سرویس: اجتماعی ۱۱:۳۹ - دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۷

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی ورزنه خبر داد:

نجات یک فلامینگوی مهاجر مصدوم در تالاب بین المللی گاوخونی/ عکس

خلیلی دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی ورزنه، همزمان با نزدیک شدن به روز طبیعت از نجات یک فلامینگوی مصدوم مهاجر گاوخونی خبر داد.

رضا خلیلی ورزنه در گفتگو با اصفهان شرق با اشاره به نجات یک فلامینگوی مهاجر در تالاب بین المللی گاوخونی گفت: این فلامینگو در مسیر مهاجرت شبانه به تالاب بین المللی گاوخونی به منبع ذخیره آب روستای قورتان بخش بن رود برخورد کرده و از ناحیه زانو دچار مصدومیت و شکستگی شده بود.

دبیر انجمن دوستداران محیط زیست ورزنه اظهار کرد: این فلامینگو در حالی که توان حرکت نداشته و روی زمین افتاده بود توسط یکی از دوستداران محیط زیست روستای قورتان پیدا شد و پس از تماس با دوستداران محیط زیست ورزنه با همکاری یکی از امدادگران، محل آسیب دیده بخیه و آتل بندی شد و مجدد توان حرکت یافت و این فلامینگو پس از بهبودی کامل به زیستگاهش برگردانده می شود.

لازم به یادآوری است تالاب بین المللی گاوخونی به علت واقع شدن در موقعیت خاص بین کریدور مهاجرت شمال و جنوب کشور در سالهای گذشته شاهد مهاجرت صدها هزار پرنده مهاجر خصوصا فلامینگوها بوده که در سال های اخیر به علت کاهش آب تالاب و خشک شدن آن مهاجرت پرندگان بسیار کاهش یافته است.

در اواخر اسفند ماه سال 96 نیز شاهد مهاجرت تعداد اندکی فلامینگوکه تعدادشان به کمتر  از 100عدد می رسد بودیم.

فلامینگوها در اصطلاح عامیانه به علت صورتی بودن بالهایشان به غزل غاز یا مرغ حسینی معروفند و مردم احترام خاصی برای این پرنده مهاجر قائل هستند و آنها را شکار نمی کنند و از گوشت آن استفاده نمی کنند.

در دهها سال قبل یکی از محل های تخم گذاری و جوجه آوری فلامینگوها در تالاب بین المللی گاوخونی بود.

انتهای پیام/ حسنعلی قطبی ورزنه

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.