سرویس: غیر تولیدی ۱۵:۲۳ - یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

اجرای طرح اعاده اموال نامشروع سبب افزایش اعتماد به مردم انقلاب می‌شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه توجیهات مخالفان طرح اعاده اموال نامشروع جواب دارد، گفت: با اجرای این طرح باب سوءاستفاده مالی بسته می‌شود.

به گزارش اصفهان شرق، طرح اعاده اموال نامشروع با توجه به مطالبه عمومی در جامعه و شواهد موجود مبنی بر مسئولانی که قبل از انقلاب هیچ مالی نداشته و امروز ثروت‌های میلیاردی انباشته کرده‌اند، با 182 امضا تدوین و برای بررسی به صحن علنی مجلس ارجاع شده است.

یکی از ویژگی‌های مهم، جذاب و متمایز این طرح پرداختن به چگونگی کسب اموال کسانی است که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون مسئول بوده‌اند، این طرح نه‌تنها بررسی حال نیست بلکه بازگشت به گذشته است، به عبارت کلی این طرح نقطه عطفی در پاسخ به سؤال “از کجا آورده‌ای” هست و می‌تواند در افزایش اعتماد مردم نسبت به‌نظام نقش زیادی ایفا کند.

در این طرح هیچ استثنائی وجود ندارد، از طرفی دیگر ماجرای حقوق نجومی و املاک نجومی به‌عنوان مصادیق اصلی کسب اموال نامشروع در این طرح اشاره‌ شده است.

بر اساس این طرح، هیئتی 7 نفره متشکل از نهادهای نظارتی، امنیتی و قضایی وظیفه بررسی اموال مسئولان در دهه‌های گذشته را در دستور کار خود قرار می‌دهد و پس از بررسی‌ها در صورت حصول اطمینان از نامشروع بودن این اموال، آن‌ها را به بیت‌المال بازمی‌گرداند.

اظهارنظرهای مختلفی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره این طرح صورت گرفته است، به همین منظور حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و نماینده شهرستان‌های برخوار، شاهین‌شهر و میمه در مجلس در استان اصفهان پیرامون طرح اعاده اموال نامشروع به بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود پرداخته و به سئوالات خبرنگاران پیرامون این طرح پاسخ داده است.

در ادامه متن این نشست و شرح پرسش و پاسخ‌های مطرح شده را می‌خوانید:

* این طرح بر اصل 49 قانون اساسی استوار است، حال سئوال اینجاست که چرا پس از 40 سال تازه این طرح به مجلس ارائه شده است و تازه به این فکر افتاده‌ایم که باید با چگونگی کسب اینگونه اموال بررسی شود؟

حاجی دلیگانی: طبق اصل 49 قانون اساسی که می‌گوید اموالی که به‌صورت نامشروع توسط مسئولان کسب‌شده است باید به بیت‌المال بازگردد، اوایل انقلاب اموال نامشروعی که توسط زمامداران طاغوت تصاحب‌شده بود توسط دادگاه انقلاب مصادره شد و به بیت‌المال برگشت و این موضوع نیز هنوز ادامه دارد و حتی بعضی از پرونده‌ها نیز هنوز مفتوح است و بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد.

اما پس از 40 سال اکنون لازم بود که در مورد مدیران و مسئولانی که بعد از انقلاب نیز مسئولیت برعهده گرفته‌اند این بررسی صورت پذیرد و این طرح که بسیار مترقی و در راستای تحقق عدالت و رفع تبعیض و مبارزه با فساد است به لطف خدا تدوین و به مجلس ارائه شد. این را نیز باید بگویم با اصرار بنده در هنگام تدوین این طرح اسم نمایندگان مجلس نیز جزء مشمولان این طرح گنجانده شد.

* با توجه به اینکه این طرح مطابق اصل 142 قانون اساسی نیز است، نظر شما در مورد اظهارنظر برخی از مسئولان پیرامون این طرح چیست؟

حاجی دلیگانی: در ابتدا باید بگویم اصل 142 به تعدادی از مسئولان اعم از رهبر انقلاب، رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور، وزیران، همسر و فرزندان آن‌ها اشاره شده است درصورتی‌که در طرح اعاده اموال نامشروعی که ما ارائه کرده‌ایم آمده است هرگونه ثروتی که از طریق ربا، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار، سوءاستفاده و فروش زمین‌های غیرشخصی توسط هر شخصی کسب‌شده است باید به بیت‌المال بازگردانده شود.

 دلیل نیز این است که ممکن است کسی وزیر نباشد ولی با سوءاستفاده اموالی را کسب کرده است و اگر طبق همین اصل 142 باشد با این اموال برخورد نخواهد شد. به عبارت کلی چون بازه این طرح گسترده است می‌تواند خدمات شایانی به کشور ارائه دهد.

در ادامه باید به این نکته اشاره کنم که اگر این طرح مصوب بشود هم از لحاظ رسیدگی به گذشته و هم ازلحاظ ایجاد شرایطی در آینده کسی جرئت مال‌اندوزی غیر مشروع را نخواهد داشت چون می‌داند یک روزی این مال را از وی می‌گیرند، بنابراین این طرح برای شرایط کشور خیلی مفید خواهد بود، به همین جهت بنده معتقدم مسئولانی که در این مورد اظهارنظر کرده‌اند حتماً از جزئیات آن باخبر نبوده‌اند و فکر نمی‌کنم هیچ‌کسی روی اصل این طرح حاضر به مقاومت بوده و مخالف اجرای آن باشد.

*پس از ارائه این طرح اظهارنظرهای مختلفی از سوی نمایندگان مجلس صورت گرفت، به نظر شما توجیهات نمایندگان مخالف با این طرح تا چه اندازه جدی است؟

حاجی دلیگانی: عقیده بعضی از منتقدان طرح این است که اجرای این طرح شدنی نیست، برخی نیز می‌گویند این طرح سبب به‌هم‌ریخته شدن کشور و بی‌ثبات کردن آینده اقتصادی کشور می‌شود که به عقیده بنده همه این توجیهات جواب دارد و در نحوه نگارش قانون می‌توان نکاتی را رعایت کرد که این‌گونه ابهامات پیش نیاید.

*اگر این طرح در مجلس تصویب نشود و یا در مجلس تصویب ولی شورای نگهبان آن را رد کند و در این گیر و دار یا به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شود و آنجا نیز رد شود به‌نوعی نزد افکار عمومی و یا رسانه‌های خارجی شکست برای نظام جمهوری اسلامی تلقی خواهد شد و این شبهه وارد خواهد شد که نظام هیچ طرح جدی برای مقابله با اموال نامشروع ندارد، نظر جنابعالی در این مورد چیست؟

حاجی‌دلیگانی: احساس بنده این است که اگر این طرح در مجلس رأی کافی را بیاورد، به‌هیچ‌وجه شورای نگهبان این طرح را رد نخواهد کرد، اما ممکن است ایراداتی در مورد جزئیات این طرح گرفته شود که با رفع این ایرادات در همان شورای نگهبان تصویب خواهد شد.

*در شرایط کنونی نهادهایی داریم که در حوزه اختیارشان بحث مبارزه با فساد اشاره‌ شده است، به نظر شما چرا تاکنون هیچ مبارزه جدی که سبب دلگرمی مردم و دلهره بین کسانی که می‌خواهند اموال نامشروع کسب کنند صورت نگرفته است؟

حاجی‌دلیگانی: این دستگاه‌ها اگر بخواهند با فساد مبارزه کنند اقدام به بررسی این موضوع و اینکه آیا خلافی اتفاق افتاده یا نه می‌کنند و نوع نگرش افراد برای افزایش مال را مورد بررسی قرار داده و اگر تخلفی محقق و گزارش شد رسیدگی می‌کنند، درصورتی‌که این طرح از طرف دیگر به قضیه نگاه می‌کند و می‌گوید ما کاری به اینکه تخلف صورت گرفته است یا خیر نداریم و باید هر فرد توضیح دهد اموالی که پس از تصدی مسئولیت کسب کرده است را از کجا به دست آورده است، به همین منظور اجرای این طرح باب سوءاستفاده و کسب مال غیر مشروع در آینده را می‌بندد.

*در نگاه عمومی جامعه بسیاری از مسئولان متهم به فساد مالی هستند، با این وجود اجرای این طرح نیز چهره بسیاری دیگر از مسئولانی که فساد مالی داشته‌اند برای مردم آشکار می‌شوند، آیا این قضیه بر اعتماد مردم نسبت به انقلاب و نظام تاثیری دارد؟

حاجی‌دلیگانی: ابتدا باید بگویم من با اینکه بسیاری از مسئولان ما فاسد هستند مخالفم چون مسئولان پاکدست ما که تعدادشان زیاد نیز هست به دلیل اینکه اسمی از آن‌ها گفته نمی‌شود در ذهن مردم شناخته نمی‌شوند؛ اما این را نیز باید بگویم که این نکته که اگر کسی فسادی انجام داد باید برای مردم آشکار شود نیز اقدام پسندیده‌ای است ولی بازهم می‌گویم این تعداد زیاد نیست و نسبت مسئولان پاک دست بسیار ناچیز هستند ولی این را نیز باید گفت یک نفر ازاین‌گونه مسئولان نیز زیاد است و باید با آن‌ها برخورد شود.

در مورد تأثیر اجرای این طرح بر اعتماد مردم نسبت به انقلاب نیز باید بگویم در جمع چند تن از مسئولان این نکته مطرح شد که اگر فساد یک قاضی اثبات شد باید با آن شخص برخورد و مجازات شلاق اجرا شود، از سویی دیگر یکی از مسئولان گفت این کار خوب نیست چون سبب بسته شدن تعدای از شعبات دادگاه می‌شود. از طرفی دیگر یکی از مسئولان حاضر در این جمع در این مورد گفت اگر مردم با مراجعه به دادگستری تابلو بسته شدن دادگاه به علت فساد قاضی را مشاهده کنند اعتمادشان به قضات دیگر و در حالت کلی نظام بیشتر می‌شود.

در این مورد نیز باید بگویم اجرای این طرح نه‌تنها سبب کاهش اعتماد مردم به انقلاب نمی‌شود بلکه سبب افزایش اعتماد به مردم نیز می‌شود.

انتهای پیام/تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.