اصفهان شرق

بازسازی گلخانه‌ها رونق صادرات محصولات کشاورزی را محقق می‌سازد

کدخبر: 164764
۱۳۹۷/۰۱/۱۱ در ساعت ۱۵:۰۹

به گزارش اصفهان شرق، غلامرضا تقوی مدیر کل دفتر امور گلخانه،گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی از اصلاح و بازسازی ۲هزار و ۵۰۰ هکتار سطح گلخانه در برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: در یک برنامه ۱۰ساله پیش بینی کرده‌ایم که این میزان به ۵هزار هکتار برسد.

تقوی میزان سرمایه‌گذاری در هر هکتار گلخانه را به طور متوسط ۱۰۰میلیون تومان اعلام کرد و افزود: اگر طرحی بیش از این رقم نیاز به سرمایه‌گذاری داشته باشد، هیچگونه محدودیتی وجود ندارد.

این مقام مسئول افزایش ۳۰ درصدی بهره وری منابع آب، تولید محصولات سالم،کاهش ۲۵تا ۳۰درصدی مصرف سوخت، رونق صادرات به سبب افزایش کیفیت را  از مزایای اصلاح و بازسازی گلخانه‌ها برشمرد.

وی سطح زیر کشت گلخانه‌های کشور را ۱۲هزار و ۶۰۰هکتار اعلام کرد و گفت: تولیدات سبزی و صیفی، محصولات آب بر،گل و گیاهان زینتی در فضای گلخانه انجام می‌گیرد.

تقوی با تأکید بر برنامه تبدیل گلخانه سنتی به مدرن و نیمه مدرن، بیان کرد: در این باره تسهیلات بانکی خوبی تعلق می‌گیرد و مجوزهای لازم نیز صادر می‌شود.

مدیرکل دفتر امور گلخانه،گیاهان دارویی و قارچ ادامه داد: با توجه به بحران منابع آبی و ضرورت مدیریت منابع آب، توسعه گلخانه در تولید محصولات کشاورزی امری ضروری است.

وی متوسط عملکرد تولید سبزی و صیفی در هر هکتار را ۲۸۰ تن اعلام کرد و گفت: براین اساس سالیانه ۲میلیون تن سبزی و صیفی تولید می‌شود.

انتهای پیام/خبرنگاران جوان