سرویس: غیر تولیدی ۰۸:۰۰ - پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان

کاهش 55 درصدی میزان آب ذخیره شده در سد زاینده رود

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان اعلام کرد: میزان آب ذخیره شده در سد زاینده رود نسبت به مشابه سال قبل 55 درصد و در مقایسه با متوسط بلند مدت (دوره 44 ساله) 80 درصد کاهش یافته است.

به گزارش اصفهان شرق، علی بصیرپور شرایط خشکسالی و کاهش شدید منابع آبی را در 50 سال اخیر بی سابقه دانست و افزود: میزان آب ذخیره شده در سد زاینده رود 144میلیون متر مکعب و حدود 10 درصد از حجم این مخزن است.
به گفته وی، میزان آب ذخیره شده در مخزن سد زاینده رود در اوایل فروردین پارسال 310 میلیون متر مکعب بود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان خاطرنشان کرد:کل آب ورودی به حوضه آبریز زاینده رود از ابتدای سال آبی (مهر سال 96 تاکنون) 170 میلیون متر مکعب بوده است در حالیکه در مدت مشابه سال قبل 462 میلیون متر مکعب بود.
بصیرپور میزان بارش در ایستگاه هواشناسی چلگرد واقع در چهارمحال و بختیاری به عنوان منبع اصلی سد زاینده رود از ابتدای سال آبی جاری تاکنون را 430 میلی متر اعلام کرد و افزود: متوسط بارش ها در این منطقه باید یکهزار و 400 میلی متر باشد اما کاهش شدید بارش ها شرایط نامناسبی را رقم زده است.
وی با بیان اینکه این شرایط بحرانی و خشکسالی برای سایر ایستگاه های هواشناسی و سنجش بارش ها وجود دارد، ادامه داد: این شرایط باعث شده که سال آبی جاری (تا مهر 97) بسیار بحرانی شود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با تاکید بر ضرورت صرفه جویی در مصرف آب تاکید کرد که در چنین شرایطی بطور قطع، امکان بازگشایی زاینده رود تا پایان سال آبی امسال (مهر 97) امکانپذیر نیست.
بصیرپور تاکید کرد: افت شدید برای سایر ذخایر آبی در سدهای استان اصفهان از جمله آخچه ( در فریدن )، خمیران ( در تیران و کرون ) حنا و قره قاچ (در سمیرم ) نیز وجود دارد.
وی با اشاره به اهمیت تداوم طرح هایی نظیر ساماندهی بستر زاینده رود، توقیف و بستن چاه های غیر مجاز و تعادل بخشی آب های زیر زمینی، گفت: طرح ساماندهی بستر زاینده رود به منظور جلوگیری از هدر رفت آب، امسال در منطقه غرب اصفهان اجرا می شود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان اضافه کرد: امسال همچنین قرار است حدود 2 هزار حلقه چاه غیر مجاز در این استان اصفهان توقیف و بسته شود.

 

انتهای پیام/خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.