سرویس: تولیدی » مقاله و یادداشت 09:43 - سه شنبه 15 اسفند 1396

چگونگی حفظ حیثیت ملی در برابر فضاسازی غرب؛

ایستادگی بر مواضع اصولی و انقلابی، سدی در برابر اهداف دشمن

ایستادگی بر مواضع اصولی و انقلابی می تواند راه پیشرفت جامعه و رسیدن به اهداف متعالی انقلاب اسلامی را هموار کرده و مسیر دشمنان و بدخواهان را سد کند.

اصفهان شرق_ سید روح الله رفعتی پور، سفر آقای لودریان وزیر امور خارجه فرانسه به ایران و مواضع وی و دولت متبوعش نسبت به جمهوری اسلامی، بیانگر نکات مهمی است که شرایط امروز ما بیش از همیشه ایجاب می کند که با دقت و حساسیت بیشتری به این نکات توجه کنیم.

آنچه در این روزها مشاهده شد، این بود که پیش از سفر وی، فضاسازی فرانسوی ها با اعلام مواضع جدی در قالب صدور بیانیه و مصاحبه، نشانگر رفتار تهاجمی آنان بود و متأسفانه مسئولان دولتی ما یا سکوت کردند و یا صرفا با رد دیپلماتیک مواضع آنان از خود موضع تدافعی نشان دادند؛ تا آنجا که مسئولان نظامی و برخی از مشاوران عالی، برای پر کردن این خلأ و اعلام مواضع انقلابی به میدان آمدند تا در این عرصه نیز این نیروهای انقلاب باشند که برای حفظ حیثیت ملی و انقلابی، وظیفه را به بهترین شکل انجام داده باشند.

اما آنچه قابل تأمل به نظر می رسد، تکمیل پازل تعریف شده از سوی آمریکا، توسط دولت‌های اروپایی است. برخوردی که در حاشیه برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ نسبت به وزیر خارجه کشورمان صورت گرفت و آلمانی ها از سوخت رسانی به هواپیمای حامل دکتر ظریف امتناع کرده و سپس نمایشی را به اجرا گذاشتند و در نهایت منجر به ورود ارتش آلمان به قضیه و سوخت رسانی توسط این نیروی نظامی شد؛ نمی تواند بی ارتباط با موضع گیری های مسئولان دولت فرانسه نسبت به ایران باشد.

فراموش نکنیم که آلمان، فرانسه و انگلیس همان سه کشوری هستند که از ابتدای پرونده هسته ای ما در این موضوع فعال بوده اند و همه تلاش شان برای جلوگیری از فعالیت ها و پیشرفت های ما بوده و رفتار این کشورها مکمل رفتارها و مواضع آمریکا در مقابله با جمهوری اسلامی است.

اصل داستان این است که آمریکا و متحدان اروپایی اش با تمام قوا برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی به میدان آمده اند و در تمام حوزه ها با هماهنگی کامل پیش می روند حتی اگر در بعضی موارد ظاهرا مبادرت به عمل واحد نکنند، اما باید توجه داشت که اینان در طرح کلی خود برای مقابله با ایران، تقسیم کار کرده و هرکدام در تلاش اند تا نقش خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کنند.

نکته بسیار مهم این است که ما می توانیم و باید با انتخاب صحیح نحوه مواجهه با این موضوعات، ضمن حفظ منافع ملی و جایگاه بین المللی خود، دشمن را مجبور به پذیرش این جایگاه کنیم. آنچه بسیار روشن و بدیهی به نظر می رسد این است که دشمن هیچگاه و در هیچ موضوعی، برای مطالبات خود هیچ حد و اندازه ای قائل نیست؛ لذا باید توجه داشت که این فقط ایستادگی بر مواضع اصولی و انقلابی است که می تواند راه پیشرفت جامعه و رسیدن به اهداف متعالی انقلاب اسلامی را هموار کرده و مسیر دشمنان و بدخواهان را سد کند.

آیه ۱۲۰ سوره مبارکه بقره به روشنی این نکته را به ما تذکر می دهد: « و لن ترضى عنک اليهود و لا النصارى حتى تتبع ملتهم قل ان هدى الله هو الهدى و لئن اتبعت اهواءهم بعد الذى جائک من العلم ما لک من الله من ولى و لا نصير».

همچنین با بازخوانی فرازهایی از فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به نکات بسیار مهمی می رسیم. ایشان در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۸۲/۳/۷ اینگونه فرموده اند:
« دشمن، سیاسی و سیاستمدار است؛ مغزِ طرّاحِ سیاسی دارد، فکر می کند که چه‌کار باید بکند. یکی از طرّاحی ها این است که حرف آخر را اوّل نزنند؛ آرام آرام و بتدریج طلبکاری ایجاد نمایند و طرفِ مقابل را وادار به عقب‌نشینی کنند. به‌مجرّدی که عقب‌نشینی کردید، طلبکاری دیگری شروع خواهد شد. حالا بعضیها می گویند چیزی بدهیم، چیزی بگیریم! بدهیمش درست است، بگیریمش درست نیست؛ هیچ چیز نخواهند داد. شعارهایی را درست می کنند؛ ایران را در محور شرارت گذاشته‌اند. فلان کارها را بکنیم تا ما را از محور شرارت بردارند! این شد حرف؟! غلط کردند گذاشتند که حالا بخواهند بردارند. دوباره و هر وقت لازم شد، ما را در محور شرارت می گذارند. اگر قرار است قدرتی این امکان و توان را پیدا کند که اخمهایش را در هم بکشد و بگوید من قوی هستم و می زنم و می بَرم و می بندم؛ حواستان جمع باشد، انسان جا بخورد، این جاخوردن، حدّ یقف ندارد؛ شما این سنگر را عقب می نشینید، فرض کنید فلان الحاقیه را قبول می کنید، بعد یک مطالبه دیگری را مطرح می کنند: فلان دولت غیرقانونی را به رسمیت بشناسید! باز همان فشارها و همان تهدیدها. به‌مجرّدی که فلان دولت غیرقانونی را به رسمیت شناختید، باز یک درخواست دیگر مطرح می شود: اسم اسلام را از قانون اساسیتان بردارید! شما باید ذرّه‌ذرّه عقب بنشینید؛ این حدّ یَقِفی ندارد. من این موضوع را بارها به بعضی از مسؤولانی که دچار وسوسه و واهمه‌هایی بودند، گفته‌ام که حدّ یَقفِ فشار آمریکا کجاست؛ آن را مشخّص کنید، که اگر به آن‌جا رسیدیم، دیگر بعد از آن هیچ فشاری علیه ما نخواهد بود. من عرض کنم حدّ یقف کجاست؟ آن‌جایی است که شما چنین حقّی را نه شما دارید، نه من_از طرف ملت ایران اعلام کنید که ما اسلام، جمهوری اسلامی و حکومت مردمی را نمی خواهیم؛ هر کسی که شما مصلحت می دانید، بیاید در این مملکت حکومت کند! این حدّ یَقِف است؛ اوّلِ اسارت مملکت. مگر می توانیم؟ من و شما مگر می توانیم مملکت را به دست دشمن بدهیم؟ مگر ما چنین حقی داریم؟ این ملت ما را برای این سرِ کار نیاورد.»

معظم له همچنین در تاریخ ۹۶/۲/۲۰ در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین علیه السلام، طرح و برنامه ریزی دشمن در قبال نظام جمهوری اسلامی را اینگونه تشریح نمودند:
« هدف بلند‌مدّت [دشمن] هم، اصل نظام اسلامی است. یک روزی صریحاً می گفتند که نظام اسلامی باید از بین برود؛ بعد دیدند این حرف، حرفی است که به ضررشان تمام می شود و اوّلاً، نمی توانند و در آن می مانند و آبرویشان پیش طرف‌دارانشان، دولتهای وابسته و مزدورشان در دنیا می رود؛ [لذا] آمدند این را تعدیل کردند و گفتند: تغییر رفتار جمهوری اسلامی. بنده همان‌وقت به مسئولین عزیز کشور گفتم: آقایان! توجّه داشته باشید که تغییر رفتار، با تغییر نظام هیچ فرقی ندارد… تغییر رفتار یعنی اینکه راه اسلام را می رفتیم، راه انقلاب را می رفتیم، خطّ امام را می رفتیم، حالا زاویه بگیریم؛ اوّل ۲۰ درجه، بعد ۴۵ درجه، بعد ۹۰ درجه، بعد ۱۸۰ درجه در طرف مقابل حرکت بکنیم؛ تغییر رفتار یعنی این؛ یعنی همان از بین بردن نظام اسلامی؛ این هدف بلندمدّت آنها است. بنابراین، هدف دشمن اینها است. دشمن، دشمن است؛ از هرچه که بتواند اِعمال دشمنی بکند، استفاده خواهد کرد.»

ایشان پیش تر در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری در تاریخ ۹۳/۱۲/۲۱ این برنامه را اینگونه تشریح کرده بودند:
« آنچه ما امروز در زبان مستکبرین و مخالفین نظام اسلامی و مشخّصاً جمهوری اسلامی مشاهده می کنیم که با «تغییر رفتار» از آن یاد می کنند _گاهی می گویند ما تغییر نظام را نمی خواهیم، تغییر رفتار را می خواهیم_ [همین است]. تغییر رفتار با تغییر نظام هیچ تفاوتی ندارد؛ درست همان است؛ یعنی تغییر آن سیرت اسلامی؛ این معنای تغییر رفتار است. تغییر رفتار یعنی شما از آن چیزهایی که از لوازم قطعی و حتمی حرکت به آن سرمنزل است، دست بردارید؛ از آن کوتاه بیایید ونسبت به آن، اهتمام خودتان را از دست بدهید؛ این معنای تغییر رفتار است.»

با توجه به واقعیات و نیز با تدبر در فرمایشات رهبر انقلاب می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که تنها راه برون رفت از مشکلات و رسیدن به اهداف عالیه نظام اسلامی، بازگشت جدی به اصول انقلاب اسلامی و اتخاذ مواضع و رفتارهای انقلابی و تکیه بر توانایی های داخلی است نه امید بستن به اجانب. به این ترتیب، ارتباط با کشورهای دیگر را می توان صرفا در چارچوب تأمین منافع ملی و امنیت ملی تعریف کرد و برای این نیل به این مقصود، هیچ کس نمی تواند و نباید در برابر مواضع زیاده خواهانه آنان هیچگونه انفعالی نشان دهد.

انتهای پیام/ اصفهان شرق

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.