ میلیارد و ۵۲۴ میلیون ریال برای این اراضی اعلام شده است.

* پلمب ۱۰۲۸ چاه غیر مجاز در استان اصفهان

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به این‌که در حوزه مواد مخدر نزدیک به ۳۰ تن کشفیات مواد مخدر در سال ۹۶ بوده است، گفت: بیشتر این کشفیات مربوط به نیروی انتظامی بوده است، چند روز گذشته هم ۵۵۰ کیلوگرم مورفین در نایین کشف و یک نفر هم دستگیر شد که درصدد شناسایی سایر افراد مرتبط هستیم.

وی با بیان این‌که هزار و ۲۸ حلقه چاه غیر مجاز در استان با همکاری دستگاه قضایی پلمب شده است، اذعان کرد: در سال گذشته ۶ هزار و ۶۳۳ پرونده مواد مخدر نسبت به موارد مکشوفه تشکیل شده که ۶ هزار و ۲۲۸ پرونده مختومه شده است؛ همچنین ۱۸۰ پرونده قاچاق مشروبات تشکیل شده که ۱۷۱ پرونده مختومه شده است.

* همراهی بازپرس دادگستری برای بازبینی جعبه سیاه هواپیما

خسروی‌وفا همچنین در رابطه با پرونده سقوط هواپیمای آسمان توضیح داد: با توجه به این‌که سقوط هواپیما در استان اصفهان بوده به همین جهت پرونده در دادسرای سمیرم تشکیل شد که یک نفر از بازپرسان با سابقه مرکز استان مأمور بررسی و پیگیری این پرونده شد و بلافاصله از همان لحظات اول سقوط هواپیما در منطقه حاضر شد و همراه با معاون نظارت و بازرسی اعزام شدند و در محل حضور داشتند.

وی با بیان این‌که با موافقت رئیس قوه قضائیه و دادستان پرونده از سمیرم به مرکز استان احاله شد، تصریح کرد: در حال حاضر پرونده در اصفهان است، بازپرس پرونده از لحظه اول تا امروز تهران بوده و در تمام مراحل پرونده حضور داشته است؛ این بازپرس حتی همراه هیأتی که به فرانسه برای بازبینی جعبه سیاه رفتند بود و در حضور او جعبه سیاه بررسی و فیلم‌برداری هم شد.

* شناسایی هویت ۵۹ جان‌باخته سانحه هوایی

رئیس کل دادگستری استان اصفهان خاطرنشان کرد: هویت ۵۹ نفر از جان‌باختگان سانحه هوایی هویتشان شناسایی شده و شکایت بیش از دو سوم اولیای دم توسط بازپرس اخذ شده است و پرونده در حال حاضر مراحل کارشناسی خود را طی می‌کند.

وی با بیان این‌که در بررسی سوانح  ۱۱ گروه از جمله امداد و نجات، شواهد عینی، عوامل انسانی، فنی، عملیات و … تشکیل می‌شود، ابراز کرد: گروه‌های ۱۱گانه بررسی سوانح هوایی باید در این مورد نظر کارشناسی دهند اما تمام تلاش این است که پرونده را سریعاً به سرانجام برسانیم.

*۶۳٫۹ درصد پست‌های دادگستری اصفهان خالی است

خسروی‌وفا در ادامه به کمبود نیرو در دادگستری استان نیز اشاره کرد و بیان داشت: به جهت مشکلاتی که در زمینه مجوز استخدام وجود دارد با کمبود نیرو برای پست‌های اداری مواجه هستیم؛ در استان اصفهان ۴ هزار و ۳۵۹ پست مصوب در بخش اداری داریم که در حال حاضر هزار و ۷۴۲ پست دارای نیرو بوده و ۲ هزار و ۷۸۴ پست بلاتصدی است؛ به عبارتی ۶۳٫۹ پست‌ها خالی و ۳۶٫۱ پست‌ها پر است.

وی با بیان این‌که در استان اصفهان به نسبت کشوری پایین ترین نیرو را نسبت به همکار قضایی داریم، گفت: در حال حاضر مقابل هر قاضی ۲٫۷ کارمند داریم اما میانگین کشوری حدود سه است؛ در نظر هست ۴۴۰ نفر جذب شوند.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان ادامه داد: در بخش قضایی کل پست‌های مصوب هزار و ۱۶۰ پست قضایی است اما در حال  حاضر ۶۵۰ همکار قضایی مشغول خدمت بوده و دارای پست هستند؛ همچنین به شدت دارای کمبود فضای فیزیکی هستیم که عنایت ویژه دولت را نسبت به دستگاه قضایی میطلبد.

*جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها

وی در رابطه با آزادی زندانیان جرائم غیرعمد اضافه کرد: در سال‌های گذشته به همت خیران استان اصفهان در کل کشور رتبه اول آزادی زندانیان را در ماه رمضان و در برنامه گلریزان داشت.

خسروی‌وفا با تأکید بر این‌که وظیفه ما حمایت از سرمایه‌گذاری در اصفهان بوده و هست، گفت: در جهت حمایت از سرمایه‌گذاری که خروجی آن حمایت از مصرف کالای ایرانی است با اتاق بازرگانی جلسات متعددی داشتیم.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان اضافه کرد: اگر حمایت دستگاه قضایی و پیگیری‌های ما نبود شاهد تعطیلی کارخانه‌هایی در استان اصفهان بودیم؛جهت حل مشکل کارخانه‌ها با بعضی از وزرا مکاتبه شد و برای حمایت از کالای ایرانی نیز با بانک‌ها و اتاق بازرگانی صحبت شد.

*پرونده اسیدپاشی همچنان مفتوح است

وی در رابطه با پرونده اسیدپاشی در اصفهان گفت: پرونده اسیدپاشی در دادگاه منتهی به صدور رأی شد، در بخشی که مربوط به پرداخت دیه بود حکم دیه صادر شد و ۳ نفر از ۴ نفر حکمشان قطعی شد و دیه را وصول کردند، اما در مورد شناسایی آن فرد یا افراد به نتیجه‌ای نرسیدیم و این پرونده همچنان مفتوح است.

*تمرکز مدیریت استان بر تأمین آب شرب

خسروی‌وفا در خصوص پرونده کشاورزی و خشکسالی نیز مطرح کرد: کمبود آب واقعیتی است که وجود دارد و ما در سال آبی جاری به شدت با کاهش بارندگی‌ها مواجه بوده و هستیم، در حال حاضر مدیریت استان بیشتر روی مدیریت آب شرب استان متمرکز است که آب شرب به درستی و بدون مشکل تأمین شود.

وی ادامه داد: استاندار در این مدت تصدی مسؤولیت تلاش‌های فراوانی برای حل این موضوع کرد تا مشکل حتی‌الامکان حل شود، اما ریشه حل موضوع بیشتر شدن بارندگی است.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان تصریح کرد: ما به عنوان دستگاه قضایی به حل مشکل کمک می‌کنیم و این‌که در استان اصفهان تنشی به وجود نیاید.

*تشکیل پرونده در ۷ حوزه قضایی در اغتشاشات دی ماه

وی در رابطه با اغتشاشات دی ماه نیز بیان کرد: در اغتشاشات دی ماه در هفت حوزه قضایی افرادی دستگیر شدند و در ۷ شهرستان پرونده تشکیل شد که ۱۵ پرونده منتهی به صدور حکم شده است، بقیه افراد دستگیرشده بعد از یکی دو روز آزاد شدند؛ از بین ۱۵ پرونده ۱۲ مربوط به اصفهان و ۳ پرونده مربوط به سایر شهرستان‌ها است؛ البته احکام قطعی نشده و احکام بدوی است.

خسروی‌وفا در رابطه با اقدامات برای ساماندهی بازار ارز در استان عنوان کرد: در استان اصفهان اولاً در کمیسیون مربوطه معاون پیشگیری دادگستری اصفهان حضور دائم دارند، البته پرونده قاچاق کالا و ارز در سازمان تعزیرات تشکیل می‌شود و آن چیزی که عنوان قاچاق به خود می‌گیرد به دادگستری می‌آید تا کار به صورت تخصصی‌تر انجام شود.

*صدور هزار و ۱۳۳ احکام جایگزین در سال گذشته

وی در رابطه با صدور حکم‌های جایگزین به جای زندان در استان اصفهان بیان کرد: در سال گذشته برای نخستین بار حکم جایگزین در اصفهان صادر شد با توجه به این‌که رویکرد قوه قضائیه در کاهش ورودی متهم به زندان و اعمال مجازات‌های جایگزین است.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان در ادامه به آمار مربوط به ۸ ماهه سال ۹۶ پرداخت و گفت: در این مدت هزار و ۱۳۳ دادنامه صادر شده است که در این دادنامه‌ها از احکام جایگزین حبس استفاده شده است؛ ۹۸۰ مورد جزاری نقدی به جای حبس بوده و بقیه موارد از جمله الزام به خدمات عمومی، طی کردن دوره مراقبت و محرومیت از بخشی از حقوق عمومی تا یک مقطعی بوده است.

وی تصریح کرد: تقسیم آب به موجب قانون جزو وظایف وزارت نیرو است و ایجاد امنیت با وزارت کشور است، ما به عنوان دستگاه قضایی کمک می‌کنیم و دستگاه قضایی همراه با تصمیمات کلان استان است.

انتهای پیام/فارس

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.