سرویس: اخبار شهرستان ۰۰:۲۴ - چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

بخشدار جرقویه سفلی:

تابستان سخت و کم آب در انتظار بخش جرقویه/ ضرورت صرفه جویی برای جلوگیری از بحران کم آبی

جعفری هرندی بخشدار جرقویه سفلی گفت: در صورت استمرار شرایط کم بارشی، مردم جرقویه باید برای ورود به ماه های کم آبی نسبت به تامین تانکر ذخیره آب اقدام کنند.

به گزارش اصفهان شرق، جلسه هماهنگی بحران خشکسالی و آمادگی برای شرایط کم آبی در بخش آب شرب، با حضور بخشداران جرقویه سفلی و علیا و مسئول اداره آب جرقویه برگزار و به جمع بندی مطالب در حیطه بحران آب پرداخته شد.

حسن جعفری هرندی با اشاره به ادامه بحران خشکسالی در شرق اصفهان و تاثیر منفی آن بر وضعیت آب شرب، اظهار کرد: با توجه به کاهش شدید نزولات آسمانی و در صورت استمرار این شرایط و بالطبع کاهش سهمیه آب جرقویه از شبکه اصفهان بزرگ، در ماه های آینده، شرایط خوبی در آب شرب نداریم.

بخشدار جرقویه علیا افزود: قطعآ در صورت عدم رعایت مصرف آب توسط مردم دو بخش جرقویه سفلی و علیا، با سهمیه بندی و قطع چندساعته آب مواجه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه مردم نسبت به خرید مخازن آب اقدام کنند، گفت: در صورت استمرار شرایط کم بارشی، مردم برای ورودبه ماه های کم آبی نسبت به تامین تانکر ذخیره آب اقدام کنند و تا با قطع کامل آب مواجه نشوند.

جعفری هرندی تاکید کرد: کلیه چاه های روستایی و شهری که طی سال های گذشته از مدار مصرف خارج شده، ظرف یکماه آینده احیا و در صورت استمرار این وضعیت پس از انجام آزمایش های کنترل کیفیت و بهداشتی با اتصال به مخازن تامین آب شرب منطقه وارد مدار شرب خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: کلیه مشترکین پرمصرف شناسایی و پس از تذکر لازم در صورت عدم رعایت الگوی مصرف، آب آنها قطع می شود.

بخشدار جرقویه سفلی در حاشیه این جلسه در پاسخ به سوال خبرنگار در این رابطه که با کاهش آب شرب، شاهد راه اندازی پمپ های غیر مجاز هستیم، بیان کرد: در صورت مشاهده کارگزاری پمپ های غیر مجاز در منازل مسکونی، اداره آبفا به شدت با متخلفان برخورد خواهد کرد و نسبت به جمع آوری پمپ ها اقدام می کند.

وی از مشترکین خانگی خواست تا با رعایت مصرف بهینه و صرفه جویی در این خصوص، از بحرانی شدن وضعیت آب شرب در بخش جرقویه بکاهند.

جعفری هرندی در بخش دیگر گفتگو با اشاره به اینکه برای بهره برداری سد خاکی نصرآباد هزینه زیادی صرف شد، گفت: با افزایش روند خشکسالی، سد خاکی نصرآباد که با اهداف بلند مدت ساخته و بهره برداری شد، در خشکی صد درصد به سر می برد و باران می تواند به داد این سد برسد.

وی با بیان اینکه دامداران با روند خشکسالی با مشکلات بسیاری رو به رو می شوند، اذعان کرد: زندگی عشایر به آب وابسته است و در این خصوص روند کوچ عشایر شدت می گیرد زیرا علوفه های طبیعی با بارش باران از رشد قابل توجهی برخوردار است و همینک کویر جرقویه از نعمت بارش شدید باران محروم بود.

به گزارش اصفهان شرق، جرقویه سفلی از بخش های کویری شرق شهرستان اصفهان با آب و هوای گرم و خشک است. سابقه کم آبی در کویر جرقویه به سال ها قبل بازمی گردد ولی تنش آبی اخیر در استان اصفهان تاثیر بسزایی در کاهش آب شرب این منطقه برجا گذاشته است.

انتهای پیام/

 

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.