سرویس: غیر تولیدی » نقلی 12:42 - پنجشنبه 17 اسفند 1396

امام جمعه اصفهان:

خسارت کشاورزان و حقابه‌داران اصفهانی پرداخت شود

امام جمعه اصفهان با اشاره به مشکلات کشاورزان استان اصفهان و مسئله کم‌آبی گفت: لازم است تا خسارت کشاورزان و حقابه‌داران استان اصفهان پرداخت شود چراکه کشاورزان محل درآمدی ندارند و آبی هم برای کشت نیست.

به گزارش اصفهان شرق، به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی و فرهنگی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‎جمعه اصفهان، آیت‌الله سید‌یوسف طباطبایی‌نژاد در دیدار مدیرکل منابع طبیعی و رئیس جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به مشکلات کشاورزان استان اصفهان و عدم پرداخت خسارت آنان اظهار داشت: لازم است تا خسارت کشاورزان و حقابه داران استان اصفهان پرداخت شود چراکه کشاورزان محل درآمدی ندارند و آبی هم برای کشت نیست.

وی با بیان اینکه باید به اندازه توان تلاش کرد تا مشکلات برطرف شود، افزود: به مسئولان استان و کشور در دیدارهای مختلف، توصیه کرده‌ام سد تونل سوم کوهرنگ را در اولویت قرار دهند تا مشکلات ناشی از کمبود آب در استان اصفهان کمتر شود.

امام جمعه اصفهان بیان کرد: طرحی ارائه شده است که از خط انتقال آب یزد بدون کاهش سهمیه آنان، به کشاورزان شرق اصفهان آب تخصیص داده شود که امیدوار هستیم این طرح بررسی و کارشناسی شده تا مشکل کشاورزان نیز برطرف شود.

وی با بیان اینکه مسئولان وظیفه دارند تا شرایط را برای تولیدکنندگان به منظور ایجاد رونق در اقتصاد کشور فراهم سازند، خاطرنشان کرد: مدیران اجرایی می‌توانند مشکلاتی که در قوانین وجود دارد را به نمایندگان مجلس ‌‌انتقال دهند اما گاهی اوقات نظرتنگی برخی از مسئولان مانع از ایجاد رونق در تولید می‌شود و با تدبیرهای ناصواب خود مانع پیشرفت تولید و کسب و کار در اصفهان شده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در ابتدای این دیدار با گرامیداشت هفته منابع طبیعی و با اشاره به شرایط حاد خشکسالی اظهار داشت: قانون پیش بینی کرده است که در صورت عدم اختصاص آب برای کشت، خسارت کشاورزان و حق آبه داران پرداخت شود و در حال پیگیری این موضوع از مسئولان مربوطه هستیم.

محسن کریمیان افزود: طرحی برای تجمیع فاضلاب تصفیه شده در سد آبشار و اضافه‌کردن مقداری از خط انتقال آب به یزد که مصوبه شورای امنیت ملی است تدوین و در شورای برنامه ریزی استان به تصویب رسیده است و پیش نویسی برای هیئت وزیران آماده شده و استاندار اصفهان در حال پیگیری آن است؛ در صورت تصویب این طرح، 100 میلیون متر مکعب آب در سال را از طریق بخش بندی می‌توان برای کشاورزی اختصاص داد.

مدیرکل منابع طبیعی استان اصفهان نیز در این دیدار با بیان اینکه 25 هزار اصله نهال بیابانی در استان اصفهان تولید شده است، اظهار داشت: گونه‌هایی از درختان که حداقل آب را نیاز دارند برای کاشت در استان در نظر گرفته شده است و به کشاورزان غرب استان اعلام شده تا به جای کشت گندم و شخم زدن هر ساله آن که به فرسایش خاک منجر می‌شود، به کشت موسیر و کرفس و یا گیاهان دارویی بپردازند که نیازمند آب کمتری است و درآمد خوبی دارد.

محمدحسین شاملی با اشاره به ابطال پروانه دامدارانی که از حرفه دامداری خارج شده‌اند، گفت: انتظار می‌رود میزان علوفه برای بهره برداران در سال آینده کاهش یابد، به همین جهت تلاش ‌ی شود به بهره برداران نهاده بدهیم تا به دام‌ها آسیب نرسد.

انتهای پیام/تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.