سرویس: غیر تولیدی 10:45 - شنبه 04 فروردین 1397

موسوی‌لارگانی

پشت‌پرده‌ تلاش برخی کشورها برای در دست گرفتن بازار نساجی ایران

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از شرکت‌های نساجی ترکیه و هند در ایران نمایندگی نیز تأسیس کرده‌اند که همین امر موجب تعطیلی صنایع نساجی بسیاری شده ‌است.

به گزارش اصفهان شرق، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سیدناصر موسوی لارگانی با بیان اینکه شعار “حمایت از کالای ایرانی” در راستای شعار سال‌های گذشته است، اظهار داشت: اگر شعار امسال محقق شود شعار 10 سال گذشته که با مفهوم مسائل اقتصادی بوده‌ محقق شده است.

وی با بیان اینکه شعار امسال با عنوان “حمایت از کالای ایرانی” مشخص شد و این یعنی اگر از کالای ایرانی حمایت شود تولید و به دنبال آن اشتغال نیز رونق پیدا می‌کند، تصریح کرد: وظیفه مجلس در قبال شعار سال این است که قوانینی که برای اجرای این شعار نیاز است را تصویب کند.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان با بیان اینکه از سویی دیگر مجلس وظیفه دارد قوانینی که بر سر راه این شعار و مانع اجرای آن هستند را منسوخ کند تا بتوان این شعار را به نحو احسن عملیاتی کرد، گفت: تا کنون قوانین موثری در این زمینه از جمله قانون رفع موانع تولید تصویب شده است که می‌تواند در تحقق این شعار کمک شایانی به دولت انجام دهد.

وی ادامه داد: یکی از وظایف مهم دولت در این زمینه نظارت بر قوانین است، اگر مجلس بُعد نظارتی خود را به نحو احسن ایفا کند، در این زمینه حساسیت بیشتری به خرج دهد و به دنبال چرایی عدم اجرای قوانین باشد و با مسببان عدم اجرای اینگونه قوانین برخورد کند می‌تواند در تحقق این شعار موثر باشد.

مهمترین وظیفه دولت جلوگیری از واردات بی‌رویه است

موسوی ‌لارگانی پیرامون وظیفه دولت در قبال تحقق این شعار، خاطرنشان کرد: به عقیده بنده دولت در این زمینه نقش مهم‌تری را ایفا می‌کند چون وظیفه اجرایی را برعهده دارد و باید یکسری از قوانین را انجام دهد تا این شعار محقق شود؛ به نظر بنده نخستین و مهمترین مسئله‌ای که دولت باید در همین نخستین جلسه هیئت دولت مورد بررسی قرار گیرد جلوگیری از واردات بی‌رویه است.

وی با بیان اینکه واردات برخی از کالاها در پی توافق‌نامه مستقیم دولت با برخی از دُوَل خارجی است که ادامه دادن اینگونه توافق‌نامه‌ها فلج شدن کامل تولید و اشتغال ایرانی را در پی خواهد داشت، خاطرنشان کرد: برای مثال در زمینه نساجی که در ایران قدمتی دیرینه دارد قراردادهایی با کشورهای هند و ترکیه امضا شده‌است و منسوجات این کشورها بازار ایران را در دست گرفته‌اند، حتی برخی از این شرکت‌ها در ایران نمایندگی نیز تأسیس کرده‌اند که همین امر موجب تعطیلی صنایع نساجی بسیاری شده‌است.

پشت‌پرده‌ای از تلاش ترکیه برای در دست گرفتن بازار ایران

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت ترکیه برای اینکه از این شرکت‌ها حمایت کند 75 درصد هزینه‌های حضور در ایران را تقبل کرده‌ و فقط از آن‌ها خواسته است تمام تلاش خود را برای در دست گرفتن کامل بازار ایران انجام دهند و این امر حقیقتاً یعنی نابودی کامل تولید و صنایع ایرانی.

وی با بیان اینکه تعیین تعرفه برای واردات نمی‌تواند مشکلات را برطرف کند بلکه باید واردات اجناسی که در داخل کشور امکان تولید آن وجود دارد را ممنوع کنیم تا بر روی رونق تولید داخلی تأثیر بگذارد، گفت: در حالت کلی دولت باید جلوی اینگونه موارد و در مجموع واردات بی‌رویه و قاچاق را بگیرد تا گام موثری در زمینه اجرای این شعار برداشته باشد.

مبارزه با قاچاق کالای برخورد با دو پاکت سیگار در سوپرمارکت نیست!

موسوی‌لارگانی با بیان اینکه اگر با قاچاق کالا در کشور برخورد شود بحث حمایت از کالای داخلی نیز تا حدودی حل می‌شود، تصریح کرد: برای مبارزه با قاچاق نیز باید با کانتینرهایی که به صورت روزانه از مبادی اصلی وارد کشور می‌شود برخورد شود نه اینکه با دو پاکت سیگار قاچاق در یک سوپر مارکتی برخورد شود.

وی پیرامون نقش مردم در اجرای این شعار گفت: به نظر بنده، مردم مهمترین نقش را در قبال تحقق این شعار دارند، از یک طرف مردم از مسئولان در زمینه عدم ایجاد اشتغال گله‌مند هستند ولی از طرفی دیگر دنبال خرید کالای خارجی هستند و اصلاً به کالای داخلی اهمیت نمی‌دهند که این یک پارادوکسی است که زمینه عدم اجرای این شعار خواهد شد.

انتهای پیام/تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.